برنامه های گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در آذزربایجان شرقی اعلام شد
برنامه های گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در آذزربایجان شرقی اعلام شد

مهرتبریز-نشست هماهنگی ستادی گرامیداشت هفته منابع طبیعی با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی ، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی و مدیران ارشد سازمان جهاد کشاورزی و ادارات تابعه آن در محل سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برگزار شد. به گزارش خبرنگار ما از تبریز، معاون توسعه مدیریت […]

مهرتبریز-نشست هماهنگی ستادی گرامیداشت هفته منابع طبیعی با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی ، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی و مدیران ارشد سازمان جهاد کشاورزی و ادارات تابعه آن در محل سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در این جلسه ضمن تبریک فرارسیدن اعیاد نیمه شعبان و قدردانی از تلاش های اداره کل منابع طبیعی استان جهت برگزاری شایسته این هفته گفت: بزرگداشت هفته منابع طبیعی هر ساله برگزار شده و به برنامه های اعلامی وزارت جهادکشاورزی در این رابطه پرداخته می شود که مهمترین هدف آن افزایش فرهنگ مردم در احیاء و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی است که باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود. چرا که به دلیل امکانات اندک اداره منابع طبیعی و حجم عظیم منابع امکان حفاظت و نگهداری از آن به تنهایی توسط این همکاران مقدور نیست و خود مردم باید در حفاظت و نگهداری از منابع پایه مشارکت نمایند. موفقیت در انجام وظیفه تامین غذای سالم و کافی برای جمعیت کشور با توجه به مشکلات منابع پایه از جمله آب و خاک توجه وافر به منابع طبیعی را طلب می نماید.

شهرام شفیعی افزود: طرح کاشت یک میلیارد نهال هفته منابع طبیعی امسال را برجسته تر و پر رنگ تر ساخته است. در این راستا علاوه بر بخش های دولتی تشکل های زیست محیطی غیردولتی نیز باید فعالانه ورود نمایند. تجاربی مانند آتش سوزی در جنگل های کلیبر نشان داده است که همواره جوانانی برای حفاظت از منابع طبیعی به صورت خودجوش پای کار هستند که این فرهنگ باید تبدیل به فرهنگ عمومی شود سطح آگاهی و دانش و برنامه های ترویجی باید به گونه ای پیش رود که تک تک افراد را آگاه و حساس نماید. در این راستا می توان از پتانسیل افراد شاخص و مورد اقبال مردم نیز استفاده کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهادکشاورزی استان اظهار کرد: ظرفیت صدا و سیما در پیشبرد وظیفه افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با منابع طبیعی بسیار مهم است و رؤسای منابع طبیعی و مدیران جهادکشاورزی شهرستان ها باید به این ظرفیت توجه داشته باشند. فضای رسانه ای و مجازی نیز ابزار مهم دیگری است که ابعاد طرح کاشت یک میلیارد درخت که مورد توجه دولت است قابل طرح و پردازش در آن می باشد.

وی با تاکید بر استفاده از پتانسیل بخش خصوصی استان در تولید نهال گفت: مراکز خدمات جهادکشاورزی در دهستانها  که محوطه های وسیعی در اختیار دارند و نیز مراکز خدمات غیردولتی می توانند برای تولید نهال مدنظر قرار گیرند.

شفیعی ادامه داد: نگهداری از نهال های کاشته شده امر مهمی است که  باید برنامه ریزی های لازم در ارتباط با آن صورت گیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در این جلسه اظهار نمود: بزرگداشت هفته منابع طبیعی از ۱۵ الی ۲۱ اسفند ماه همواره برای اشاعه سنت حسنه درختکاری و ترویج فرهنگ حفظ و احیاء منابع طبیعی برگزار می شود که امسال با شعار درخت برای زندگی، با هم بکاریم برای ایران سرسبز و ایران قویو طرح کاشت یک میلیارد درخت همزمان شده است. برای هر روز از این هفته برنامه های ویژه ای مانند دیدار رئیس سازمان جهادکشاورزی و مدیرکل منابع طبیعی استان با نماینده محترم ولی فقیه در استان و استاندار و کاشت درخت در محوطه استانداری، افتتاح طرح های جدید در حوزه آبخیزداری و حوضه های آبریز، بازدید همکاران از مراحل تولید در نهالستان ها، دیدار با رئیس کل دادگستری استان و دادستان و کاشت درخت در محوطه مربوطه، گردهمایی و تقدیر از همیاران طبیعت، سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه و کاشت و توزیع نهال در مصلی، تشکیل کمیته فنی و علمی ، طح کاشت یک میلیارد درخت با حضور مرکز تحقیقات کشاورزی، جلسه با مدیرکل صداوسیما و مصاحبه در ارتباط با طرح مذکور و دیدار با خانواده های شهدا و غبار روبی  مزار شهدا و کاشت نهال در وادی رحمت پیش بینی شده است.

مشاور رئیس سازمان و سخنگوی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند از طریق ترویج فرهنگ منابع طبیعی، آموزش و آگاهی دادن به مردم و اجرای برنامه‌های نمادین در بین جوامع مختلف، نقش اساسی در ترویج طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت ایفا کنند گفت: اثرگذاری تشکل‌های مردم‌نهاد در حراست از جنگلها و منابع طبیعی بیشتر از اقدامات قهری بوده و این تشکل‌ها از آنجا که از خود مردم هستند لذا میتوانند راحت‌تر با جوامع محلی ارتباط برقرار کنند و میتوانند بیش از اقدامات دولتی موثر واقع شوند.

وحید کاظم زاده با تاکید بر نقش اثرگذار تشکل‌های مردمی در حفظ منابع طبیعی، اظهار داشت: سازمان‌های مردم‌نهاد به عنوان مجامعی برآمده از دل مردم به صورت خودجوش و دارای هدفی مشترک و خیرخواهانه با گرایش‌های غیرسیاسی، غیردولتی و غیرانتفاعی می‌توانند نقش‌ مهم و اساسی را در حفاظت و استفاده اصولی از منابع طبیعی ایفا کنند.

مدیر روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان و عضو شورای سیاستگذاری انجمن روابط عمومی استان آذربایجان شرقی از کاشت نهال به یاد درگذشتگان عرصه روابط عمومی در محل تفرجگاه جنگلی عباس میرزا تبریز به همت انجمن روابط عمومی استان آذربایجان شرقی در روز ۲۱ اسفند ماه که در روزشمار هفته منابع طبیعی به نام منابع طبیعی، فرهنگ، هنر و رسانه نامگذاری شده است، خبر داد و گفت: بر خود وظیفه می دانیم با هدف توسعه فرهنگ درخت کاری و احیای دوباره طبیعت، برای بزرگداشت یاد و خاطره ۱۲ تن از آن عزیزان که در ایام جبهه و جنگ از خانواده روابط عمومی های استان به فیض رفیع شهادت نائل شدند و یا در ایام تشدید ویروس منحوس کرونا خانواده بزرگ روابط عمومی داغدار درگذشتشان بود و یا در شش دهه گذشته از بزرگان و تاثیرگذاران عرصه روابط عمومی از خطه آذربایجان که منشا اثرات در بخش روابط عمومی و رسانه استان و کشور بوده اند؛ برای بزرگداشت یاد و خاطره هر یک از آن عزیزان و همدردی با خانواده آنها، با حضور جمعی از پیشکسوتان، مدیران و فعالان عرصه روابط عمومی و اصحاب رسانه، نهال هایی غرس شود.