افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران چالشی جدید برای واحدهای تولیدی
افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران چالشی جدید برای واحدهای تولیدی

به گزارش مهر تبریز، یونس ژائله در هشتاد و دومین نشست شورای گفتگوی آذربایجان شرقی گفت: جنگ روسیه و اوکراین موجب افزایش قیمت مواد نفتی، گاز و سایر کالاهای اساسی در بسیاری از کشورها شده و نرخ بعضی کالاها نسبت‌به سال قبل با افزایش ۴۰۰ درصدی مواجه شده که در نوع خود بی‌نظیر است. وی […]

به گزارش مهر تبریز، یونس ژائله در هشتاد و دومین نشست شورای گفتگوی آذربایجان شرقی گفت: جنگ روسیه و اوکراین موجب افزایش قیمت مواد نفتی، گاز و سایر کالاهای اساسی در بسیاری از کشورها شده و نرخ بعضی کالاها نسبت‌به سال قبل با افزایش ۴۰۰ درصدی مواجه شده که در نوع خود بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: طبیعتا هر تهدیدی، فرصتی را نیز ایجاد می کند بنابراین در این زمینه باید از فرصت های به وجود آمده به نحو احسن استفاده کنیم.

رییس اتاق تبریز افزود: امیدواریم با ایجاد فضای مناسب گفتگو در روزهای آینده، مذاکرات به نتیجه رسیده و توافق هر چه زودتر انجام شده و خبرهای خوبی در این زمینه بشنویم تا انگیزه ای برای فعالیت بیشتر صنعتگران ایجاد شود.

وی همچنین با اشاره به موضوع افزایش نرخ حقوق کارگران گفت: یکی از موضوعاتی که اخیرا مطرح شده‌است، بحث افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران است که حرکت جدیدی در بازار و واحدهای تولیدی ایجاد خواهد کرد.

رییس اتاق تبریز ادامه داد: این میزان افزایش غیرقابل هضم است و امکان جذب آن توسط واحدهای تولیدی غیرممکن به نظر می آید. اگر دولت به‌جای افزایش این رقم، ارزش پول ملی را افزایش داده و قیمت ارز را از ۲۶ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان می‌رساند، قدرت خرید کارگران نیز افزایش می‌یافت و نیازی به ایجاد این رقم جدید نبود.

وی در خصوص  حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز گفت: این موضوع که از سوی دولت پیشنهاد شده است، شاید لازم به‌نظر برسد اما اکنون زمان درستی برای اجرای این کار نیست و طبیعتاً این امر عوارضی همچون تورم بالا برای جامعه به دنبال خواهد داشت. در کنار این موارد برای ادامه حیات بخش کشاورزی و بخش تولید نیاز به نقدینگی سنگینی وجود دارد که با توجه به میزان حجم نقدینگی واحدهای تولیدی و منابع بانک ها این موضوع غیرممکن است.

ژائله ادامه داد: کشت قراردادی، اصلاح بذر و تامین کود مناسب و این که، این محصولات در زمان مناسب در اختیار کشاورزان قرار گیرد جزو پیشنهادات ما است که امیدواریم با حمایت استانداری این طرح ها عملیاتی شود و تولید این محصولات افزایش یابد.

رییس اتاق تبریز با بیان این که باید برای تولید نهاده های دامی، برنامه جدی داشته باشیم، گفت: بهترین کار در این زمینه حمایت از بخش کشاورزی و تولیدکنندگان استان است و این موضوع نیاز به بودجه و نقدینگی دارد. باید از دولت درخواست شود این طرح ها را تصویب کند تا کود و بذر مناسب در اختیار کشاورز قرار بگیرد چرا که فصل کشت به زودی می رسد و فرصت بسیار کمی باقی مانده است و باید در این زمینه سریع تصمیم گرفته شود.

وی همچنین با تاکید بر بازگشایی مجدد خط ریلی جلفا گفت: اتصال خط جلفا به خط آهن شمال غرب و راه آهن آذربایجان و روسیه جزو اولویت های توسعه تجاری است تا حتی اگر از طریق دریا برای انتقال کالاهای اساسی مشکلی وجود داشته باشد، بتوانیم به وسیله واگن این کالاها را انتقال دهیم.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵