افزایش ۴۱ درصدی تولید واکسن در شمال غرب کشور
افزایش ۴۱ درصدی تولید واکسن در شمال غرب کشور
مهر تبریز: رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرُم‌سازی رازی شمال‌غرب کشور در مرند از افزایش ۴۱ درصدی تولیدات این واحد در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به گزارش مهر تبریز، علی آمقی گفت: در چهار ماه گذشته با این افزایش مقدار تولید واکسن در موسسه به ۱۱۲ میلیون دُز رسیده است در حالی که سال گذشته در همین مدت ۷۹ میلیون دُز انواع واکسن تولید شد.
وی اظهار کرد: این واحد که در زمینه‌های تولیدی و تحقیقاتی به طور همزمان فعال است برای نیل به اهداف ترسیمی، برنامه ریزی‌های لازم را انجام داده و با تعیین چشم انداز‌ها و مشخص کردن زمینه‌های تحقیقاتی، به دنبال عملکردی موفق و قابل قبول است.

آمقی به چشم انداز‌ها و برنامه‌های پیش رو این موسسه اشاره کرد و گفت: توسعه سبد محصولات، افزایش توان تولید و راه اندازی خط تولید آنتی ژن‌های جدید و راه اندازی خط تولید واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله چشم انداز‌هایی که برای شرکت در نظر گرفته شده که با همت و تلاشی که بین نیرو‌های موسسه وجود دارد دور از دسترس نیست.

وی به تحقیقات در حال اجرای این موسسه نیز اشاره کرد و ادامه داد: تحقیق برای تولید آنتی ژن‌های جدید از ویروس‌های برونشیت عفونی پرندگان، گامبورو و سندروم کاهش تخم مرغ‌ها و همچنین انجام تحقیقات موازی برای تولید نیمه صنعتی و صنعتی واکسن‌های چند گانه از آنتی ژن‌های فوق و آنتی ژن‌های نیوکاسل و آنفلوانزا از جمله مهم‌ترین تحقیقات در حال اجرا در این واحد است.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرُم‌سازی رازی شمال‌غرب کشور در مرند اضافه کرد: تحقیق برای تولید آنتی ژن‌های جدید از ویروس‌های برونشیت عفونی پرندگان، گامبورو و سندروم کاهش تخم مرغ‌ها و همچنین انجام تحقیقات موازی برای تولید نیمه صنعتی و صنعتی واکسن‌های چند گانه از آنتی ژن‌های فوق و آنتی ژن‌های نیوکاسل و آنفلوانزا از جمله مهم‌ترین تحقیقات درحال اجرا در این واحد است که با به نتیجه رسیدن تحقیقات یاد شده، نیاز‌های کشور در این زمینه برطرف می‌شود.

وی به تولیدات موسسه سرم سازی رازی شعبه مرند نیز اشاره کرد و افزود: از جمله واکسن‌ها و آنتی ژن‌هایی که در این موسسه تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود می‌توان به واکسن ۲گانه آنفلوانزا – نیوکاسل، واکسن تکی آنفلوانزای طیور، واکسن تکی نیوکاسل طیور و آنتی ژن‌های تشخیصی اشاره کرد.

آمقی ادامه داد: با تکمیل سایت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان این واحد، امکان تولید یک میلیارد دُز واکسن در موسسه تامین می‌شود که علاوه بر تامین نیاز کشور قابلیت صادرات هم دارد.
وی با اشاره به فعالیت یکصد ساله مرکز تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خاطرنشان کرد: بیش از ۷۵ نوع محصول بیولوژیک در این موسسه تولید می‌شود و بیش از ۷۰ درصد واکسن‌های اجباری انسان از جمله سرخک، سرخچه و اوریون، حدود ۹۰ درصد واکسن دامی و ۳۰ درصد از واکسن‌های طیور کشور توسط موسسه رازی در سراسر کشور تامین می‌شود.

رئیس موسسه سرم سازی رازی شعبه مرند از آمادگی این موسسه برای همکاری با شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: آماده ایم تا با شرکت‌های دانش بنیانی که در زمینه تولید واکسن‌های کشته طیور فعال هستند، همکاری کنیم و این بخشی از چشم انداز‌های تحقیقاتی موسسه است.
موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه شمال غرب کشور واقع در ۵۰کیلومتری در مجاورت روستای پیام مرند در سال ۱۳۷۲ در زمینی به مساحت ۲۴ هکتار راه اندازی شد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵