افتتاح و بهره برداری از ۹۰پروژه گازرسانی در استان آذربایجان شرقی در هفته دولت
افتتاح و بهره برداری از ۹۰پروژه گازرسانی در استان آذربایجان شرقی در هفته دولت
مهرتبریز-مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی گفت: به مناسبت هفته دولت ۹۰ پروژه گازرسانی در استان آذربایجان شرقی مورد افتتاح و بهره برداری قرار خواهد گرفت.

مهرتبریز-مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی گفت: به مناسبت هفته دولت ۹۰ پروژه گازرسانی در استان آذربایجان شرقی مورد افتتاح و بهره برداری قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار ما در آذربایجان شرقی، نادر کمالی در گفتگو با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته دولت افزود:امسال هفته دولت از روزهای پرثمر عملکردی و تحقق تعهدات گازرسانی به مناطق محروم می باشد که در این اثنا امسال محدود روستاهای باقیمانده استان نیز یکی پس از دیگری به مدار مصرف گاز طبیعی متصل خواهند شد.

وی تصریح کرد:امسال به همت تلاش بی وقفه کارکنان خدوم شرکت گاز در خدمات رسانی بی منت به مردم شده و استان آذربایجان شرقی این مجموعه، به عنوان استان سبز کشور از لحاظ گازرسانی معرفی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی خاطر نشان شد: اصحاب قلم و رسانه بازوان توانمند صنعت گاز استان در تحقق جهاد تبیین هستند.

 کمالی در این جمع صمیمی ضمن ارج نهادن به تلاش جمعی و همیاری همیشگی اصحاب رسانه در استان افزود: در سال گذشته یکی از سخت ترین و سردترین زمستان های سال را با گرمای همدلی و همیاری همگانی علی الخصوص طلایه داران عرصه اطلاع رسانی بدون کوچکترین افت فشار و قطع گاز گذرانده ایم که این موضوع جای تقدیر ویژه دارد.

وی با اشاره به اینکه 75 درصد مصارف در زمستان به بخش خانگی اختصاص دارد، ادامه داد: امسال نیز کماکان نیازمند این همدلی و همراهی در نهادینه سازی فرهنگ مصرف بهینه در بین خانواده ها هستیم و کمپین های رعایت دمای 18 تا 21 درجه و کاهش یک درجه دمای اتاق که منجر به کاهش 6 درصدی مصرف گاز می شود، یکی از مهم ترین راهکارهای همیاری اصحاب رسانه با شرکت گاز در تأمین مستمر جریان گاز مشترکین خواهد بود.
کمالی با اشاره به پروژه های هفته دولت اظهار داشت: امسال گازرسانی به 26 روستا و 60 واحد صنعتی عمده و راه اندازی 4 ایستگاه گازرسانی در برنامه افتتاح شرکت به یمن هفته دولت قرار دارد.
وی درخصوص آخرین وضعیت گازرسانی گفت: هم اکنون یک میلیون و 800 هزار مشترک ، تحت پوشش گاز در استان بوده و برابر تعهدات گازرسانی امسال تمامی روستاهای بالای 20 خانوار از نعمت الهی گاز بهره مند شده و درصد برخوداری جمعیت استان از گاز طبیعی به رقم 99.5 درصد خواهد رسید.

وی به شناسایی پنج هزار مورد انشعاب غیرمجاز در باغات و مناطق حاشیه نشین استان اشاره کرد و گفت:  شناسایی انشعابات غیرمجاز از اولویت های شرکت گاز استان است و در صورت شناسایی برخورد جدی و قانونی می شود.

این مقام مسئول شرکت گاز در بخش دیگری از سخنان خود به مصارف نیروگاه های استان اشاره و اظهار داشت: در 4 ماهه نخست سال جاری 938 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در راستای توزیع مستمر برق به نیروگاه های استان تخصیص یافته است.

کمالی  با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا نیروگاههای استان در مدار مصرف گاز باشند، گفت: خط قرمز ما مصارف خانگی است و  در صورت رد حد مجاز مصرف، مجبور به قطع گاز نیروگاهها  هستیم تا از قطعی گاز مشترکین خانگی جلوگیری کنیم  و با این اقدام ما، نیروگاهها مجبور به استفاده از مازوت می شوند.

وی افزود: برای جلوگیری از مازوت سوزی نیروگاهها  علاوه بر بروز بودن آنها بایستی مشترکین نیز در میزان مصرف خانگی صرفه جویی کنند.

وی تعداد واحدهای پرمصرف در صنعت را  ۴۰ واحد عنوان کرد و گفت: ۹۲ درصد صنایع استان ما خصوصی هستند و در صورت کاهش گاز با واکنش آنها روبرو می شویم چون این جهادگران اشتغال صنایع استان بدلیل هزینه ها از جمله حقوق نیروی کار خود مجبور به فعالیت هستند.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی با بیان اینکه مقاوم سازی یکی از مباحثی است که در سیاستهای کلان  گاز تعریف شده است، افزود: ضریب اطمینان شبکه گاز استان بالاست؛ در زلزله‌های اخیر استان، کمترین آسیب به شبکه گاز رسیده و حادثه‌ای به وجود نیامده است. با این حال ایمنی سازی شبکه گاز تبریز در حال اجراست تا در برابر خطراتی همچون زلزله و فرونشست زمین ایمن‌تر شود.

کمالی عمر شبکه گاز تبریز را ۳۰ سال عنوان کرد و گفت: برای بروزآوری و رفع تنگناهای شبکه گاز تبریز پیمانکاری با هزینه 5 میلیارد تومان تعیین شده است.

وی به طلب این شرکت از مشترکان اشاره کرد و گفت : در حال حاضر میزان این رقم ۹۹۳ میلیارد تومان است که ۳۲۶ میلیارد ریال آن وصول شده است.

لازم به ذکر است مدیرعامل و مسئولین شرکت گاز در این نشست صمیمی پاسخگوی سوالات اصحاب رسانه در حوزه های مقاوم سازی تأسیسات، آمار حوادث و ایمنی گاز طبیعی، مصارف صنعتی، نحوه اطلاع رسانی و تفاهم نامه های همکاری، اقدامات درخصوص آمادگی برای فصول سرد سال و… بوده اند.
گفتنی است نظرسنجی از اصحاب رسانه، نیازسنجی دوره های آموزشی، نحوه برگزاری تور رسانه ای، هشتک های اطلاع رسانی، ایجاد گروه تعاملی اصحاب رسانه، گروه خبرگان رسانه ای، کمپین های اطلاع رسانی ، عکس دسته جمعی ، تقدیر از بازنشر اخبار توسط رسانه ها بخشی از اقدامات اجرایی در ارتقای تعاملات سازنده با اصحاب قلم و رسانه بوده است.