ارسال ۱۶۰ هزار اظهار نامه اشخاص حقیقی در خرداد ۹۶  /ضرورت توجه به فرهنگ سازی پرداخت مالیات
ارسال ۱۶۰ هزار اظهار نامه اشخاص حقیقی در خرداد ۹۶  /ضرورت توجه به فرهنگ سازی پرداخت مالیات

مهرتبریز: مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته ۱۶۰ هزار اظهار نامه اشخاص حقیقی در خرداد ۹۶ برای عملکرد سال ۹۵ ارسال شد که نسبت به سال گذشته افزایش ۱۰ درصدی داشته است.

به گزارش مهرتبریز ، غلامرضا شریفی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه  ۹۳ درصد از درآمدهای مالیاتی آذربایجان شرقی در سال ۹۵ تحقق یافته است،گفت: باید وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی را خارج کرده و به وصول مالیات اهمیت دهیم.

وی سپس با بیان اینکه باید بخش عظیمی از درآمدهای کشور را از طریق مالیات تامین کنیم، ادامه داد: مالیات قابل اتکا ترین درآمدی است که دولت می تواند روی آن حساب باز کند و برای تامین درآمدها از آن استفاده کند.

شریفی با تاکید بر اینکه نقش مالیات در توسعه کشور هر روز پررنگ تر می شود، افزود: باید با عدالت مالیات وصول شود که در این صورت می توانیم با مالیات درآمدهای کشور را تامین کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از عوامل موفقیت کشورهای توسعه یافته در زمینه اقتصادی داشتن نظام مالیاتی قدرتمند است، ادامه داد: این کشورها بیش از ۹۰ درصد هزینه های خود را از محل اخذ مالیات دریاف تامین می کنند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی ادامه داد: ما نیز آرزو داریم روزی از وابستگی به اقتصاد نفتی خارج شده و سیستم مدیریت کشور را بیش از پیش از طریق مالیات اداره کنیم.

وی همچنین به ضرورت توجه به فرهنگ سازی پرداخت مالیات تاکید کرد و گفت: در این خصوص رسانه ها و خبرنگاران نقش مهمی دارند و باید روی موضوع فرهنگ سازی برای پرداخت مالیات توجه شود و مردم را با راه های مصرف مالیات آشنا کنیم.

شریفی با تاکید بر اینکه وابستگی صرف به درآمدهای نفتی باعث آسیب پذیر شدن اقصاد کشور در اثر تحریم ها شده است، گفت: مسئولان نظام در سال های اخیر به مسائل اقتصادی توجه ویژه ای دارند تا یکی از آرزوهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر قطع وابستگی اقتصاد کشور به نفت و درآمدهای حاصل از فروش نفت محقق شود.

وی سپس آماری را نیز در خصوص ارائه اظهارنامه های اشخاص حقیقی و حقوقی مطرح کرد و گفت: در سال گذشته ۱۶۰ هزار اظهار نامه اشخاص حقیقی در خرداد ۹۶ برای عملکرد سال ۹۵ ارسال شد که نسبت به سال گذشته افزایش ۱۰ درصدی داشته است.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی ادامه داد: سامانه دریافت اظهار نامه به صورت الکترونیکی فعال بوده و مودیان مالیاتی می توانند به صورت شبانه روزی و بدون حضور در ادارات مالیاتی استان اظهار نامه خود را ارسال کنند.

وی سپس با اشاره به اینکه امکان قسط بندی مالیات نیز وجود دارد، ابراز داشت: با تمام توان برای جلب رضایت مردم و مودیان مالیاتی تلاش می کنیم و مدیریت ارشد استان نیز همواره بر این تاکید داشته که حق و حقوق دولتی با رضایت مودیان وصول شود.

وی سپس در خصوص جایگاه استان در وصول مالیات کشور از پرداخت ۲ درصد مالیات کشور توسط مردم آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: آذربایجان شرقی از نظر پرداخت مالیات در رتبه دوازدهم کشوری قرار دارد.

شریفی با بیان اینکه در سال ۹۵، ۳۰۵ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به حساب دهیاری ها و شهرداری های استان واریز شده، گفت: این پول، مستقیما در ارتباط با عمران و آبادی روستاها و شهرهای استان هزینه شده است.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده نیز در بحث مهم سلامت مردم هزینه می شود، افزود: تا ۳۱ تیرماه باید اشخاص حقیقی اظهارنامه های مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی ارسال کنند.