اتحادیه اروپا:به نتیجه مذاکرات وین خوش‌ بین هستیم
اتحادیه اروپا:به نتیجه مذاکرات وین خوش‌ بین هستیم

مهرتبریز-سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت : این اتحادیه به نتیجه مذاکرات وین خوش‌ بین است و به تلاش‌ ها برای موفقیت گفت‌ و گوها ادامه می‌دهد. به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛پیتر استانو، روز جمعه در نشست خبری از بروکسل افزود: جوسپ بورل به عنوان هماهنگ کننده برجام و تیمش، زمان و انرژی […]

مهرتبریز-سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت : این اتحادیه به نتیجه مذاکرات وین خوش‌ بین است و به تلاش‌ ها برای موفقیت گفت‌ و گوها ادامه می‌دهد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛پیتر استانو، روز جمعه در نشست خبری از بروکسل افزود: جوسپ بورل به عنوان هماهنگ کننده برجام و تیمش، زمان و انرژی زیادی را صرف به نتیجه رساندن روند مذاکرات می‌کند تا این توافق به طور کامل اجرا شود. وی بر همین اساس عنوان کرد: ما همچنان (به نتیجه مذاکرات) خوش‌بین هستیم و به همین خاطر است که سرگرم تلاش هستیم. اگر خوش‌بین نبودیم تلاش‌ها را متوقف می‌کردیم.

این مقام اروپایی یادآور شد: جمعه هفته پیش ما پیشنهاد وقفه در مذاکرات را مطرح کردیم چون برای شفاف‌سازی مسائلی که به توافق ارتباط زیادی نداشت و عوامل خارجی شمار می‌رفت لازم بود.
اما تلاش‌ها همچنان جریان دارد و ما خوش‌بین هستیم که بتوان تلاش‌ها را برای رسیدن به نتیجه مثبت ادامه داد.

وی افزود: «اتحادیه اروپا در مقام هماهنگ کننده برجام با تمام طرف‌ها برای اطمینان از دست یابی به توافق خوب کار می‌کند. چرا که ازسرگیری اجرای برجام منجر به ایجاد ثبات نه تنها در منطقه بلکه جهان می‌شود.»

مذاکرات وین که با محور رفع تحریم‌ها جریان دارد، جمعه گذشته به پیشنهاد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌ها بازگشتند.

توافق نهایی وین در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است. حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دو روز پیش در سخنانی تصریح کرد: چهار موضوع به عنوان خط قرمز خودمان در مذاکرات نزدیک به نهایی خودمان پیش رو داشتیم از چهار موضوع در سه هفته گذشته دو موضوع تقریبا حل شده است و به مرحله توافق رسیدیم اما دو موضوع از جمله تضمین اقتصادی همچنان باقی مانده است.

وزیر خارجه تصریح کرد: اگر طرف آمریکایی اراده لازم را برای حل و فصل دو موضوع باقی مانده داشته باشد آماده هستیم در نخستین فرصت با حضور وزرا در وین روز جمع بندی و تصمیم نهایی را داشته باشیم و به نقطه پایانی توافق برسیم.

وی با اشاره به ضرورت برداشتن گام‌های ملموس و اعتماد ساز از سوی ایالات متحده آمریکا خاطر نشان کرد: اگر امروز طرف آمریکایی دو مطالبه باقیمانده ما را محقق کند فردا آماده حضور در وین خواهیم بود.منبع: ایرنا