آذربایجان‌ شرقی از عدم تعادل‌های بسیاری رنج می‌برد
آذربایجان‌ شرقی از عدم تعادل‌های بسیاری رنج می‌برد
مهرتبریز-رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ ریزی آذربایجان‌‎شرقی گفت: یافته‌های مطالعات آمایش استان نشان می‌دهد آذربایجان‌ شرقی در حال حاضر از عدم تعادل‌‎های بسیاری رنج می‌‎برد.

مهرتبریز-رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ ریزی آذربایجان‌‎شرقی گفت: یافته‌های مطالعات آمایش استان نشان می‌دهد آذربایجان‌ شرقی در حال حاضر از عدم تعادل‌‎های بسیاری رنج می‌‎برد.
به گزارش خبرنگار ما ،داود بهبودی در هم‌‎اندیشی تبیین راهکارهای توسعه آذربایجان‌‎شرقی ضمن ارائه گزیده‌ای از سند آمایش و برنامه توسعه استان گفت: بر اساس یافته‌‎های مطالعات برنامه آمایش استان، استان آذربایجان‌ شرقی بخاطر عدم تعادل‌ ها و عدم توازن‌‎های متعدد در زمینه‌‎های مختلف توسعه‎ای جایگاه و نقش برتر خود در توسعه کشور را ازدست داده است.
بهبودی با تشریح برخی یافته‌‎های سند آمایش استان گفت: سند آمایش یک سند تفصیلی عملیاتی نیست؛ بلکه یک سند بالادستی است که سایر برنامه‌‎ها می‌‎توانند بر اساس آن تدوین شوند.
وی افزود: در دهه‌‎های اخیر، فقدان سند آمایش و تقسیم کار ملی بین استان‎ ها سبب عدم بهره‎ گیری مناسب از مزیت‌‎ها و قابلیت ‎ها در سطح ملی و استانی شده و به عدم توازن ‎های منطقه‎ ای بین استان ‎ها دامن زده است.
بهبودی اظهار کرد: بر اساس مطالعات آمایش، دستیابی به نقش تخصصی فراملی در سطح بین ‎المللی به ویژه حوزه قفقاز، نیل به جایگاه بایسته ملی در توسعه فعالیت ‎های مزیت ‎دار، رسیدن به تعادل و تناسب سرزمین به منظور حفظ و خودپالایی محیط طبیعی، ارتقای قابلیت مناطق توسعه ‎نیافته و افزایش انتخاب نقش ‎پذیری‎ های سایر مناطق و رفع محتومیت‎ های فضایی به عنوان اهداف بنیادین توسعه بلندمدت استان انتخاب شده‎اند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ ریزی آذربایجان‎ شرقی در ادامه به تبیین جایگاه و نقش آذربایجان در توسعه کشور پرداخت و گفت: نرخ رشد جمعیت آذربایجان ‎شرقی ۰٫۸۲ درصد و دو سوم نرخ رشد جمعیت ۱٫۲۵ درصدی کشور است.
وی ادامه داد: سهم جمعیتی استان از ۵٫۵۳ درصد در سال ۱۳۷۵ به ۴٫۸۹ درصد در سال ۱۳۹۵ تقلیل یافته که مهاجرفرست بودن استان را نشان می ‎دهد؛ به طوری که به ازای هر ۱۰۰ نفر جوان خارج شده از استان تنها ۶۰ نفر جوان از سایر استان ‎ها به آذربایجان‌ شرقی وارد شده‌اند.
بهبودی با بیان اینکه این شرایط زائیده افول اقتصاد استان و افزایش شکاف درآمدی آن با سایر استان ‎ها است، افزود: سهم استان از تولید ناخالص داخلی کشور که در سال ۱۳۷۹ برابر با ۳٫۹۶ درصد بوده در سال ۱۳۹۴ به ۳٫۵۹ درصد کاهش یافته است.
این اقتصاددان تاکید کرد: بررسی تفاوت سرانه درآمدی استان و کشور نشان می‎ دهد، پایین ‎تر بودن این شاخص در استان نسبت به کشور مقطعی و مربوط به یک دوره خاص نیست؛ بلکه با توجه به مهاجرفرست بودن استان این شکاف مستمر و روبه افزایش می ‎تواند حاکی از عدم توجه شایسته به تاریخ، جایگاه و شان استان آذربایجان شرقی باشد.
وی در ادامه به جهت ‎گیری‎ های توسعه و راهبردهای رفع عدم تعادل در بخش‌ های مختلف پرداخت و افزود: برنامه‎ ریزی معجزه نمی‎ کند بلکه برنامه ‎ریزی صحیح و اصولی است که می ‎تواند منشاء اثر باشد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵