اجرای طرح غربالگری رانندگان پرخطر در آذربایجان شرقی
اجرای طرح غربالگری رانندگان پرخطر در آذربایجان شرقی
مهر تبریز: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز از اجرای طرح غربالگری رانندگان پرخطر در آذربایجان شرقی در جهت کاهش تعداد تلفات و هزینه‌های هنگفت به نظام سلامت خبر داد.

به گزارش مهر تبریز، جواد احمدیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طرح غربالگری رانندگان برای نخستین بار در آذربایجان شرقی و توسط مرکز تحقیقات مدیریت و پیشگیری از مصدومیت های حوادث ترافیکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حال انجام است، گفت: همکاری رسانه‌ها برای فرهنگ سازی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه آمارهای مربوط به مرگ ناشی از تلفات رانندگی در کشور و استان رو به افزایش است که یکی از دلایل اصلی آن مربوط به رانندگی‌های پرخطر است، افزود:  این طرح به عنوان پایلوت کشوری از دی ماه آغاز شده است و هدف اصلی از اجرای این طرح در مرحله اول، شناسایی رانندگان پرخطر و سپس معرفی آنها به کلینیک سلامت و ایمنی ترافیک در تبریز است.

وی در خصوص مراحل غربالگری رانندگان پرخطر گفت: انجام معاینات سلامت جسمی و روانی توسط متخصصان و شرکت در دوره‌های آموزشی و برگزاری آزمون از جمله این مراحل است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: بیماریابی نخستین مسیر برای شناسایی رانندگان پرخطر است تا کسانی که با مشکلات جسمی، روحی و روانی، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی اقدام به رانندگی می‌کنند، جزو گروه‌های پرخطر به شمار می‌روند. همچنین کسانی که تکثر تخلفات رانندگی نیز دارند، جزو همین گروه به حساب می آیند.

احمدیان گفت: طبق آخرین آمار موجود از ابتدای امسال تاکنون تعداد تلفات جانی ناشی از تصادفات رانندگی درون و برون شهری در آذربایجان شرقی هشت درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است که بسیار تأمل برانگیز و تأسف بار است.

وی اعمال محدودیت در رانندگی و ابطال گواهی نامه‌های رانندگی را از جمله ابزارهای اجرایی طرح غربالگری رانندگان پر خطر بیان کرد و گفت: در این راستا دادستانی عمومی و انقلاب اسلامی مرکز آذربایجان شرقی همراهی کامل با دانشگاه علوم پزشکی داشته و دستورات لازم را صادر کرده است.

وی با بیان اینکه ایمنی جاده ها و کیفیت فنی و ایمنی خودروها جزو شاخص های مهم اثرگذار در کاهش تصادفات رانندگی است، افزود: باید توجه داشت که رانندگی پرخطر با هر وسیله نقلیه و در هر معبری می تواند خطرساز شده و منجر به وقوع انواع تصادفات فوتی و جرحی شود.

 مدیر مرکز تحقیقات مدیریت و پیشگیری از مصدومیت‌های حوادث ترافیکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این نشست خبری و در خصوص اجرای این طرح گفت: از ابتدای اجرای طرح غربالگری رانندگان پرخطر در تبریز تاکنون تعداد ۱۷۸ نفر تحت معاینه قرار گرفته اند که این تعداد ۱۶ نفر دارای بیماری جسمی سکته مغزی، ۱۷ نفر سالم، هفت نفر اعتیاد و تعداد ۱۳۸ نفر نیز از طریق معرفی نهادهای مربوطه بوده اند.

همایون صادقی بازرگانی، میانگین سنی مراجعه کنندگان به کلینیک سلامت و ایمنی ترافیک تبریز را ۴۰ سال اعلام کرد که از مجموع مراجعان سه نفر زن بوده اند.

وی ارزیابی سلامت روانی، اختلالات شخصیتی، ارزیابی جسمانی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، سنجش زاویه دید، شبیه سازی رانندگی به صورت مجازی، ارزیابی ریسک رانندگی، ارزیابی عکس العمل مقابل خطرات آنی و بهره مندی از طب اورژانس را از جمله امکانات فنی مرکز سلامت و ایمنی ترافیک تبریز اعلام کرد.

صادقی افزود: در صورت موفقیت این طرح، سایر شهرها و استان‌ها نیز به آن اضافه می‌شود و طبق تصمیمات کشوری قرار است مشابه کلینیک سلامت و ایمنی ترافیک تبریز در پنج شهر دیگر ایجاد و راه اندازی شود.