افزایش ۵۰ درصدی آمار خودکشی در سه ماه اول سال جاری
افزایش ۵۰ درصدی آمار خودکشی در سه ماه اول سال جاری

مهر تبریز: مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی از افزایش ۵۰ درصدی آمار خودکشی در سه ماه اول سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش مهر تبریز، محسن ارشدزاده در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته‌ی بهزیستی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اورژانس اجتماعی نقش مداخله برای خودکشی را برعهده دارد، سال گذشته ۵۰ مورد خودکشی در استان گزارش شد و درسه ماه سال جاری ۲۶ مورد رخ داده است.

وی با اشاره به فرا رسیدن هفته‌ی بهزیستی، خاطرنشان کرد: شعار هفته‌ی بهزیستی «بهزیستی با مسئولیت محور و سلامت اجتماعی» نام گذاری شده است.

وی در خصوص اقدامات بهزیستی در طول هفته‌ی بهزیستی اعلام کرد: در طول این هفته ۱۲۰ پروژه افتتاح خواهد شد، ۱۱۶ میلیارد تومان برای این پرژه‌ها هزینه صرف شده که بخشی از این هزینه‌ها توسط کمک‌های مردمی، شرکای اجتماعی بهزیستی و بخشی دیگر توسط دولت تامین می‌شود که اشتغالزایی ۲۰۰ نفری به دنبال دارند.

وی با اشاره به فعالیت اورژانس اجتماعی، عنوان کرد: دولت موظف شده بود در تمامی شهرهای کشور که دارای بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند، اورژانس اجتماعی ایحاد کند.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه درحال حاضر ۱۱ شهر در استان فاقد اورژانس اجتماعی است، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات بهزیستی راه‌اندازی اورژانس اجتماعی است که حدود ۱۴۰ اورژانس اجتماعی در سطح کشور به صورت ویدیو کنفرانس توسط رییس جمهور افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: طبق آمار کشوری سال ۹۵، حدود ۴۰۰ هزار نفر سالمند بالای ۶۰ سال در سطح کشور وجود دارد که حدود ۱۵ هزار نفر از خدمات مستمری بهره‌مند هستند.

ارشدزاده با بیان اینکه حدود ۱۰ هزار بیمار روانی مزمن در استان وجود دارد، گفت: حدود سه هزارو ۵۰۰ نفر بیمار روانی از خدمات بهزیستی برخوردار هستند.

وی افزود: طبق آمار سال گذشته جمعیت روستاهای استان به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد، حدود ۲۴ هزار نفر معلول در روستاها شناسایی شده است، طبق برنامه‌ی توسعه ی ششم این شناسایی در سطح شهرهای استان هم اجرایی می‌شود، مناسب سازی منزل، خودرو و محیط شهری برای معلولان از جمله اقدامات بهزیستی است.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه حدود ۸۵۲ نفر بیمار ضایعه ی نخاعی تحت پوشش بهزیستی است، اظهار کرد: سهم هزینه‌ی این بیماران بسیار بالا و سنگین بوده است؛ به طوری که حق پرستاری به یکی از اعضای خانواده نیز پرداخت می‌شود. دلایل عمده‌ی این نوع بیماری‌ها تصادفات رانندگی در جاده‌ها است.

وی در خصوص امور اجتماعی که شامل امور زنان سرپرست خانوار و کودکان و نوجوانان بی سرپرست می‌شود، اعلام کرد: ۱۲ هزار نفر خانواده‌ی بی سرپرست از حمایت‌های بهزیستی بهره مند شده‌اند و حدود سه هزار و ۸۵۳ نفر از این خانواده تحت پوشش بیمه‌ی تامین اجتماعی و صندوق عشایر هستند و یک هزار و ۲۲۰ نفر زن سرپرست خانوار توانمند شده و از چرخه‌ی بهزیستی خارج شده‌اند.

وی با بیان اینکه در سطح استان یک هزار واحد مهد و کودک فعالیت می کند، افزود:حدود ۴۵ هزار نفر در شهر و ۱۴ هزار و ۲۰۰ نفر کودک روستایی از مهد و کودک بهره‌مند می‌شوند.

ارشدزاده با اشاره با اینکه پنج شهرستان در سطح استان دارای اورژانس اجتماعی بوده است، اظهار کرد:در شهرستان های تبریز، مرند، میانه، مراغه و بستان آباد اورژانس اجتماعی مستقر است که حدود ۶۰ هزار نفر از این خدمات بهره برده‌اند، در این اورژانس‌ها به مسائل و بحران‌های فردی، اختلافات خانوادگی و دختران فراری رسیدگی می‌شود که با شماره تماس ۱۲۳ می‌توان به اورژانس اجتماعی دسترسی پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود یک هزارو ۳۵۷ پرونده‌ی طلاق توسط دادگستری استان به بهزیستی معرفی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه طبق برآوردی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی استان قرار دارند، اظهار کرد: حدود ۳۰ درصد جمعیت استان تحت پوشش بهزیستی هستند و اعتبارات دولتی و کمک‌های مردمی برای رسیدگی به این افراد تحت پوشش، اختصاص می‌یابد که حدود دو هزارو ۲۶۵ میلیارد ریال اعتبار در اختیار استان گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۳۳ هزار معتاد از خدمات درمان بهزیستی بهره‌مند شده و بهبود یافته‌اند، اعلام کرد: بیش از ۵۵۰ هزار نفر در برنامه‌ی آگاه‌سازی و پیشگیری اولیه در اعتیاد نقش دارند، حدود ۱۱۰ مرکز درمان در قالب سرپایی و ۳۵ کمپ ترک اعتیاد، شیلتر و مرکز بلند مدت در استان خدمات‌رسانی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ۵۶ میلیارد تومان از طریق خیران به صورت نقدی و غیر نقدی به بهزیستی کمک شده است، اظهار کرد: همکاری و کمک خیران و مردم بیانگر اعتماد مردم به بهزیستی است، این کمک‌ها در امر یاری رساندن به مددجویان نقش به سزایی دارند.

ارشدزاده از کسب رتبه ی نخست بهزیستی استان در جشنواره ی شهید رجایی خبر داد و گفت:در این جشنواره ایزو ۹۰۰۱ دریافت کردیم و با توجه به اینکه سازمان بهزیستی یک مکان خدماتی است، اهداف ما شفاف و کوتاه برای جامعه‌ی هدف است.

داغ کن – کلوب دات کام