افزایش تصاعدی جوجه ریزی، برنامه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برای آرامش بازارمرغ
افزایش تصاعدی جوجه ریزی، برنامه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برای آرامش بازارمرغ
مهرتبریز-رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بیمه فعالیت های کشاورزی موجب کاهش ریسک این حوزه خواهد شد بنابراین باید فعالان و بهره برداران کشاورزی را ترغیب کنیم تا فعالیت های خود را بیمه کنند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ اکبر فتحی در جلسه بررسی وضعیت اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها که در مجتمع شهید کسائی این سازمان برگزار شد، ضمن قدردانی از مردم آذربایجان شرقی برای حضور پرشور در انتخابات گفت: مردم آذربایجان بار دیگر نشان دادند همیشه در صحنه هستند و دشمنان نظام و انقلاب را ناکام خواهند گذاشت.

وی با اشاره به برخی تغییرات در نحوه ارزشیابی اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها در کشور گفت: امسال شاخص های دیگری از جمله ترسیم پلیگون قطعات نیز به نحوه ارزیابی اجرای این طرح اضافه شده است و باید تلاش کنیم تا در این شاخص ها نیز بهترین عملکرد را ثبت کنیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه میزان بیمه انجام شده در حوزه کشاورزی از سال گذشته بهتر است اما باید همچنان در این زمینه تلاش کنیم، گفت: افزایش سطح بیمه در حوزه های مختلف کشاورزی از قبیل زراعت، باغبانی، دام و طیور و … باعث کاهش ریسک این فعالیت ها خواهد شد و در زمان بروز مخاطرات مختلف بهره بردار می تواند خسارت خود را دریافت کند اما اگر کشاورز فعالیت خود را بیمه نکرده باشد، جبران خسارت بسیار مشکل خواهد بود؛ بنابراین همه باید توجه جدی به ترغیب بهره برداران و فعالان حوزه کشاورزی در زمینه بیمه فعالیت خود داشته باشند.

فتحی در حوزه اجرای طرح کشت قراردادی از تلاش های سازمان تعاون روستایی آذربایجان شرقی قدردانی کرد و افزود: اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان باید در زمینه اجرای این طرح از ظرفیت انجمن کارخانجات آرد به نحو احسن استفاده کند. شرکت پشتبیانی امور دام نیز با افزایش همکاری خود با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها، زمینه اجرای هر چه بهتر طرح کشت قراردادی را مهیا کند.

وی اظهار کرد: همه مدیران باید در آخرین ماه سال نسبت به انجام امورات معوقه سال جاری جدیت داشته باشند. یکی از این موارد جذب اعتبارات سال جاری به صورت کامل خصوصاً در حوزه پروژه های آب و خاک است چرا که اگر منابعی جذب نشده باقی بماند به خزانه برمی گردد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نظارت بر میزان جوجه ریزی و افزایش تصاعدی آن را یک ضرورت دانست و افزود: آرامش بازار مرغ مدیون افزایش جوجه ریزی است و باید همین ضرباهنگ را در حوزه طیور حفظ کنیم واحدهای پرورش طیور استان که جوجه ریزی نشده اند باید در همه شهرستانها شناسایی شده و جوجه ریزی کنند. اگر موانعی در این زمینه وجود دارد باید شناسایی شده و در اسرع وقت رفع شود.

فتحی افزود: خوشبختانه در حوزه طیور مشکل خاصی وجود ندارد. نهاده به میزان کافی در دسترس همه مرغداران وجود دارد و در مواردی که عرضه از تقاضا بیشتر باشد نیز شرکت پشتیبانی امور دام مازاد تولید را خریداری می کند بنابراین هیچ بهانه ای برای عدم تولید وجود ندارد.

وی با اشاره به وجود یک هزار واحد راکد پرورش دام در استان گفت: واحدهای راکد دام سبک و سنگین نیز باید شناسایی شده و برای تامین گوشت مورد استفاده قرار گیرند. علت رکود این واحدها باید مشخص شده و با رفع موانع این واحدها را به چرخه تولید بازگرداند تا بتوانیم گوشت قرمز مورد نیاز مردم را در داخل کشور تامین کنیم. برنامه دولت در این حوزه واردات دام مولد به جای واردات گوشت قرمز است اما برای کارساز بودن این برنامه باید ابتدا واحدهای دامپروری راکد را شناسایی کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی توجه به مسئله تنظیم بازار و قیمت کالاهای اساسی و غیر اساسی را ضروری دانست و گفت: قیمت ها باید به صورت مستمر رصد شود و اگر عدم تعادلی در هر شهرستان در خصوص کالایی خاص وجود دارد باید منعکس شود تا در خصوص آن کالا اقدامات لازم انجام شود. غرفه های محل توزیع کالاهای اساسی و میوه شب عید نیز در سطح استان باید هر چه سریعتر مشخص شود تا توزیع این اقلام آغاز شود.

فتحی با اشاره به اهمیت مبارزه با آفات و علف هرز در حوزه کشاورزی گفت: مبارزه با علف های هرز و آفات باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد تا از ظرفیت بخش خصوصی نیز در این حوزه به نحو احسن استفاده شود.

وی ضمن اشاره به اهمیت سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی گفت: تنها اختصاص زمین به سرمایه گذار کافی نیست و باید مشکلات آنها نیز به صورت کامل رفع شود. اگر مانع تراشی در این حوزه انجام می شود باید از طریق فرمانداری ها پیگیری شده تا موانع به صورت کامل رفع شود. اگر سرمایه گذاری انجام نشود اشتغال‌زایی و پیشرفتی در کشور رقم نخواهد خورد.