• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Sunday - 3 December - 2023
0

آغاز سی امین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه کارکنان وزارت جهادکشاورزی در تبریز

  • کد خبر : 62670
  • 19 تیر 1402 - 15:16
آغاز سی امین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه کارکنان وزارت جهادکشاورزی در تبریز
مهرتبریز-سی امین دوره از مسابقات قرآنی مرحله کشوری ویژه کارکنان و خانواده و فرزندان کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در رشته‌های مختلف و با شرکت متسابقین از سراسر کشور و با حضور مقامات ارشد کشوری و استانی و قاریان و داوران بین المللی در تبریز آغاز به کار کرد.

مهرتبریز-سی امین دوره از مسابقات قرآنی مرحله کشوری ویژه کارکنان و خانواده و فرزندان کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در رشته‌های مختلف و با شرکت متسابقین از سراسر کشور و با حضور مقامات ارشد کشوری و استانی و قاریان و داوران بین المللی در تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در مراسم افتتاحیه این مسابقات در مجتمع فرهنگی شهید کسایی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: هدف برگزاری این مسابقات ایجاد انس و الفت خانواده‌های کارکنان با قرآن است زیرا قرآن کتاب هدایت همه انسان‌ ها است.

اکبر فتحی تصریح اینکه بحمد الهی خانواده‌های کارکنان وزارت جهاد کشاورزی انس خوبی با قرآن کریم دارند، افزود: طی رصدی که انجام شده مشاهده کردیم خانواده‌هایی که با قرآن مأنوس هستند به لحاظ اخلاق‌مداری، ولایت‌مداری و حتی تحصیلات در ابعاد بالایی هستند.

فتحی با بیان اینکه فرهنگ قرآنی؛ فرهنگ خدمت، ایثار، فداکاری و وظیفه‌شناسی است و اهمیت خوش‌رفتاری و خدمت بی‌منت به مردم در آیات مختلف قرآن مورد تأکید قرار گرفته است ادامه داد: ان‌شاءالله ترویج فرهنگ قرآنی در جهادکشاورزی، سبب خدمت مطلوب‌تر به مردم و جلب رضایت مخاطبان خواهد بود.

ما افتخار می کنیم که در استان آذربایجان شرقی در خدمت قاریان، حافظان، داوران و سایر شرکت کنندگان در مسابقات قرآنی هستیم.

اکبر فتحی ادامه داد: خدای متعال را شاکریم که توفیق خدمت در سازمانی را فراهم کرده که در خدمت قشر زحمتکش جامعه و قشر مولد جامعه باشیم. قشر مولدی تحت عنوان کشاورزان عزیز که در جهت تامین امنیت غذایی شبانه روزی تلاش می کنند تا غذای مورد نیاز سفره مردم را تامین کنند. خداوند را شاکریم که به ما هم توفیق خدمت به این عزیزیان را کرامت کرده است.

فتحی اضافه کرد: شاید سوال پیش بیاید که سازمانی که درحوزه کشاورزی تلاش می کند و همکارن هم در این جهت همگام با کشاورزان عزیز بصورت شبانه روزی تلاش می کنند با مسابقات قرآنی چه مناسبتی خواهد داشت. باید توضیح بدهیم به واسطه حضور نهاد نمایندگی ولی فقیه که جزء معدود سازمان ها هستیم است که این توفیق وجود دارد که در خدمت روحانیت معظم باشیم این مسابقات برگزار می شود. حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی فعال است و در امورات فرهنگی دخیل هست و کارهای فرهنگی را انجام می دهد.

وی افزود: خداوند را شاکریم بابت حضور نمایندگی ولی فقیه در سازمان که در کارهای فرهنگی هم می تواند موثر باشد و این اقدامی که انجام می شود سی امین دوره مسابقات قرآن کریم در استان آذربایجان شرقی از قسم کارهای فرهنگی است که عزیزانمان در حوزه ولی فقیه انجام می دهند و کارهای فرهنگی دیگر که واقعا از ته دل عرض می کنم حوزه نمایندگی ولی فقیه یک نعمت الهی در سازمان ما است حوزه نمایندگی ولی فقیه هم در وزارت جهادکشاورزی بعنوان یک محور وحدت عمل می کند و هم با توجه به ادارات تابعه متعددی که دارد وجود نهاد نمایندگی ولی فقیه بعنوان محور وحدت است علاوه بر اینکه در کارهای فرهنگی منشا اثر هست در سایر موارد نیز ما را هدایت می کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی اظهارکرد: حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی علاوه بر کارهای فرهنگی که مبتنی بر شرح وظایف حوزه نمایندگی است کارهای بسیار موثری دیگری از جمله حضور در شهرستانها در باب سلامت اداری و عضویت در کمیته های مختلف را انجام می دهند.

فتحی گفت: استان آذربایجان شرقی یک میلیون و چهارصد هزار هکتار اراضی کشاورزی را داراست که بیشتر آن متکی بر دیم است. هفت میلیون واحد دامی در استان وجود دارد که پروتئین و لبنیات مورد نیاز استان را تامین می کنند. اکثر تولیدات مازاد بر نیاز است که در برخی موارد به استانهای دیگر و سایر کشورها صادر می شود و ارز مورد نیاز را در برخی موارد تامین می کند و از این بابت ضمن اینکه قدردان کشاورزان عزیز و زحمتکش هستیم. خدای باری تعالی را شاکریم در سالی که در خدمتتان هستیم علی رغم تمامی کمبودهایی که وجود داشت مخصوصا در حوزه بارندگی که بارندگی مناسبی را در فصل پاییز نداشتیم ولی عنایت خداوندی شامل حال این استان شد و در فصل بهار بارندگی مناسبی را شاهد بودیم اکثر زمینهای دیم وضعیت مطلوب راپبدا کردند و الان در فصل برداشت ، مخصوصا در حوزه گندم برداشت مناسبی را شاهد هستیم. عظمت این مجلس و محفل را مدیون قرآن کریم می دانم قطعا کسانی که با قرآن انس گرفته اند رستگار شده اند. قرآنی که کتاب هدایت است و رستگاری در گرو توسل به قرآن هست.

معاون فرهنگی و آموزشی نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم از رقابت 80 نفر در مرحله کشوری مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه کارکنان و خانواده های وزارت جهاد کشاورزی در تبریز خبر داد.

حجت‌الاسلام حسنعلی خوئینی با بیان اینکه قرآن کریم دوای هردردی است « القرآن هو دوا » ، دوای درد را باید استفاده کرد تا درد کاهش یابد و درمان پیدا کند ادامه داد: قرآن در جامعه ما باید جاری و ساری شود تا جامعه ما اسلامی شود و در عمل هم باید این اتفاق رقم بخورد. امروز در افتتاحیه سی امین دوره مسابقات قرآن همکاران، همسران و فرزندان وزارت جهاد کشاورزی به میزبانی استان آذربایجان شرقی هستیم. در مسابقات قرآن همکاران 3 هزار و 500 نفر در مرحله استانی، 800 نفر در مرحله منطقه ای رقابت کردند و 80 نفر در مرحله کشوری به رقابت می پردازند.

وی به اهمیت عمل به قرآن و پیاده شدن فرهنگ قرآنی در جامعه تاکید کرد و ادامه داد: سه هزار همکار قرآنی ما باید خودشان مکتب های قرآنی ایجاد کنند. خودشان سفره های قرانی را پهن بکنند و این نور را به جامعه تزریق بکنند. در حال حاضر نیاز جامعه ما نیاز به محتوای قرآنی، اخلاق و معنویت است.

وی بیان کرد: الان جهان عالم ماده نیاز به قرآن دارد که همکاران قرآنی وزارت جهاد کشاورزی می توانند این ابلاغ را برسانند.

حجت‌الاسلام خوئینی گفت: اگر قرآن در جامعه پیاده شود بسیاری از مشکلات ما در جامعه حل خواهد شد. اخلاق جامعه ما اصلاح خواهد شد.

معاون فرهنگی و آموزشی حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کلمه نماز 500 بار در قرآن آمده است و 90 بار نیز مشتقات آن در قرآن آمده است افزود: عمل به قرآن مهم است همین نماز دستور قرآن است. اگر جامعه ما درد معنویت دارد درمانش قرآن کریم است لذا ما باید با روحیه و همت جهادی باید در جهت عمل به قرآن قدم برداریم.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به فرمایشات متعدد رهبر معظم انقلاب در مورد قرآن گفت: این مسابقات مقدمه‌ای برای مراتب بعدی فهم قرآن، کاربست قرآن و الحاق به روح قرآن است.

جهانبخش سلمانیان افزود: خوب خواندن قرآن، زیبا قرائت کردن قرآن زیبا خواندن کلمات نیست بلکه نزدیک کردن به زیبایی ذاتی خود قرآن است. با قرائت، حفظ و ترتیل قرآن می خواهیم خودمان را انیس و مانوس بکنیم و به سمت معنای قرآن حرکت بکنیم. به سمت عقلانیت قرآن حرکت بکنیم. عقلانیت قرآنی یعنی انسانی که قرآن تعریف می کند. عقلانیتی که در آن انسان یک ماشین بیولوژیک 80 ساله نیست، آن انسانی که غرب تعریف می کند در عقلانیت ما قفس است.

وی بیان کرد: سیدمرتضی آوینی می فرماید دقت به معنای قرآن در واقع تعریف جدیدی از انسان ارائه دادن است که خیلی مفهوم عمیقی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی کاربست قرآن در زندگی روزمره را مهم برشمرد و ادامه داد: تا زمانی که قرآن با قول و فعل و کردار و رفتار ما درهم نیامیزد آنچنان که باید و شاید سودمند نخواهد بود. هر حرکت ما باید مبتنی بر قرآن باشد. اخلاق و معرفت قرآنی باید در پندار و رفتار ما ساری و جاری باشد.

سلمانیان اضافه کرد: روح قرآن باید در ما نهادینه شود و این یعنی اینکه هر اتفاقی که خارج از اختیار انسان اتفاق افتاد می داند که هذا من فضل ربی یعنی از جانب پروردگار است.

لینک کوتاه : https://www.mehrtabriz.ir/?p=62670

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.