با تغییر اقلیم مدیریت مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی اجتناب ناپذیر است
با تغییر اقلیم مدیریت مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی اجتناب ناپذیر است

مهرتبریز: رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: با تغییر اقلیم مدیریت مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی اجتناب ناپذیر است.

به گزارش مهرتبریز، مهندس کریم مهری در مراسم کلنگ زنی کانالهای فرعی پایاب سد شهید کاظمی شهرستان ملکان، روستای میهماندار و تپه اسماعیل آباد برگزار شد، با اشاره به مختصات این دو طرح افزود: طول این کانال ۶ هزار و ۸۵۰ متر و اعتبار طرح بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال است، ضمناً الگوی کشت باغی و زراعی را در ۳۸۰ هکتار تحت پوشش قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم در منطقه و استان کاملاً مشهود است، گفت: اگر مدیریت منابع کل مصرف آب در اجتماع انجام نگیرد، دیگر امکان زیست نخواهیم داشت، چراکه استفاده از آب فقط در زمینه کشاورزی نیست.

مهندس مهری اظهار کرد: چاره ای نداریم جزء این که آب شرب، بهداشتی و صنعتی و به ویژه مصرف آب کشاورزی را مدیریت کرده و بهره وری آب را بالا ببریم. رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: باید تمام زراعت که امکان کشت نشایی وجود دارد و نیز ارقام با نیاز آبی کم را جایگزین ارقام پرمصرف آب کنیم یعنی اصلاح الگوی کشت اجتناب ناپذیر است.

نماینده مردم شهرستان ملکان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: اقدامات دولت در بهینه سازی مصرف آب کشاورزی قابل تقدیر است.

دکتر سلمان خدادادی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش اعتبارات روشهای نوین آبیاری، عمران پایاب سدها در حوزه دریاچه ارومیه، گفت: بحران آب در آذربایجان شرقی به ویژه شهرستانهای دریاچه ارومیه کاملاً مشهود است و در صورت عدم مدیریت منابع آب تا یک دهه آینده وضع بسیار نگران کننده خواهد شد.

مهندس خانی فرماندار شهرستان ملکان نیز به مشکلات موجود در بخش انتقال آب به اراضی کشاورزی و هدر رفت آن اشاره و از تلاشهای دولت و مسئولین در جهت رفع این مشکلات تقدیر و ابراز امیدواری کرد با بهره برداری به موقع از این طرح و اجرای طرح های مشابه بتوانیم گام موثری در پیشرفت کشاورزی منطقه و احیای دریاچه ارومیه داشته باشیم.