آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی حیدربابای شهریار برگزار شد
آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی حیدربابای شهریار برگزار شد
مهر تبریز: آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی حیدربابای شهریار در روستا خشکناب بستان آباد برگزار شد.

اعظم نعیمی_مهرتبریز: خشکناب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان عباس شرقی بخش تیکمه‌داش شهرستان بستان‌آباد واقع شده‌است. روستای خشکناب با توجه به این که زادگاه سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار و از ستون های خیمه ادبیات معاصر ایران زمین می باشد سرمایه عظیمی برای فرهنگ دوستان به شمار می آید.

روز جمعه به همراه تیم خبرنگاران و با هماهنگی روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی راهی زادگاه استاد شهریار، شاعر پرآوازه ایران برای شرکت در آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی حیدربابای شهریار شدیم.

وارد روستا که شدیم با طبیعت بکر و دیدنی و خیل عظیمی از اهالی شعر و هنر و دوستداران استاد شهریار که برای شرکت در این مراسم حضور داشتند، مواجه شدیم.

در این مراسم که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در جمع پرشور دوستداران استاد شهریار حضور داشت، گفت: شهریار یکی از سرآمدان شعرای ترک زبان پارسی گو است و غزلیاتش نشان دهنده دوران هجران و خاصی از زندگی وی است و در کنار آن مناجات نامه ها و عرض ارادت وی به اهل بیت(ع) نشان دهنده بینش وسیع، روح بلند و نگاه دینی و شیعی وی است.


محمدحسین بلاغی با بیان این که در تلاش هستیم  که این جشنواره به صورت بین المللی در سال های آینده برگزار شود، افزود: جشنواره ملی حیدربابای شهریار در فهرست اصلی جشنواره های وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی ثبت و در تقویم جشنواره های وزارت قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه جاودانگی شهریار ابدی است، ادامه داد: شهریار منحصر به این منطقه و خطه نیست، شهریار را در خارج از ایران بیشتر از ما دریافته و شناخته اند. به همین علت در دوره جدید وزارت و اداره فرهنگ و ارشاد استان نگاه ویژه ای به این موضوع در حوزه زیرساختی ، سخت افزاری و نرم افزاری دارند.

وی از ارسال بیش از ۶۰۰ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره ملی حیدربابای شهریار خبر داد و گفت: این حضور پرشور نشان دهنده شناخت و ارادت هنرمندان به شهریار است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی افزود: ثبت این جشنواره در لیست جشنواره های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال طی مراحل نهایی است و برای برگزاری بین المللی این جشنواره نیز اقدامات لازم انجام خواهد شد تا در سال های آتی دوستداران استاد از سایر کشورها هم در این مراسم حضور داشته باشند.

بلاغی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح ساماندهی مقبره الشعرای تبریز نیز اشاره کرد و گفت: در دولت سیزدهم این طرح با سرعت بیشتری انجام گرفت و در ۶ ماه گذشته ۵۰ میلیارد تومان برای این طرح هزینه شده است.

وی با بیان اینکه در ۱۱ سال گذشته حدود هشت میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد برای این طرح هزینه شده بود، افزود: در تلاش هستیم تا یکسال آینده این مجتمع بزرگ به محور ادبیات منطقه تبدیل شود.

تسریع در ساخت طرح خانه پدری استاد شهریار

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم از اداره کل میراث فرهنگی استان خواست تا تکمیل پروژه خانه پدری استاد شهریار را هرچه سریعتر به اتمام برساند و تمهیدات لازم برای حضور گردشگران خارجی در منطقه اتخاذ شود.

غلامرضا نوری با اشاره به اینکه شهریار در خارج از مرزها شناخته شده است، گفت: اشعار شهریار بازتاب دهنده زمان خویش بوده و چون سخن مردمان و سخن دل زمانه خویش را گفته در دل ها جا گرفته است.

نوری اظهار کرد: باید فرهنگ در راس باشد و اجتماع از آن نشاط بگیرد و اقتصاد و سیاست از اجتماع درس بگیرد، ولی متاسفانه امروز آنچه که حرف اول را می زند سیاست و اقتصاد است و بعد اجتماع و سپس فرهنگ می باشد.

وی ادامه داد: خط راه آهن از چند صد متری خشکناب می گذرد و با توجه به عشق و علاقه مردم به استاد شهریار و حضور در این منطقه تلاش می کنیم ایستگاه مسافری راه آهن ایجاد شود.

تقاضای مردم بستان آباد از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور

فرماندار شهرستان بستان آباد نیز در این مراسم گفت: تقاضای مردم بستان آباد از مسوولان استانی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که این روز در تقویم فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شود و مراسم گرامیداشت بین المللی برای شهریار برگزار شود.

علیرضا توری حضور مردم در این مراسم را  نشان دهنده علاقه مردم به فرهنگ و بزرگان خود عنوان کرد و گفت:  شهریار یکی از بی نظیرترین شاعران معاصر و شعرترکی دنیاست؛ مرد بزرگی که در تاریخ معاصر ما بی‌نظیر و سنگ صبور دردهای انسان است

وی با اشاره به اینکه زمینه، بستر و زیرساخت های لازم برای حضور علاقمندان به استاد شهریار در روستای خشکناب فراهم نیست، افزود: در تلاش هستیم سال آینده با فضای مناسب و زیرساخت آماده تر و بهتر میزبان مردم باشیم.

امام جمعه بستان آباد نیز در این مراسم با اشاره به اینکه شهریار عاشق اهل بیت و امیرالمومنین بود گفت: اکثر آثار استاد شهریار در مدح و ستایش اهل بیت عصمت و طهارت بوده و با مضامین اخلاقی و اعتقادی آمیخته شده است.

حجت الاسلام عبدالغفار غفاری با اشاره به اینکه شهریار افتخار ایران اسلامی است که در جهان شناخته شده است، افزود: آبادانی روستای خشکناب باید مورد توجه مسوولان استانی و کشوری قرار گیرد تا علاقمندان و گردشگران داخلی و خارجی بتوانند به راحتی در این منطقه حاضر شوند.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم برگزیدگان دومین جشنواره ملی حیدربابای شهریار تجلیل شدند.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵