اجراهای خاص از جشنواره موسیقی موغام/ از پاشای ۷ ساله تا نابینایان بصیر
اجراهای خاص از جشنواره موسیقی موغام/ از پاشای ۷ ساله تا نابینایان بصیر
مهر تبریز: چهارمین جشنواره سراسری موسیقی موغام با اجراهای ویژه ای در بخش اصلی و جنبی جشنواره همراه است.

به گزارش مهر تبریز، بخش نوازندگی چهارمین جشنواره سراسری موسیقی موغام، هر روز از ساعت ۹ صبح روز به طور رسمی کار خود را آغاز می کند.

در دومین روز و در بخش سازهای کوبه ای، هنرمندان ساز ناغارا بر روی صحنه حاضر می شوند. اتابک دلجو، مبینا دولتعلی، رادین رنجبری باغمیشه، سانای زینالی، امیرحسین قلیپور، امیرحسین محمدپور پیغان و رسا مددی، هفت هنرمند نوجوان در گروه سنی الف هستند که به روی صحنه می آیند.

همچنین در بخش نوازندگی قاوال نیز در گروه سنی الف، مهرزاد تقی زاده، علی عالیقدر، یاشار نیک آسا، سه هنرمندی هستند که نوای قاوال‌هایشان تمامی سالن را پر می کند.

فرهنگسرای الغدیر غرق در شور هنردوستان
اجراهای این هنرمندان نوجوان، سالن سراسر تماشاگر فرهنگسرای الغدیر را سرشار از شور کرده و از پیر و جوان تا نوجوانان و کودکان حاضر در سالن را به وجد می آورد. به گونه ای که با هر ریتم گرفتن نوجوانان هنرمند، سالن غرق در صدای دست زدن و تشویق های تماشاگران و هنردوستان حاضر می شود.

در روز دوم، سالن از ساعت ۹ صبح و از زمان آغاز بخش نوازندگی به تدریج در حال پر شدن بوده به گونه ای که پس از ساعاتی، کمتر صندلی خالی درگوشه و کنار سالن دیده می شود.

اجراهای نوجوانان ۹ الی ۱۷ ساله در گروه سنی الف، داوران و مجریان برنامه را هم به شگفتی درآورده است. وحید اسداللهی، صمد نیک نفس، محمدحسین افشاری و حمید شکور چهار داور بخش سازهای کوبه ای هستند که بحث و تبادل نظرشان پس از هر اجرا به خوبی نشان از حساسیت داوری ها و رقابت تنگاتنگ بین شرکت کنندگان منتخب دارد.

روی آوردن نوجوانان هنرمند به موسیقی اصیل ارزشمند است
غلامرضا میرزا زاده، رییس انجمن موسیقی آذربایجان شرقی با پایان اجرای هنرمندان گروه سنی الف به پا خاسته و با تعریف و تمجید از کار هنرمندان نوجوان خطاب به تماشاگران از اهمیت هنر این نوجوانان گفته و ادامه می دهد: به نظر تمامی اساتید موسیقی حاضر در سالن و همچنین داوران محترم، تمامی اجراها ارزشمند هستند.

او می گوید: اینکه این نوجوانان در برابر انواع موسیقی های وارداتی رو به سوی این هنر اصیل آورده و در بهترین شکل ممکن آن را فراگرفته اند، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

میرزازاده همچنین در سخنان خود از والدین این نوجوانان و همچنین اساتید موسیقی آنان قدردانی می کند.

نوبت به هنرمندان گروه سنی ب در بخش ناغارا می رسد. امیر ابوترابی از خامنه، ارسلان اروان از تبریز، فراز اول آبادی از تبریز، امیر آل نبی از تبریز، اصغر دسینه خیاو از مشکین شهر، فرید رسول زاده فرد از اردبیل، آروین سلطانی از ایلخچی، اصلان عبدالعظیم زاده و دنیز مطمئن از تبریز هنرمندان این بخش هستند.

همچنین در بخش نوازندگی قوشا ناغارا، آیدن تاجیک، هومن صیرفی از تبریز و افشین گوهری نژاد از خامنه با تشویق تماشاگران به روی صحنه می آیند.

در بخش نوازندگی قاوال نیز مهران امان زاده، خلیل اورنگی و امیر آل نبی از تبریز به هنرمندی بر روی سن جشنواره می پردازند.

در این بین، حضور بانوان هنرمند و اجرای خوب آنان بر روی صحنه از نکات برجسته جشنواره است که تشویق مضاعف حاضران در سالن با هر اجرای این بانوان به خوبی نمایان است.

پس از اجرای بخش سازهای کوبه‌ای، نوبت به برنامه های جنبی این بخش می رسد.

پاشا پیوند ۷ ساله؛ استعدادی برای سال های آتی موسیقی استان

مجری این بار نام هنرمندی به نام پاشا پیوند را برای اجرای جنبی جشنواره، صدا کرده و از او برای حضور در صحنه دعوت می کند. پاشا با قد و قامت کودکانه خود وارد سالن شده و تماشاگران و شنوندگان حاضر در سالن را به وجد می آورد.

غلامرضا میرزازاده، رییس انجمن موسیقی آذربایجان شرقی در توضیح اینکه چرا اجرای پاشا در بخش جنبی اجرا می شود، خطاب به تماشاگران حاضر در سالن توضیحاتی می دهد. او می گوید: پاشا پیوند تنها هفت سال داشته اما طبق فراخوان جشنواره، تنها هنرمندان ۹ الی ۴۰ ساله حق شرکت در بخش رقابتی را دارند. به همین دلیل در بخش جنبی شاهد اجرای او خواهیم بود.

میرزازاده همچنین از استاد پاشا پیوند نام برده و ادامه می دهد: از استاد رضا نباهت به خاطر تعلیم چنین هنرمندی قدردانی می کنیم.

در این حین تماشاگران حاضر در سالن برای تشویق این استاد نوازندگی استان، یکپارچه دست می زنند. پاشا پیوند نیز با اجرای بسیار خوب خود، به اساتید موسیقی و مردم حاضر در سالن نشان می دهد که در سال های آتی می تواند به هنرمند بی بدیلی در عرصه نوازندگی تبدیل شود.

اما اجرای دیگر بخش جنبی، اجرایی است که شاید به بهترین و خاطره انگیزترین اجرای چهارمین جشنواره سراسری موسیقی موغام تبدیل شود.

هنرمندان موسسه نابینایان بصیر وارد صحنه می شوند و با زیبایی هر چه تمام و به صورت کاملا حرفه ای به اجرای هنرمندی خود می پردازند.

اجرایی که کمتر فردی در سالن را به وجد نمی آورد. اعضای گروهشان ۳۰ نفری می شوند که به گفته ایوب پاشنگ، مدیر گروه، برخی از آنان نابینا، برخی کم بینا و برخی نیز بینا بوده و جزو دوستان یا اعضای خانواده نابینایان موسسه بصیر بوده و برای همراهی وارد این گروه شده اند.

بلاخره بخش نوازندگی سازهای کوبه ای به اتمام رسیده و داوران و تماشاگران برای استراحتی چند ساعته از سالن خارج می شوند. برنامه از ساعت ۱۵ الی ۲۱ نیز با مرحله مقدماتی خوانندگی گروه سنی ب آغاز و ادامه می یابد.

در این بخش در مجموع ۲۳ هنرمند خواننده به مرحله اجرای صحنه ای راه یافته اند که عده ای از آنان، امروز و عده ای نیز بعد از ظهر چهارشنبه دو اسفند یعنی سومین روز از جشنواره، اثر خود را اجرا می کنند.

محمد اسماعیلی از کبودرآهنگ، محمدرضا اصغری از اردبیل، همایون آل جعفر از پارس آباد، اورهان انسانی خواجه از هریس، مسعود بهمن نیا از کلیبر، احسان پیرترکمان از ارومیه، فرخ تیموری اصل از زنجان، یونس جعفرزاده از کلیبر، مجید خلیلی از خوی، حبیب داوری سقین سرا از بستان آباد، محمد سعادتی از اهر، سعید شوقی از تبریزف صمد شیرزاده عسگرخانلو از قدس، حمایت عبدلی گون گورمز از خداآفرین، احد علیزاده از تبریز، حسین فراهانی از تبریز، بایرام فیروزی از تبریز، جعفر کاظمی از سلماس، عارف گوزلی از کلیبر، محمد محمدپور از تبریز، وحید مرادلو از تبریز، میرمهدی موسوی از تبریز و یوسف نوری از اهر، ۲۳ هنرمند برگزیده در این بخش هستند که طی دو روز به اجرای هنرمندی خود می پردازند.
نوای این هنرمندان نیز بر سالن طنین انداخته و با استقبال بالای تماشاگران مواجه می شود.

گفتنی است چهارمین جشنواره سراسری موسیقی موغام، به‌همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، روزهای ۳۰ بهمن تا تا چهارم اسفندماه در فرهنگ‌سرای الغدیر در دو نوبت صبح (۹ الی ۱۳) و بعد از ظهر ( ۱۵ الی ۲۲) برگزار می‌شود.

فائزه زنجانی

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵