مهر تبریز: هزار هکتار زمین کشاورزی و ۶۵ روستای شهرستان ورزقان از ذخیره سد حاجیلار، برخوردار می شود.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ ۸۰ درصد از جمعیت روستایی شهرستان ورزقان، همانند اجداد خود به کشت و زرع و  دامداری مشغولند.
با وجود گستردگی کشاورزی و همچنین وجود منابع آبی متعدد در این شهرستان، ۹۰ درصد از کشاورزان ورزقانی، محصولات خود را به صورت دیم کشت می کنند و بسیاری از روستاهای شهرستان هم از آب لوله کشی محرومند.

مدیر جهاد کشاورزی ورزقان می گوید: ۶۵ هزار هکتار زمین کشاورزی در این شهرستان وجود دارد که فقط ۱۰ درصد از آن به کشت آبی اختصاص دارد و بقیه به صورت دیم کشت می شود.
به گفته علیمحمدی، کشت دیم موجب شده است راندمان تولید محصولات کشاورزی در ورزقان به شدت کاهش یابد.
فرماندار ورزقان هم می گوید: با توجه به هدررفت سالانه ۱۷۰ میلیون مترمکعب از روان آب های شهرستان، ساخت ۲ سد برای مهار روان آب های شهرستان در دستور کار قرار گرفت.
حسن یحیوی افزود: یکی از این سدها، سد حاجیلار در بخش خاروانای ورزقان است و دهه فجر امسال افتتاح می شود.
مدیرعامل آب منطقه ای استان هم با اشاره به پیشرفت ۹۵ درصدی سد حاجیلار می گوید: برای ساخت این سد با حجم ۵۵ میلیون مترمکعب آب، تاکنون ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه شده و هم اکنون در حال آبگیری است.
به گفته غفارزاده، ۳۵ میلیون مترمکعب از ذخیره آب این سد به بخش صنعت و همچنین تامین آب آشامیدنی ۶۵ روستای شهرستان اختصاص می یابد.
وی در خصوص آبیاری زمین های کشاورزی شهرستان ورزقان با ذخیره آبی سد حاجیلار هم گفت: زمین های پایاب این سد که حدود هزار هکتار است با ۱۰ میلیون مترمکعب از ذخیره آبی این سد آبیاری خواهد شد و به محض اتمام آبگیری، آبیاری این میزان زمین کشاورزی آغاز خواهد شد.

سیرابی زمین های کشاورزی و روستاهای شهرستان ورزقانسد حاجیلار بخش خاروانا ورزقان، یکی از سدهای مهم در شمال استان، در ۱۲۰ کیلومتری شمال تبریز واقع شده است.
عملیات احداث این سد از ۸ سال پیش آغاز شده است و با وجود پاره ای مشکلات مالی، به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
ناگفته نماند، علاوه بر سد حاجیلار، سد مخزنی آقبلاغ ورزقان هم که پارسال به بهره برداری رسید، هم اکنون آب کشاورزی ۴۸۰ هکتار از زمین های کشاورزی پایاب سد را تامین می کند.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵