امیر کویت درگذشت/ حاکم جدید کیست؟
امیر کویت درگذشت/ حاکم جدید کیست؟
مهرتبریز-دیوان پادشاهی کویت امروز (شنبه) از درگذشت امیر این کشور خبر داد.

مهرتبریز-دیوان پادشاهی کویت امروز (شنبه) از درگذشت امیر این کشور خبر داد.
دیوان امیری کویت در بیانیه‌ای اعلام کرد که شیخ «نواف احمد جابر الصباح»، امیر این کشور در سن ۸۶ سالگی درگذشت.
به گزارش ایسنا، نواف احمد جابر الصباح زاده ۲۵ ژوئن ۱۹۳۷ امیر کویت و فرماندهٔ کل قوای نیروهای مسلح کویت بود که پس از مرگ برادر ناتنی خود صباح احمد جابر الصباح، در ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ به این مقام رسیده بود.

خبرگزاری رسمی کویت (کونا) گزارش داد که نواف احمد جابر الصباح به دلیل وخامت حال در بیمارستان بستری بود.
شیخ مشعل،‌ امیر جدید می شود

به گزارش عصر ایران، حالا ولیعهد یعنی شیخ مشعل ۸۳ ساله امیر جدید کویت خواهد شد. خانواده الصباح در کویت حکمرانی می کند و امیر، عالی ترین مقام کشور است.
مسن‌ترین ولیعهد جهان امیر کویت می‌شود

دنیای اقتصاد: شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح زادهٔ ۲۷ سپتامبر ۱۹۴۰ ولیعهد کشور کویت و برادر کوچکتر امیر درگذشته است که در ۷ اکتبر ۲۰۲۰ پس از روی کار آمدن نواف الاحمد به این مقام رسید.

وی در ۸۳ سالگی مسن‌ترین ولیعهد جهان محسوب می‌شود. بر اساس قانون سلطنتی کویت، ولیعهد بصورت اتوماتیک جایگزین امیر درگذشته می‌شود.

شیخ مشعل در سال ۱۹۶۰ از دانشکده پلیس در انگلستان فارغ التحصیل شد. پس از اتمام دانشکده پست‌های متعدد امنیتی را عهده دار شد تا جایی که به یکی از مهم ترین شخصیت‌های امنیتی کویت تبدیل شده است.

از جمله پست‌های امنیتی او ریاست اداره کل آگاهی از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۰ بود و آن را به اداره امنیت کشور تبدیل کرد که هنوز با همین عنوان فعالیت می‌کند.

وی در وزارت کشور نیز سمت‌هایی داشته و بعد از آن معاون ریاست گارد ملی شد که تا امروز نیز عهده‌دار این مسئولیت است.

کشور کویت (به پایتختی شهر کویت) با جمعیت 4.5 میلیون نفر در جنوب غربی خلیج فارس است. 1.5 میلیون نفر،‌ شهروندان کویتی و بقیه (3 میلیون نفر) شهروندان خارجی مقیم هستند. نوع حکومت کویت، پادشاهی مشروطه است. قانون گذاری و نظارت بر دولت (نخست وزیر و هیات وزیران) توسط پارلمان منتخب انجام می شود. نخست وزیر از سوی امیر به پارلمان معرفی می شود. رسانه ها در این کشور از آزادی نسبی برخوردارند.
هیات وزیران کویت در پی مرگ امیر ۸۶ ساله این کشور، ۴۰ روز عزای عمومی اعلام کرد.

ادارات رسمی این کشور نیز به مدت ۳ روز بسته خواهند بود.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵