افزایش ۴۲درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان شرقی
افزایش ۴۲درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ لیلی اورنگی امروز با اشاره به اینکه که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۲ درصد افزایش یافته است افزود: در این مدت ۲ میلیون و ۲۵۵ هزار تن کالا بین گمرکات آذربایجان شرقی و کشور‌های جهان مبادله شد. وی اظهار کرد: در ۱۱ ماه گذشته […]

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ لیلی اورنگی امروز با اشاره به اینکه که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۲ درصد افزایش یافته است افزود: در این مدت ۲ میلیون و ۲۵۵ هزار تن کالا بین گمرکات آذربایجان شرقی و کشور‌های جهان مبادله شد.

وی اظهار کرد: در ۱۱ ماه گذشته یک میلیون و ۹۰۷ هزار تن کالا به ارزش یک هزار و ۲۳۹ میلیون دلار از گمرکات آذربایجان شرقی به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۱۸ درصد و از نظر ارزش ۴۲ درصد افزایش داشته است.

اورنگی مهمترین کشور‌های مقصد صادراتی از گمرکات استان را به ترتیب ترکیه با ۵۶۷ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۴۶۸ میلیون دلار، عراق با ۴۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۸۲ میلیون دلار، ارمنستان با ۳۹۰ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۷۶ میلیون دلار، افغانستان با ۹۱ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۶۳ میلیون دلار و جمهوری آذربایجان با ۵۶ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۴۷ میلیون دلار اعلام کرد.

مدیرکل گمرک تبریز اضافه کرد: مواد پلاستیکی، محصولات فولادی، میوه‌های خوراکی، فرآورده‌های غلات، مس و مصنوعات مسی، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای و شیرینی و شکلات از مهمترین اقلام صادراتی گمرکات آذربایجان شرقی در این مدت بود.

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی با اشاره به تسهیل و تسریع در روند ترخیص کالا‌های اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید گفت: طی ۱۱ ماهه سالجاری، بیش از ۳۴۷ هزار تن کالا به ارزش ۹۲۲ میلیون دلار از نقاط مختلف جهان از طریق گمرکات استان وارد کشورمان شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از حیث وزن ۹ درصد کاهش و از لحاظ ارزش ۱۶ درصد رشد داشت.

وی عمده‌ترین کشور‌های طرف معامله واردات از گمرکات استان را ترکیه با ۲۵۶ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۴۹۷ میلیون دلار، آلمان با ۱۱ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۱۳۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲۷ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۱۰۲ میلیون دلار، چین با ۱۵ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۷۲ میلیون دلار و ژاپن با دو هزار تن کالا به ارزش بیش از ۱۸ میلیون دلار اعلام کرد.

لیلی اورنگی میزان درآمد وصولی گمرکات آذربایجان شرقی را در ۱۱ ماهه امسال ۶ هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این میزان درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد رشد داشته است.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵