ارائه خدمات در هفت مرکز نازایی و ناباروری آذربایجان شرقی
ارائه خدمات در هفت مرکز نازایی و ناباروری آذربایجان شرقی
مدیرکل بیمه سلامت استان آذربایجان شرقی گفت: در استان ۷ مرکز خدمات نازایی ارائه می‌دهد که بیمارستان الزهرا و مرکز جهاد دانشگاهی یکی از بزرگترین بیمارستان‌ها در این زمینه است و ما با همه این هفت مرکز طرف قرارداد هستیم.

به گزارش مهر تبریز، وحید مجیدی با اشاره به اینکه نازایی و جوانی جمعیت یکی از برنامه‌های اصلی بیمه سلامت و مورد توجه دولت است، گفت: خدمات نازایی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌ است و در حال حاضر سه هزار و ۳۰۲ نفر از این افراد در سیستم نشان‌دار شده‌اند و تحت خدمات و مزایای نازایی قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه  دو هزار و ۹۶۰ خانم و ۳۴۲ نفر آقا تحت خدمات نازایی هستند، گفت: این تعداد بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان خدمات نازایی گرفته‌اند.

وی به ماده ۴۴، ۴۵، و ۵۳ بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: مادران باردار تحت پوشش بیمه سلامت ۱۶ هزار و ۳۴۳ نفر مادر،  مادران شیرده نیز ۶۳  هزار نفر، و کودکان زیر ۵ سال  ۱۴۴ هزار و ۷۶۷ نفر است.

بیمه رایگان ۵ دهک اول درآمدی

مجیدی  با تاکید به اینکه از نظر تعهدات، بیمه سلامت هیچ فرقی با سایر بیمه‌ها ندارد، گفت: طبق قانون تمام مردم باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند، از این‌رو تاکنون بیش از ۵۴۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه رایگان هستند و براساس اطلاعات وزارت رفاه، افرادی که در ۵ دهک اول درآمدی هستند باید در بیمه رایگان قرار گیرند از این‌رو ۴۴۷ هزار نفر از بیمه ایرانیان بیمه قرار گرفته‌اند.

وی توضیح داد: بمیزان مشارکت در پرداخت حق بیمه دهک‌های ششم تا نهم نیز کاهش یافته است و بر همین اساس از این پس میزان پرداختی دهک ششم از ۳۰ درصد به ۲۰ درصد، پرداختی دهک هفتم از ۴۰ درصد به ۳۰ درصد و پرداختی دهک هشتم از ۶۰ درصد به ۴۰ درصد و پرداختی دهک نهم از ۸۰ درصد به ۵۰ درصد کاهش یافت. میزان پرداختی حق بیمه دهک دهم نیز بدون تغییر باقی مانده است.

پرداخت بیش از ۶۷۰میلیارد تومان از مطالبات مراکز درمانی استان

مدیرکل بیمه سلامت استان آذربایجان شرقی ادامه داد: در طی سال ۱۴۰۲ تا سه روز پیش، ۶۷۰ میلیارد تومان از مطالبات موسسات توسط بیمه سلامت پرداخت شده است.

وی گفت: مطالبات خردادماه داروخانه، مراکز بخش خصوصی، مراکز عکسبرداری تسویه شده است. مطالبات فروردین ماه بیمارستان‌های دولتی و خصوصی پرداخت شده است.

وی یادآور شد: بیش از ۹۳ درصد مراکز و موسسات استان طرف قرارداد با بیمه سلامت هستند ولی برخی از موسسات نیز هستند که ما خودمان تمایلی به انعقاد قرارداد با آنها نداریم.

پرداخت ۲۸ میلیارد تومان به بیماران صعب العلاج

مجیدی با اشاره به اینکه ۲۸ میلیارد تومان در قالب خسارت متفرقه به بیماران صعب العلاج پرداخت شده است، یادآور شد: صندوق بیمه خاص اعتبار در حدود ۵ هزار میلیارد تومان تصویب کرد، هدف از این صندوق حمایت بیشتر از بیماران خاص و صعب‌العلاج بود که ۱۰۷ گروه بیماری به عنوان بیماری خاص شناخته شد که در حال حاضر ۵۱ بیماری در پشت نسخه‌نویسی الکترونیک تعریف شده است از این‌رو توانستیم با این کار بتوانیم  تا افراد شامل این شرایط نزدیک به چهار هزار خدمت را بیشتر از مزایای بیمه‌ای دریافت کنند.

وی افزود: ۴۸ هزار نفر بیمه شونده نشان‌دار شده است.

وی به بیماری‌های دیابت، فشار خون، انواع پیونده‌ها، اوتیسم، کیستسیک فیبروزیک، بال پروانه‌ای اشاره کرد و گفت: ۵۱ بیماری بالغ بر سه و هزار و ۸۰۰ خدمت در سامانه تعریف شده است.

بالغ بر دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند

مدیرکل بیمه سلامت استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: سازمان بیمه سلامت شرکت کاملا دولتی است و بالغ دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش این بیمه در استان است و سه هزار و ۲۸۰ موسسه طرف قرارداد و ۹۰ دفتر پیشخوان در استان دارد.

مجیدی با بیان اینکه یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از بیمه شدگان استان رایگان است، افزود: تقریبا ۸۰ درصد جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت رایگان خدمات دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اقدامات بیمه سلامت در طی این چند سال اخیر، گفت: تسری در بخش دولت الکترونیک (۱۰۰ درصد نسخ در استان الکترونیک است)، تجمیع سوابق و اطلاعات درمانی به صورت الکترونیک، دسترسی پزشکان به سوابق از جمله این فعالیت‌ها در بخش دولت الکترونیک است.

وی خاطرنشان کرد: هشت میلیون و هشتصد هزار خدمات در سال گذشته انجام شده است.

مجیدی ابراز کرد: سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه چاپ دفترچه در کل کشور بود، اما در حال حاضر این موضوع به الکترونیک تبدیل شده است.

کلاهبرداری با سواستفاده از نام بیمه سلامت ایران

مدیرکل بیمه سلامت استان آذربایجان شرقی گفت: برخی افراد و شرکت‌ها با سواستفاده از نام و عنوان سازمان بیمه سلامت ایران و معرفی خود به عنوان نماینده یا کارمند سازمان، از طریق تلفن یا فضای مجازی با دادن وعده‌های غیر واقعی به مردم و در قبال دریافت مبالغی با عنوان صدور کارت بیمه سلامت یا کارت بیمه سلامت تکمیلی، اقدام به سودجویی و اخذ وجه از مردم می‌کنند.

وی  اظهارداشت: برای جلوگیری از هرگونه سواستفاده از نام سازمان بیمه سلامت ایران از بیمه‌شدگان و سایر شهروندان درخواست می‌شود، ضمن عدم پاسخگویی به درخواست‌ها و پذیرش تبلیغات غیرواقعی با نام‌هایی چون بیمه سلامت، بیمه تکمیلی سلامت، برای اطلاع و بهره‌برداری از خدمات بیمه پایه سلامت فقط به دفاتر پیشخوان دولت، ادارات کل بیمه سلامت در استان‌ و سایت این سازمان به آدرس ihio.gov.ir مراجعه کنند.

سامانه ۱۶۶۶ سازمان بیمه سلامت پاسخگوی شکایات بیمه‌شدگان

مجیدی با اشاره به اینکه سامانه ۱۶۶۶ راهی برای پاسخگویی بهتر به شهروندان در خصوص مسائل مرتبط با بیمه سلامت است، افزود: بیمه شدگان با شماره‌گیری “ستاره ۱۶۶۶ مربع” درخواست خود را ثبت و از اعتبار دفترچه بیمه خود مطلع شوند.

وی افزود: مردم می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته سوال‌ها و پیشنهادهای خود در خصوص بیمه سلامت را از طریق این سامانه مطرح کنند.