بررسی تاثیر رزوراترول و کورکومین بر روی سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
بررسی تاثیر رزوراترول و کورکومین بر روی سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
مهر تبریز: سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از مهمترین و شایع ترین اختلالات غدد درون ریز در بین زنان در سنین باروری است که میزان شیوع آن در کل دنیا حدود 5 تا 18 درصد و در ایران 10 تا 12 درصد گزارش شده است.
 به گزارش مهر تبریز، در نشستی که به مناسبت هفته پژوهش با حضور تعدادی از محققان معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد؛ «مرور سیستماتیک جامع بر روی اثرات رزوراترول در کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)» به عنوان نخستین طرح تحقیقاتی توسط دکتر هلدا توتونچی که در مرکز تحقیقات غدد درون ریز انجام گرفته بود مطرح شد.
دکتر توتونچی  به بیان توضیحاتی درباره طرح مطالعاتی خود پرداخت و در این خصوص اظهار کرد: سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از مهمترین و شایع ترین اختلالات غدد درون ریز در بین زنان در سنین باروری است که میزان شیوع آن در کل دنیا حدود ۵ تا ۱۸ درصد و در ایران ۱۰ تا ۱۲ درصد گزارش شده است.
وی افزود: این سندروم، اختلالی ناهمگون و چند علیتی بوده که از نظر ژنتیکی بسیار پیچیده است که با وقوع یکسری از علائم مرتبط با عدم تعادل هورمونی در دختران و زنان در سنین باروری بروز می کند.
محقق این طرح ادامه داد: این سندروم عمدتا در بین افراد چاق مشاهده می شود ولی در گاهی موارد در بین زنان لاغر هم شاهد بروز این سندرم هستیم. باتوجه به شیوع بالای این بیماری در بین افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند، در نتیجه احتمال بروز بیماری های متابولیک نظیر دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی عروقی و پر فشاری خون در بین این افراد بیشتر است.
وی اضافه کرد: طیف گسترده ای از داروهای شیمیایی جهت درمان عوارض ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک مورد استفاده قرار می گیرد ولی این داروها با عوارضی همراه هستند، به همین دلیل امروزه استفاده از داروهای گیاهی بخاطر اثربخشی بیشتر و عوارض کم آنها مورد توجه قرار گرفته است.
توتونچی تصریح کرد: یکی از این داروهای گیاهی رزوراترول بوده که نوعی پلی فنول است و خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بالایی دارد. طبق مطالعات انجام گرفته، این دارو سبب به تاخیر انداختن طیف گسترده ای از بیماری ها می شود.
وی افزود: انگور قرمز، توت های تیره، تمشک، زغال اخته، بلوبری، بادام زمینی و شکلات تلخ سرشار از این پلی فنول است. علاوه بر منابع طبیعی این ترکیب بصورت قرص هم موجود است و علاوه بر آن بصورت مکمل غذایی نیز تجویز می شود.
وی توضیح داد: این ترکیب گیاهی علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، خاصیت ضدپیری و ضدسرطانی نیز دارد. طبق مطالعات صورت گرفته رزوراترول نقش موثری در تعدیل تولید و ترشح هورمون های جنسی در زنان دارد.
توتونچی خاطر نشان کرد: ما در این مطالعه سیستماتیک اثرات درمانی و مکانیسم عمل رزوراترول را بر روی بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بررسی کردیم. ۹۰ درصد مطالعات اثرات مثبت مکمل یاری رزوراترول بر روی بیماران PCOS را تایید کرد.
وی افزود: طبق نتایج به دست آمده مکمل رزوراترول می تواند از طریق کاهش مقاومت انسولینی، کنترل چاقی و تنظیم ترشح هورمون های جنسی در بهبود علائم بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک موثر باشد.
وی ادامه داد: درمان با این پلی فنول از طریق کاهش رادیکال های آزاد و افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی قادر به مهار التهاب در این بیماران می شود.
توتونچی در پایان خاطر نشان کرد: پیشگیری همواره بهتر از درمان است بنابراین همه افراد می توانند با رعایت اصول تغذیه صحیح، داشتن رژیم غذایی سالم، تغییر سبک زندگی و افزایش فعالیت های بدنی مانع بروز بسیاری از بیماری ها شوند.
تاثیر کورکومین بر روی سندرم تخمدان پلی کیستیک
در ادامه طرح تحقیقاتی «تاثیر پری بیوتیک بر نشانه های یائسگی و شاخص های متابولیکی در زنان یائسه» یک کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده» توسط دکتر سولماز قنبری از دانشکده پرستاری و مامائی ارائه شد.
قنبری در توضیح این طرح اظهار کرد: سندرم تخمدان پلی کیستیک نوعی اختلال اندوکرین و متابولیکی بسیار شایع است که ارتباط نزدیکی با ناباروری دارد.
وی افزود: میزان شیوع این بیماری در ایران ۷ تا ۱۴ درصد است و با توجه به تاثیراتی که دارد یک بیماری مزمن محسوب می شود.
قنبری ادامه داد: افراد مبتلا به این بیماری مقاوم به انسولین هستند و علاوه بر آن در این افراد میزان چربی های نامطلوب افزایش و میزان چربی های مطلبو کاهش می یابد. می توان نتیجه گرفت که این سندرم افراد را در معرض ابتلا به انواع بیماری های مزمن قرار می دهد.
این محقق اضافه کرد: علت ابتلا به این اختلال شناخته نشده ولی عوامل مختلفی نظیر ژنتیک، تغذیه، محیط و عوامل محیطی در بروز آن تاثیر دارند.
وی گفت: کورکومین جزء فعال زردچوبه است و می تواند بر روی شاخص های متابولیک (چربی و قندخون) تاثیرگذار باشد.
قنبری افزود: ما مطالعه خود را بر روی افرادی که در سن باروری (۱۸ الی ۴۵) قرار داشتند، انجام دادیم. این افراد به مدت سه ماه (دو بار در روز) داروی کورکومین مصرف کردند و دوباره مورد آزمایش و بررسی قرار گرفتند. قندخون افرادی که کورمومین دریافت کرده بودند، به میزانی فاحشی کاهش یافته بود.
وی درباره نتایج این مطالعه گفت: بنابر نتایج به دست آمده می توان گفت؛ افراد می توانند از زردچوبه به مقدارهای دارویی استفاده کنند، بخصوص افرادی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، چون علاوه بر کاهش قندخون، سبب نظم در پریود افراد مبتلا  می شود.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵