بالغ بر ۷۵ میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه انتقال می یابد
بالغ بر ۷۵ میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه انتقال می یابد

مهر تبریز: معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی در بازدید از طرح احداث مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب و همچنین طرح رینگ آبرسانی کلانشهر تبریز اظهار داشت: یکی از اهداف مهم اجرای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز استفاده از پساب تولیدی بعنوان تامین کننده بخشی از آب مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه بوده که بالغ بر ۷۵ میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده اش به دریاچه ارومیه انتقال می یابد .

به گزارش مهرتبریز،مهندس پورمهدی در بازدید از طرح رینگ آبرسانی کلانشهر تبریز ابراز داشت: مدول اول تصفیه‌خانه تبریز برای تحت پوشش قرار دادن ۶۰۰ هزار نفر طراحی شده بود و مدول دوم در حال حاضر برای پوشش دادن جمعیت حدود یک میلیون نفر کلانشهر تبریز طراحی شده است .
وی گفت : طول این طرح که حدود ۲۵ کیلومتر بوده واز شهرک اندیشه تبریز شروع و تا شهرک خاوران ادامه خواهد داشت برای تکمیل آبرسانی کلانشهر تبریز احداث می شود .
وی افزود : همانطوریکه شهروندان محترم استحضار دارند ، بدلیل عدم وجود رینگ شبکه شهری آبرسانی که بتواند کلانشهر تبریز را در مواقع لزوم خدمات رسانی کند و بصورت یکنواخت کل شهر تبریز را تحت پوشش آبرسانی قرار دهد ،این طرح اجرا می شود .
معاون عمرانی استانداری ادامه داد : با اجرای این طرح که با همکاری تمام دستگاههای اجرایی در حال اجرا است بخش عمده ای از قطعی و یا عدم قطعی بخش های مختلف شهر مرتفع خواهد شد .
وی ادامه داد : همچنین عین این طرح در قسمت غرب کلانشهر تبریز بطول ۱۰ کیلومتر تا شهرک شهید صیاد شیرازی ادامه خواهد یافت که بدنبال مجوزهای لازم جهت اجرای طرح هستیم که به محض اخذ این مجوزها همان پیمانکار این طرح را نیز اجرا خواهد نمود .
مهندس پورمهدی افزود : خوشبختانه این پروژه مشکل منابع مالی نداشته و منابع مالی آن تامین شده است .
معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی در پایان افزود : با تکمیل رینگ آبرسانی کلانشهر تبریز و احداث چند مخزن چند صد هزار مترمکعبی هم امکان ذخیره سازی آب برای مواقع لازم بیشتر خواهد شد و هم می توانیم توزیع متناسب آبرسانی کل شهر تبریز را در ساعات مختلف شبانه روزی داشته باشیم و خدمات رسانی کنیم .
در این بازدید همچنین مهندس ایمانلو مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان نیز گفت : جمع آوری و تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب ، ارتقاء سطح بهداشت عمومی و محیطی منطقه و سطح زندگی مردم ، جلوگیری از آلودگی آبهای سطحی و محیط زیست از محل فاضلاب های شهری ، استفاده از کود آلی استاندارد تولید شده در کشاورزی منطقه و تامین ظرفیت تصفیه و انتقال بخش عمده فاضلاب جمع آوری شده سطح شهر تبریز از دیگر اهداف ایجاد مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز می باشد .
مدیر عامل شرکت در ادامه به فرایند تصفیه طرح تصفیه خانه فاضلاب تبریز اشاره کرد و افزود : فرایند تصفیه فاضلاب مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز از نوع STEP FEED بوده که این فرایند از نوع فرایندهای حذف مواد آلی با قابلیت حذف ازت و فسفر بوده و با توجه به مرحله ای بودن سیستم توزیع فاضلاب در واحد بیولوژیکی ، یکی از پیشرفته ترین و کارآمدترین فرایندهای بروز تصفیه فاضلاب شهری می باشد .
وی ادامه داد : جمعیت تحت پوشش این طرح ۹۶۰۰۰۰ نفر و ظرفیت تصفیه خانه نیز ۲۰۷۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز خواهد بود .
مهندس ایمانلو در پایان به هزینه ها و محل اعتبارات طرح اشاره کرد و افزود : هزینه اجرای طرح ۲۰۰۰ میلیارد ریال و از محل اعتبارات تخصیص یافته برای احیای دریاچه ارومیه ، درآمدهای عمومی و منابع داخلی شرکت بوده و امیدواریم در صورت تامین منابع مالی در سالهای آتی در مدار بهره برداری قرار بگیرد .

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵