انتقال تکنولوژی با خرید تجهیزات امکان پذیر نیست

 

به گزارش مهر تبریز، علی جهانگیری در همایش  توسعه فناوری های علوم زیستی از سلسله همایش های توسعه و تجاری سازی فناوری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم پیاده سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: در سال های اخیر تلاش های زیادی برای آماده سازی فضای اقتصادی انجام شده و سیاست های اقتصاد مقاومتی به صورت کامل تدوین شد.

وی قالب اقتصاد مقاومتی را همان اقتصاد دانش بنیان دانست و افزود: وقتی تولید ثروت در کشورهای جهان را بررسی می کنیم به خوبی آشکار است که در کشورهایی با ثروت زیاد، ارتباط تنگاتنگی بین صنعت و دانشگاه وجود دارد و این نشان می دهد در هر نقطه ای از جهان که اقتصاد دانش بنیان مورد توجه زیادی قرار گرفته است ثروت بیشتری نیز برای آن منطقه حاصل شده است.

وی با بیان اینکه بعد از اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران، آسیب پذیری اقتصاد ایران مشخص شد، تاکید کرد: متاسفانه اقتصاد روتین در کشور ما رانتی و وابسته به نفت است و همین اصل باعث اسیب پذیری هر چه بیشتر اقتصاد ایران شده است.

جهانگیری با اشاره بر لزوم ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین صنعت و دانشگاه اظهار کرد: صنایع باید از دانش آموختگان دانشگاهی برای ایجاد گروه های R&D استفاده کنند.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی افزود: انتقال تکنولوژی با خرید تجهیزات امکان پذیر نیست بلکه متخصصان دانشگاهثی باید با استفاده از دانش خود فناوری های به دست آمده را بومی سازی کنند که برای تحقق این مهم دانشمندان و صنعتگران باید بیش از پیش با هم ارتباط داشته باشند.

وی با بیان اینکه فناوری در بستر بنگاه معنا می یابد، گفت: تشکیل ستادهای تخصصی در منطقه ربع رشیدی گامی در جهت ایجاد پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه می باشد، تشکیل ستادها راهکاری ارزان قیمت برای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه خبری تحلیلی مهر تبریز We would like to show you notifications for the latest news and updates.
رد
اجازه دادن به اعلان‌ها