اقدامات پیشگیری از معلولیت از برنامه های اصلی و اولویت دار این سازمان است
اقدامات پیشگیری از معلولیت از برنامه های اصلی و اولویت دار این سازمان است

مهرتبریز-مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی گفت: اقدامات پیشگیری از معلولیت از جمله برنامه های اصلی و اولویت دار این سازمان است که طی  یک سال گذشته برای ۶ هزار و ۳۲۱ نفرغربالگری و مشاوره ارایه شده و همچنین به منظور جلوگیری از نابینایی و کم بینایی غربالگری بینایی برای ۹۶ هزار و ۹۶۰ نفر در برنامه […]

مهرتبریز-مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی گفت: اقدامات پیشگیری از معلولیت از جمله برنامه های اصلی و اولویت دار این سازمان است که طی  یک سال گذشته برای ۶ هزار و ۳۲۱ نفرغربالگری و مشاوره ارایه شده و همچنین به منظور جلوگیری از نابینایی و کم بینایی غربالگری بینایی برای ۹۶ هزار و ۹۶۰ نفر در برنامه های این مجموعه قرار گرفته است.

فرگل صحاف روزیکشنبه درمصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران افزود: هفته جاری باعنوان پیش به سوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیرو پایداربعد ازبیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت می باشد .

وی تصریح کرد: برنامه‌های این هفته با عناوین رفع موانع ودسترس پذیری، تکریم افراد دارای معلولیت درجامعه اخلاق مدار، مشارکت فراگیر و پایدارافراد دارای معلولیت، خانواده و جامعه، مطالبه گری واجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، خود شکوفایی، سازمان های مردم نهاد و بیمه و سلامت فراگیرافراد دارای معلولیت مطرح است.

 صحاف با بیان این‌که طبق آمار۷۹ هزار و۶۶۰ نفر معلول تحت پوشش بهزیستی آذربایجان شرقی قرار دارند، گفت: با توجه به طبقه بندی معلولان، میزان معلولان جسمی و حرکتی استان ۳۷.۹۴ درصد، معلولیت بینایی ۱۱.۸۲ درصد، معلولان صوت و گفتار۶.۳۱ درصد، معلولین شنوایی ۱۲.۶۷درصد، بیماران روانی مزمن ۸.۵ درصد و معلولیت ذهنی ۲۲.۳۷ درصد است.

دکترصحاف با اشاره به برنامه‌های دفتر مرکزی امورتوانبخشی و مراکز نگهداری جسمی حرکتی، سالمندی، بیماران روانی مزمن، خاطر نشان شد: در این مراکز تنها نگهداری معلولان مد نظر نبوده بلکه هدف از ایجاد این مراکز تقویت توانمندی و جلوگیری از پیشرفت  و عدم رسوب معلولیت و دسترسی به استقلال بیشتر افراد دارای معلولیت است.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی همچنین اشاره ای به تامین هزینه های ایاب و ذهاب وسایر تسهیلات جامعه هدف پرداخت و گفت؛ برای ۲ هزار و ۹۵ نفر در سال گذشته هزینه ایاب و ذهاب و برای ۱۳۹ کودک دارای بیماری فنیل کتونوری ( یک بیماری نقص متابولیکی مادرزادی ) تسهیلات رایگان خرید تغذیه مناسب پرداخت شده است.

دکتر صحاف در طبقه بندی معلولان گفت ؛معلولیت افراد از لحاظ رده به معلولیت خیلی شدید،شدید، متوسط، خفیف و نامشخص  شامل می گردد و میزان معلولیت خیلی شدید ۱۱٫۸۵ درصد و معلولیت شدید افراد در آذربایجان شرقی ۳۶ .۴۳ درصد، معلولیت متوسط ۲۹ درصد و معلولیت خفیف افراد ۱۹.۱۱ درصد است.

وی همچنین خبر از تسهیلات بانکی به این اقشار داد و اضافه کرد:پرداخت تسهیلات ۲۴ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریالی برای خرید محصولات حمایتی به مددجویان تحت پوشش استان در ۹ ماهه  از جمله این تسهیلات ها می باشد.

صحاف  اشاره ای هم به ارایه خدمات حمایتی برای مددجویان، کرد و افزود: ۱۵ میلیارد ریال برای ۲۲۰ قلم کالا از جمله ویلچر، سمعک، باطری سمعک پرداخت شده است و ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای خدمات دندانپزشکی و ۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال نیز برای خدمات پروتز مددجویان در سال جاری پرداخت گردیده است.
وی با اشاره به ارائه‌ی کمک هزینه تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان دارای معلولیت توسط بهزیستی استان، گفت:  این اقدام نیز جزو آیتم‌های توانمند سازی است امسال ۳هزار و۹۵۱ نفر دانشجو و دانش آموز دارای معلولیت کمک هزینه‌ی تحصیلی دریافت کرده‌اند.

این مقام مسوول در بهزیستی آذربایجانشرقی در پایان اظهار داشت ؛ توانمندسازی جامعه روستایی و ارایه فرصت های برابر برای روستاییان را از جمله اولویت های خدمات دهی بهزیستی  می باشد که به منظور شناسایی و آگاه سازی افراد معلول، در یک سال گذشته ۲۰ هزار معلول در روستاهای استان شناسایی و تحت حمایت بهزیستی  با برنامه ریزی های بعمل آمده قرار گرفته اند .