افزایش ۲۸ درصدی صادرات کالا از آذربایجان شرقی
افزایش ۲۸ درصدی صادرات کالا از آذربایجان شرقی

مهرتبریز: ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیر کل گمرک تبریز گفت: صادرات کالا از مبادی گمرکی استان به خارج از کشور در سه ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش رشد ۲۸ درصد و از نظر وزنی افزایش ۳۰ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش مهرتبریز، علی اصغر عباس زاده اعلام کرد: در سه ماهه نخست سال جاری ۳۷۲ هزار و ۴۸۶ تن کالا به ارزش ۱۰ هزار و ۲۶۱ میلیارد ریال از طریق مبادی گمرکی استان صادر شده است.
وی خاطرنشان کرد: اداره کل گمرک تبریز با صادرات ۱۷۸ هزار و ۷۱۰ تن کالا به ارزش ۴ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال حدود ۴۷ درصد صادرات گمرکی استان را داشته است.
عباس زاده عمده گروه کالاهای صادر شده از طریق مبادی گمرکی استان در سال جاری را شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده، میوه، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، قند و شکر و شیرینی، سوخت و روغن معدنی، فراورده غلات، شیشه و مصنوعات شیشه ای، مصنوعات چدنی و فولادی، کاکائو و فراورده های آن عنوان کرد.
وی اظهارکرد: این محصولات به ۸۱ کشور دنیا از جمله عراق، ترکیه، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، روسیه، ایتالیا، بلغارستان و پاکستان صادر شده است.
عباس زاده همچنین اعلام کرد: در سه ماهه امسال ۱۲۶ هزار و ۵۰۶ تن کالا به ارزش بیش از ۷ هزار و ۷۷۴ میلیارد ریال از طریق گمرکات استان آذربایجان شرقی وارد کشور شده است.
وی گفت: این میزان واردات از نظر وزن ۶ درصد افزایش و از نظر ارزش ۹ درصد کاهش نشان می دهد.
عباس زاده ادامه داد: عمده کالاهای وارده از طریق مبادی گمرکی استان شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی، چوب و اشیای چوبی، توتون و تنباکو، کاغذ و مقوا، دستگاه های برقی، فرآورده های خوراکی، مواد پلاستیکی و اشیای آن و وسایل نقلیه زمینی است که از ۵۱ کشور دنیا از جمله ترکیه، آلمان، چین، امارات متحده عربی، سوئد، ایتالیا، هلند، جمهوری کره، گرجستان و ژاپن وارد کشور شده است.
مدیرکل گمرک تبریز همچنین گفت: در مدت یاد شده بیش از ۳۸۴ هزار مسافر از مبادی مرزی گمرکی استان تردد کرده اند که نسبت به زمان مشابه سال گذشته مسافران خروجی ۵ درصد و مسافران ورودی ۱۶ درصد افزایش نشان می دهد.
عباس زاده اعلام کرد: درآمدهای وصولی گمرکات استان آذربایجان شرقی در سه ماهه امسال بیش از یکهزار و ۶ میلیارد ریال است که رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۴۳ درصد کاهش یافته است.
آذربایجان شرقی دارای سه اداره کل گمرک در تبریز، سهلان و جلفا و سه واحد گمرکی درمراغه، خداآفرین و نوردوز همچنین سه دفتر گمرکی در فرودگاه شهید مدنی تبریز، شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز و شهر بناب است.