اولین نشست تخصصی اردوهای جهادی مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی درشهرستان چاراویماق
اولین نشست تخصصی اردوهای جهادی مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی درشهرستان چاراویماق

مهرتبریز-اولین نشست تخصصی اردوهای جهادی مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی روز شنبه مورخ ۲۸ مهر ۹۷ در سالن اجتماعات بخشداری شادیان شهرستان چاراویماق برگزار گردید.

مهرتبریز-اولین نشست تخصصی اردوهای جهادی مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی روز شنبه مورخ ۲۸ مهر ۹۷ در سالن اجتماعات بخشداری شادیان شهرستان چاراویماق برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،این نشست با اهداف مهارت آموزی و ارتقای مهارت های روستاییان بخش شادیان با حضور دکتر قالیچی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی؛ مهندس کرمی، مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری ؛ حسین جانی، بخشداری شادیان؛ مهندس قلیزاده، رئیس اداره فرهنگی و دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان؛ صدیقی لیقوان، روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان؛ شوراها و دهیاران بخشداری شادیان روز شنبه به میزبانی بخشدار شایان برگزار گردید.
حسین جانی، بخشدار شادیان؛ در ابتدای جلسه ضمن تقدیر و تشکر از دانشگاه جامع علمی کاربردی از حسن توجه آن ها به دلیل پرداختن به معضلات روستایی و کمک به مهارت آموزی آن ها قدردانی نمود.
وی به اشاره به مشکلات روستاها افزود: نبود اشتغال پایدار و مولد، عدم توسعه اقتصادی و فرهنگی روستاها و نبود تنوع شغلی از مهم ترین دلایل مهاجرت های جوانان از روستا ها به شهر ها می باشد.
حسین جانی هدف از برگزاری این جلسه را برنامه ریزی برای توسعه اشتغال روستایی، آموزش های مهارتی، افزایش مهارت های جوانان و ساکنین روستایی بیان کرد و گفت: آینده پژوهشی، برگزاری دوره های مهارتی و کارگاه های تخصصی مربوط به شغل هر روستایی، توجه به اشتغال بانوان روستایی و تنوع شغلی جوانان روستایی و جامعه هدف می تواند روند مهاجرت را کاهش داده و هر چه این برنامه ریزی ها دقیق تر و مطلوب تر انجام شود با مهاجرت معکوس مواجه خواهیم شد.
دکتر قالیچی، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی، در ادامه جلسه ضمن عرض تسلیت ایام حزن و اندوه ماه صفر و فرارسیدن اربعین حسینی، به معرفی اجمالی و تشریح فعالیت های دانشگاه جامع علمی کاربردی پرداخت.
قالیچی افزود: تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی یکی از تصمیمات بجا و درست در حیطه آموزش کشور بوده است که با هدف تربیت نیروهای متخصص، کارآفرین و آچار به دست ایجاد شده است که در این طرح بنا داریم طبق رسالت این دانشگاه با آموزش های مهارتی و ارائه تخصص های مورد نیاز در خدمت روستاییان عزیز باشیم .
وی هم چنین با اشاره به اهمیت یادگیری فنون و آموزش های مهارتی افزود: یکی از اصلی ترین مشکلات تمامی اقشار جامعه به ویژه روستایی ها، صنعتگران، دامپروران و کشاورزان موضوع مهارت ها می باشد که با مشارکت و تعامل شما امید داریم با آموزش این مهارت ها بتوانیم سهمی در آبادی و توسعه روستاها قدم برداریم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با اشاره به خدمات روستایی انجام شده در طول ۴۰ سال نظام مقدس جمهوری اسلامی افزود: بحول قوه الهی و با تدابیر مسئولان نظام شاهد اجرای برنامه ها و اقدامات زیادی در طول این سال ها بودیم که الحق و الانصاف این فعالیت ها در سال های اخیر پیشرفت جهشی بخود گرفته اند.
وی گفت: در کشورهای پیشرفته و حتی در خود کشور شاهدیم که برخی از روستاها با خلاقیت، نوآوری و فکرهای بدیع درآمدهای هنگفت و زیادی برای خود و روستاهایشان به دست آورند که این گونه تفکرها برای تمامی روستاییان می تواند الگو باشد.
وی در پایان ضمن تشکر از مدیر کل شوراها و دهیاران استانداری گفت: آمده ایم با استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های دانشگاه، مراکز آموزشی، مدرسان و کارآفرینان دانشگاه و هم چنین با هم فکری های بخشداری ها نحوه استفاده از تسهیلات روستایی را آموزش دهیم تا روستاییان با فراغ بال به توسعه روستایی فکر بکنند.
مهندس کرمی، مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این نشست بیان کرد: با این کار دانشگاه جامع علمی کاربردی خواسته است آموزش را از دانشگاه به بطن جامعه، روستاها و محیط های واقعی آورده و می خواهد با مشارکت و تعامل روستاییان به این هدف جامه عمل بپوشاند.
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری افزود: انتظاری که از این نشست ها داریم این است که بتوانیم با همفکری ها و ایجاد اتاق فکر و در نتیجه با برگزاری کارگاه های آموزشی و آموزش های مهارتی شاهد پیشرفت و توسعه شهرستان قره آغاج و شادیان باشیم.
کرمی ضمن ارائه آمار و هزینه های صرف شده در روستاها در دولت تدبیر و امید افزود: نظام انقلاب اسلامی توجه ویژه به تولید داخلی و علی الخصوص روستاییان دارد و خدای را شکر در این مدت توانسته است هزینه های زیادی برای رشد و شکوفایی روستاها خرج نماید.
وی با انتقاد از سرمایه گذاران بومی شهرستان بیان کرد: انتظار داریم که سرمایه گذاران بومی کارخانجات و محیط های صنعتی را در دل چاراویماق ایجاد کنند تا ضمن ایجاد اشتغال برای جوانان موجب رشد این شهرستان شوند نه اینکه د ردیگر شهرهای کشور به سرمایه گذاری بپردازند.
وی در پایان با اشاره به سه مولفه دولت، مردم و بازار از دهیاران و شوراهای بخشداری خواست که این موضوعات را حتما مد نظر بگیرند و هدف از برگزاری این نشست این است که این مولفه ها را به صورت عینی و عملی به چالش بکشیم و آموزش های لازم در این زمینه را توسط مدرسان خبره به منصه ظهور برسانیم.
در پایان این نشست نمایندگان شوراها و دهیاران به ارائه نقطه نظرات و مشکلات خود پرداختند.