افتتاح و بهره برداری از ترمینال فرآوری پسته تمام اتوماتیک
افتتاح و بهره برداری از ترمینال فرآوری پسته تمام اتوماتیک
مهر تبریز: ترمینال فرآوری پسته تمام اتوماتیک با ظرفیت سه تن در ساعت در شهرستان مرند به بهره برداری رسید.

به گزارش مهر تبریز، ترمینال فرآوری پسته تمام اتوماتیک نصرت پوینده با سرمایه گذاری۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان که از این میزان یک میلیارد و هفتصد و ۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی و۴ و نیم میلیارد تومان آورده شخصی با اشتغال زایی یک نفر به صورت مستقیم و سه نفر به صورت غیرمستقیم با تمامی امکانات (آب چشمه، برق، گاز) افتتاح شد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند در مراسم افتتاح این پایانه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: وسعت باغات بارده و غیربارده پسته شهرستان مرند حدود ۵۵۶ هکتار است که از این مقدار حدود ۴۰۰ هکتار بارده و ۱۵۶ هکتار غیربارده است.

اسماعیل الهیاری با اشاره به قرار گرفتن۷۰ درصد یعنی ۳۸۹ هکتار از باغات پسته شهرستان در یامچی گفت: ارقام غالب کاشته شده در منطقه شامل اکبری، احمدآقایی، کرامتی، کله قوچی و اوحدی است که از مرغوبیت و بازارپسندی خوبی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر ضرورت راه اندازی واحد فرآوری پسته در منطقه احساس می شد گفت: این واحد اخیراً توسط نصرت پوینده سرمایه گذاری شده که دارای باغ پسته در شهر یامچی است و می‌تواند روزانه، حدود سه تن در ساعت پسته تر را فرآوری، سورتینگ و درجه بندی کند.

الهیاری اضافه کرد: این کار، فرصت مناسبی برای باغداران شهرستان است تا پسته فرآوری شده را به صورت خشک با ماندگاری بیشتر استفاده کنند.

وی با اشاره به وجود ظرفیتهای فراوان کشاورزی در بخش یامچی تاکید کرد: باید زمینه ورود سرمایه گذاران صنایع تبدیلی به کسب و کارهای جدید فراهم شده و با راه انداری چنین واحدهایی، موجبات افزایش درآمد باغداران و فروش عادلانه پسته از کشاورزان را فراهم کرد.

شهرستان مرند با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۷۰ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شده و قطب اصلی پسته استان آذربایجان شرقی محسوب می شود.