احمدی نژاد: ایران و آمریکا می توانند تقابل ۴۰ ساله را به تعامل و همکاری مبدل کنند
احمدی نژاد: ایران و آمریکا می توانند تقابل ۴۰ ساله را به تعامل و همکاری مبدل کنند
مهرتبریز-رئیس جمهور سابق کشورمان گفت: ايران و آمريكا باید مسائل فیمابین را از ابتدا مرور كنند و برپایه يك توافق عادلانه، احترام آميز و با رعايت حقوق يكسان ملت ها، تقابل 40 ساله میان خود را به تعامل و همكاري مبدل نمایند.

مهرتبریز-رئیس جمهور سابق کشورمان گفت: ایران و آمریکا باید مسائل فیمابین را از ابتدا مرور کنند و برپایه یک توافق عادلانه، احترام آمیز و با رعایت حقوق یکسان ملت ها، تقابل ۴۰ ساله میان خود را به تعامل و همکاری مبدل نمایند.

احمدی نژاد رقابت برخی از دولت های غربی با ملت ایران را به زیان آنها دانست و گفت: یک ملت بزرگ، متمدن، فرهنگ ساز و سربلند تاریخی مانند ملت ایران می تواند در جهت صلح، عدالت و پیشرفت، در جهان بسیار نقش آفرین باشد. اروپا و آمریکا در ۴۲ سال گذشته فشارهای سنگینی به ملت ایران وارد کردند اما راه به جایی نبردند و از اقدامات خود هیچ طرفی نبستند.

متن کامل گفتگوی شبکه انگلیسی زبان تلویزیون دولتی ترکیه موسوم به “تی آر تی” انگلیسی با احمدی نژاد به شرح زیر است:

ابتدا به خاطر وقتی که به ما دادید تشکر می کنیم. شما برای مدتی از سیاست و مدیریت دور بودید. طبق یک نظر سنجی جدید، شما کاندیدای ارجح، برای انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن هستید. راجع به چگونگی محبوبیت خود، توضیح بفرمایید.

احمدی نژاد: بسم الله الرحمن الرحیم. اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه و النصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یده.

من به شما و همکارانتان و همه عزیزانی که این برنامه را خواهند دید سلام عرض می کنم. اینکه فرمودید من از فضای سیاسی دور بودم، درست نیست. مگر می شود انسان از محیط سیاسی ـ اجتماعی دور باشد؟ ضمن اینکه من همیشه در کنار مردم بوده ام و ان شاءالله، به لطف خدا باز هم خواهم بود. اما اینکه مردم به بنده لطف دارند، از بزرگواری مردم است اما من هم در دلم همه مردم و همه انسانها را دوست دارم و عشق تک تک انسانها دلم را پر کرده است و امیدوارم تا پایان زندگی در این دنیا، این عشق که یک هدیه الهی است، همچنان در دلم موج بزند.

آیا شما در حال آماده شدن برای بازگشت به سیاست هستید؟

احمدی نژاد: عرض کردم که من هیچوقت از سیاست دور نبوده ام که بخواهم برگردم. مگر می شود که انسان نسبت به سرنوشت اجتماعی بی تفاوت باشد؟ برخی تصورشان این است که فقط مناصب سیاسی هست که حاملین آن باید نسبت به سرنوشت جامعه، احساس مسئولیت کنند. مسئولیت اجتماعی یک امر عام است. تک تک ما در جامعه زندگی می کنیم و سرنوشت ما به جامعه گره خورده است و بخاطر انسانیت‌مان باید در کلیه مسائل اجتماعی، هم نظارت کنیم و هم مشارکت.

شورای نگهبان در سال ۹۶، صلاحیت شما را برای شرکت در رقابت انتخابات سال ۱۳۹۶ رد کرد و شما نتوانستید در این انتخابات شرکت کنید، آیا فکر می کنید شورای نگهبان صلاحیت شما را در انتخابات سال آینده ایران تایید خواهد کرد؟

احمدی نژاد: من هنوز راجع به انتخابات نظری نداده ام و موضعی نگرفته ام اما نقطه نظراتی دارم که در صورت ضرورت، در موعد انتخابات آن را با مردم در میان خواهم گذاشت .

شما با بایدن مراوده داشته و نامه ای برای او فرستاده اید. آن نامه چه بود؟

احمدی نژاد: من در ۱۵ سال اخیر، به تمام روسای جمهور آمریکا، بعد از شروع کارشان نامه نوشتم و در آنها شرایط جهانی را تشریح کردم. مشکلاتی که امروز به واسطه عملکرد دولتمردان و هیئت حاکمه پشت صحنه آمریکا، دارد جامعه بشری را رنج می دهد و سختی های فراوانی را در مقابل آنها قرار داده است تشریح کرده ام و پیشنهاداتی را برای عبور از این شرایط و ساختن دنیایی بهتر ارائه کرده ام. همه این نامه ها ، هم برای مردم آمریکا و هم برای سایر ملت ها، از روی خیرخواهی بوده است. البته در تمام این نامه ها، بطور خاص اشاره ای هم به رابطه دو ملت ایران و آمریکا کردم. شما می دانید که بیش از ۴۰ سال است که به خاطر تصمیم سیاسی دولت ها، رابطه بین ملت ایران و ملت آمریکا بسیار تضعیف شده و در حد قطع است. در تمام اینها به اهمیت رابطه دو ملت اشاره کردم و اینکه دولت ها باید اختلافات خود را بگونه ای جلو ببرند که مانع از ارتباط بین دو ملت نشوند و در نامه های اخیر هم تاکید کردم که این اختلاف طی ۴۰ سال به ضرر هر دو ملت بوده و سایر ملت ها هم نه تنها نفعی نبرده اند بلکه آنها هم ضرر کرده اند و خواستم که عقلای دو طرف بنشینند و بر اساس عدالت و احترام مسائل‌شان را حل کنند.

بایدن، گفته است که می خواهد توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ را احیا کند، اما اصرار دارد که ایران بایستی ابتدا گامهای هسته ای خود را، معکوس نماید. از طرف دیگر، ایران از آمریکا می خواهد که ابتدا، تحریم ها را بردارد، قبل از اینکه بتوان درباره احیای توافق، بحث کرد. این یک مسابقه اراده هاست. چه کسی ابتدا، چشمک خواهد زد؟ توصیه شما به جانشین تان یعنی رئیس جمهور کنونی ایران چیست؟

احمدی نژاد: به نظر من اولین مسئله بین ایران و آمریکا این نیست، اولین مسئله، رابطه دو ملت است. هم ملت آمریکا ملت بسیار مهم و اثرگذاری است و هم ملت ایران بسیار اثرگذار است. رابطه این دو می تواند به صلح و پیشرفت جهانی و همبستگی بین ملت ها کمک کند. ظرفیت های عظیمی در ایران و آمریکا هست که الان دو ملت از آن محروم هستند.

اما در موضوع برجام و مسائلی که قبل و بعد از آن پیش آمد، من اول باید این سوال را بپرسم که آیا کسی می داند داخل برجام چه نوشته شده است؟ اینکه چه کسی اول برود یک مسابقه بی پایان است. به نظرم باید برگردیم و این مسئله را بصورت ریشه ای حل کنیم. بالاخره ۶ کشور به هر دلیلی با ایران در موضوع هسته ای اختلاف داشتند حالا درست یا غلط. اینها با هم گفتگو کردند و به یک توافقی رسیدند. من کاری به جهات دیگر توافق ندارم که آیا در آن تعادل و توازن برقرار است یا خیر؟ تعهدات و اختیارات و منافع، یکسان توزیع شد؟ من فعلا وارد این مسائل نمی شوم اما به یک نکته کلیدی اشاره می کنم. در هر توافقنامه ای، ساختار و نحوه رسیدگی به اختلافات پیش بینی می شود. ۶ کشور یک طرف هستند و یک کشور طرف دیگر. در این قرارداد پیش بینی شده که اگر اختلافی شد، ۷ کشور می نشینند و همه هم رای مساوی دارند. درحالیکه ۶ کشور مدعی ایران بودند. آنها هم باید یک رای می داشتند. اگر قرار بود دیگرانی هم باشند، باید بی طرف ها می آمدند. این به لحاظ حقوق و قواعد بین الملل، شاید بشود گفت که یک افتضاح است. در واقع به ریشخند گرفتن قواعد بین المللی است و همین امر باعث لاینحل ماندن مسائل می شود.

یک توافقنامه برای این است که مسائل را حل بکند، اختلافات را از بین ببرد و زمینه همکاری را درست کند اما ما مشاهده کردیم که نه تنها اختلافات را حل نکرد بلکه مسائل را پیچیده تر کرد. من معتقد هستم که یک بار دیگر ایران و آمریکا و بقیه باید بنشینند و مسائل را از ابتدا بر پایه عدالت و احترام با هم مرور کنند و اگر توافقی می شود، یک توافق عادلانه، احترام آمیز و با رعایت حقوق یکسان ملت ها تنظیم شود و تقابل ۴۰ ساله، به همکاری و تعامل تبدیل شود.

ایران، در حال افزایش تنش، از طریق آزمایش موشکها، غنی سازی تا درصدی بالاتر، و تهدید به محدود کردن بازرسان سازمان ملل است. آیا این حرکتی عاقلانه است؟ تحت نظر شما بود که ایران غنی سازی اورانیوم را شروع کرد و در صحنه بین الملل، منزوی شد، آیا هیچ نوع احساس پشیمانی دارید؟

احمدی نژاد: اولا مگر ایران منزوی است؟ در دولت بنده دقیقا ۱۵۵ رئیس دولت، به ایران سفر کردند و خود من هم میهمان بیش از ۱۵۰ رئیس دولت بودم. دو اجلاس بزرگ، بخصوص در سال پایانی دولت بنده، در ایران برگزار شد. اجلاس عدم تعهد، با بیشترین مشارکت سران دولت ها و اجلاس گروه ۱۵ که باز در ایران برگزار شد. حجم مبادلات خارجی ایران ۷ برابر شد. فکر نمی کنم در دولت ما، ایران منزوی بود. ضمن اینکه بهانه قدرت های جهانی، برای مقابله با ایران ممکن است هسته ای باشد اما در واقعیت، موضوع هسته ای نیست. چون کشورهای متعددی هستند که در دنیا غنی سازی می کنند. معلوم است کسانیکه خودشان بمب اتم دارند، نمی توانند بگویند غنی سازی چیز بدی است. آنها یک احساس رقابت تاریخی با ملت ایران دارند. تلقی غلط آنها این است که ملت ایران در مدیریت جهانی، آلترناتیو آنهاست. آنها گذشته تاریخی ملت ایران را می بینند و نگران هستند. بنظرم این نگرانی آنها اشتباه است. اگر آنها ۴۲ سال قبل، انقلاب ملت ایران را که برای آزادی، عدالت، استقلال و برای حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان بود، به رسمیت می شناختند و با ملت ایران همکاری می کردند، خودشان هم برنده بودند.

من بطور قاطع می گویم که رقابت برخی از دولت های غربی با ملت ایران، طرف برنده ای ندارد و در نهایت ملت ایران برنده است. اگر آنها خیال می کنند که سودی بدست می آورند، اشتباه می کنند

من بطور قاطع می گویم که رقابت برخی از دولت های غربی با ملت ایران، طرف برنده ای ندارد و در نهایت ملت ایران برنده است. اگر آنها خیال می کنند که سودی بدست می آورند، اشتباه می کنند. اروپا و آمریکا هر دو در این ۴۲ سال ضرر کرده اند. چون یک ملت بزرگ، متمدن، فرهنگ ساز و سربلند تاریخی مانند ملت ایران می تواند به نفع صلح، عدالت و پیشرفت خیلی در جهان نقش آفرینی کند. ولی آنها خودشان را محروم کردند، البته فشارهای سنگینی هم به ملت ایران وارد کردند. هیچ‌یک از دو طرف تا اینجا سودی نبرده است. به یک زبان دیگری می توانم بگویم که ادامه این راه هم به ضرر همه است. بالاخره یک ملت بزرگ را که نمی شود منزوی کرد. ممکن است فشارهایی را وارد کنند و تحریم ها و تحمیلاتی هم داشته باشند چون نظام پولی جهان در اختیار آنهاست و بخش مهمی از نظام سیاسی هم دست آنهاست ولی باید فکر آینده باشند. موضوع هسته ای هم بالاخره یک قواعدی دارد، بر اساس همان قواعد می توان موضوع را حل و فصل کرد.

من معتقد هستم که قدرت های بین المللی بیش از آنکه به دنبال له کردن و فشار به ملت باشند، باید برای همکاری و استفاده از ظرفیت ملت ها استفاده کنند. جهان آینده را باید همه با هم بسازیم. اینکه یک گروه اقلیتی در دنیا بخواهد بر همه ملت ها مسلط باشد، خودش را صاحب ثروت ملت ها بداند یا سرنوشت ملت ها را تعیین کند، این دوره اش تمام شده است. ایران کشوری نیست که در تقسیم بندی های روی نقشه، توسط قدرت های فاتح جنگ بوجود آمده باشد یا توسط استعمارگران بوجود آمده باشد. قدیمی ترین و کهن ترین ملت روی زمین است و چند هزار سال سابقه دارد. ما دوست داریم که همه با هم در فضای دوستی و احترام و عدالت، جهان آینده را بسازیم. جهانی که همه در آن مرفه هستند، همه در امنیت هستند، همه همدیگر را دوست دارند و همه، آن را پایه گذاری می کنند. الان موضوع هسته ای بهانه خوبی است برای اینکه همه چیز را به دوستی تبدیل کنیم. دوران برتری جویی تمام شده است یعنی نتیجه ای ندارد. ۱۵-۱۰ سال است که دارد مذاکره می شود، چند بار توافق شده است، توافقاتی که اصول حقوق بین الملل در آنها رعایت نشده است و موفق هم نبوده اند و نتیجه ای هم ندادند. من به هر دو طرف توصیه می کنم که از موضع دشمنی بیرون بیایند. یک بار هم از موضع دوستی با هم صحبت کنند و سعی کنند مسائل را حل کنند. شرایط امروز قطعا تغییر خواهد کرد. خوب است که همه ما در این تغییر، نقش مثبتی را به نفع ملت ها، به نفع صلح، به نفع عدالت و به نفع انسانیت ایفا بکنیم.

دولت بایدن، شورشی های الحوتی یمن را از لیست تروریسم، به جهت برعکس نمودن سیاست دوران ترامپ، خارج کرده است. همچنین، بایدن پایان حمایت آمریکا از حملات علیه یمن به رهبری عربستان را، اعلام کرده است. آیا این دریچه فرصتی جدید و خوب، برای پایان جنگ یمن است؟

احمدی نژاد: ما از هر اقدامی که به پایان جنگ و استقرار صلح و حاکمیت ملی در یمن کمک کند استقبال می کنیم. البته درباره مواضع دولت جدید آمریکا باید یک مقدار صبر کنیم و ادامه آن را در یمن مشاهده کنیم. من امیدوارم که ادامه آن هم به نفع مردم یمن، به نفع حاکمیت ملی مردم یمن و به نفع یک صلح پایدار و عادلانه بین عربستان و یمن باشد.

شما اخیرا نامه ای به ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، ارسال کرده، در آن درخواست مذاکرات مستقیم بمنظور کاهش تنشهای منطقه ای، و پایان جنگ یمن را نموده اید. آیا او پاسخی ارایه کرده است؟ آیا شما تمایل دارید روابط با عربستان را، بهبود بخشید؟

احمدی نژاد: هر اقدامی که به برقراری صلح کمک کند ما از آن استقبال می کنیم و اگر بتوانیم آن اقدام را انجام می دهیم. من به عنوان یک انسان، از شرایط یمن بسیار رنج می برم. من معتقد هستم که می شد صلحی را برقرار کرد، امروز هم می شود. معتقد هستم که در نهایت هم باید صلحی بین یمن و عربستان اتفاق بیفتد. آنها هستند که باید اراده کنند، تصمیم بگیرند و بر اساس عدالت و احترام کنار هم بنشینند و مشکل را حل کنند. آن زمان هم ما پالس های مثبتی را دریافت کردیم منتهی چون دخالت دیگران وجود داشت، کار یک مقدار پیچیده شد. امیدوارم کنار هم بنشینند و مسائل را بسرعت حل کنند. آنجا روزانه مردم کشته می شوند، فقر هست، بهداشت در پایین ترین سطح خودش قرار گرفته است، زیرساخت ها دارد تخریب می شود، مردم یمن روزانه دارند از قافله پیشرفت عقب می افتند. اگر از من کاری بربیاید، حتما کمک خواهم کرد که هر چه زودتر آتش بس و سپس یک صلح پایدار برقرار شود.

بسیاری از کشورهای مسلمان، اخیرا روبط خود را با اسرائیل، عادی سازی کرده اند (امارات، بحرین، مراکش). نظرشما درباره عادی سازی روابط چیست؟

احمدی نژاد: من نظر شخصی خودم را اعلام می کنم. اگر این عادی سازی با هدف حل مسئله فلسطین باشد، به نظرم به نتیجه نمی رسد چون کشورهای زیادی قبلا عادی سازی کرده اند اما مشکل حل نشده است. مسئله فلسطین، مسئله یک ملت است، مسئله سرزمین های اشغال شده است، مسئله آوارگان است و مسئله حق حاکمیت ملت فلسطین است که اینها باید در سرزمین فلسطین حل شود. امیدوارم که مسائل هر چه زودتر در فلسطین حل شود و نظر ملت فلسطین هر چه که هست، همان اجرا شود.

اخیرا نامه ای از شما منتشر شد که به آقای پوتین رئیس جمهور روسیه نوشته بودید، انگیزه شما از نوشتن این نامه چه بود؟

احمدی نژاد: من حدود ۹ ماه پیش برای آقای پوتین نامه نوشتم و در آن به دیدارهای بسیار مثبت خودم با ایشان اشاره کردم. روابط ایران با روسیه، رابطه بسیار خوبی است. در این نامه از موضع دلسوزی به ایشان توصیه کردم که طولانی شدن مدت حکومت ها و حکومت افراد، تبعات منفی دارد و به نفع ملت ها نیست و امروز هم به ایشان توصیه می کنم که مراقبت کنند، دائما افکارسنجی کنند، نظر مردمشان را دریافت کنند و اگر دیدند که نظر مردم منفی است، تصمیمات جدیدی بگیرند. در واقع باید دائما طبع مردم را بسنجند، اگر مردم روسیه نظر دیگری دارند، قبل از اینکه منجر به مسائل غیرقابل بازگشت شود، تصمیمات را اصلاح کنند. اصل حاکمیت، متعلق به انسانهاست، تجربه هم نشان داده است که وقتی حکومت ها طولانی می شود، مشکلات و مفاسدی ایجاد می شود که این نه به نفع حکومت افراد است و نه به نفع ملت هاست. این یک توصیه دلسوزانه بود که ابعاد آن را تشریح کردم، قبل از اینکه بخواهند قانون اساسی‌شان را تغییر بدهند. هم دلم برای مردم روسیه می سوزد، آنها را دوست دارم و هم اینکه علاقه مند هستم آقای پوتین سرنوشت خوبی داشته باشند و در خدمت به مردم روسیه موفق بشوند.

بنظر شما، دولت ایران چگونه ویروس کرونا را، با یک و نیم میلیون مورد بیماری، و شصت هزار متوفی، اداره کرده است؟

احمدی نژاد: من قبلا نظرم را اعلام کرده ام. از دیدگاه مردم ایران، دولت، آنطور که باید در مدیریت کرونا موفق نبوده است.

آیا شما با نحوه برخورد دولت ایران با موضووع کرونا، موافق هستید؟

احمدی نژاد: من یک ویدئویی پر کردم و نقدهای خودم را درباره مدیریت دولت در موضوع کرونا به صراحت اعلام کردم.

برخی استفاده شما از توئیتر را عجیب می دانند زیرا در دوره ریاست جمهوری شما مقامات ایرانی، فیس بوک و توئیت را در سال ۲۰۰۹ ممنوع کردند، آیا هنوز هم توئیتر در ایران، ممنوع است؟

احمدی نژاد: همان کسانیکه فیلتر می کنند، همان ها هم در ایران فیلترشکن می فروشند. امروز در دنیای ارتباطات فیلتر معنا ندارد. فیلتر کردن و ایجاد محدودیت، یک امر شکست خورده است.

شما از چه ضد فیلتری برای دسترسی به توئیتر، استفاده می کنید؟

احمدی نژاد: این را باید از کسانیکه اجازه نمی دهند بپرسید. من موافق استفاده کامل مردم از فضای مجازی هستم.

به نظر می رسد که شما پس از خاتمه ریاست جمهوری، به میزان زیادی تغییر کرده اید، آیا این برداشت، منصفانه است؟ در این بازآفرینی چه عاملی موثر بوده است؟

احمدی نژاد: بالاخره هر انسانی رشد می کند، دانشش توسعه می یابد و تجربیاتش افزوده می شود اما ما از روز اول و بر اساس اصول ثابت، دنبال صلح و عدالت بودیم. در دولت اول، ما رسما خواستیم که رابطه بین دو ملت ایران و آمریکا برقرار شود. خواستار پرواز مستقیم بین تهران و نیویورک شدیم. بعد از رسیدن به صنعت غنی سازی، من خواستار همکاری به جای تقابل شدم. من همیشه با تجاوز، اشغال سرزمین دیگران، چپاول ملت ها و زورگویی مخالف بوده ام و الان هم مخالف هستم. من همیشه طرفدار صلح، عدالت و احترام برای همه ملت ها بوده و هستم. البته طبیعی است که دریافت من از عدالت و صلح، عمق بیشتری پیدا کرده است و در طول ۱۶ سال اخیر، تجربیات بسیاری اندوخته ام. امیدوارم که همه دست به دست هم بدهیم و ریشه دشمنی، جنگ، فقر و ریشه کینه را از جهان برکنیم و دنیایی پر از برادری، صلح و انسانیت، بر پایه عدالت و احترام برپا کنیم. سلام مرا به مردم ترکیه برسانید. از خداوند متعال برای همه، بهترین ها را آرزو می کنم.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵