برگزاری جلسه منطقه ای ماده ۱۱ دستور العمل استقرار پلیس امنیت اقتصادی در تبریز
برگزاری جلسه منطقه ای ماده ۱۱ دستور العمل استقرار پلیس امنیت اقتصادی در تبریز

مهرتبریز-جلسه منطقه ای ماده ۱۱ دستور العمل استقرار پلیس امنیت اقتصادی در مبادی رسمی استانهای آذربایجان شرقی،غربی،اردبیل،گیلان با حضور ناظران گمرکات ،فرماندهان پلیس امنیت اقتصادی استانی و ملی،ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق،دبیران کمیسیونهای مبارزه با قاچاق و دفتر حقوقی گمرک در تبریز برگزار گردید. به گزارش خبرنگار ما در تبریز، این نشست منطقه ای روز […]

مهرتبریز-جلسه منطقه ای ماده ۱۱ دستور العمل استقرار پلیس امنیت اقتصادی در مبادی رسمی استانهای آذربایجان شرقی،غربی،اردبیل،گیلان با حضور ناظران گمرکات ،فرماندهان پلیس امنیت اقتصادی استانی و ملی،ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق،دبیران کمیسیونهای مبارزه با قاچاق و دفتر حقوقی گمرک در تبریز برگزار گردید.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز، این نشست منطقه ای روز دوشنبه به میزبانی استانداری آذربایجان شرقی و به منظور تبادل نظر در خصوص اجرای دستورالعمل و شیوه نامه استقرار پلیس امنیت اقتصادی در مبادی مرزی برگزار گردید.
در این جلسه زارعی مدیرکل اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به ضرورت تعامل و همکاری پلیس امنیت اقتصادی و دستگاههای اجرایی مستقر در مبادی مرزی اظهار داشت: برگزاری جلسات مشترک استانی فیمابین سازمانهای ذیمدخل با پلیس امنیت اقتصادی موجب رفع موانع و مشکلات حوزه مبارزه با قاچاق و تسهیل تجارت خارجی کشور خواهد شد.
در این جلسه خدرویسی مدیرکل دفتر حقوقی گمرک ایران بر حاکم بودن شیوه نامه و دستورالعمل استقرار پلیس امنیت اقتصادی در مبادی رسمی تاکید کرد و افزود : بایستی ملاک عمل گمرک و دستگاههای ذیمدخل شیوه نامه و دستورالعمل باشد و هرگونه اقدام خارج از آن موجب ایستایی و اخلال در تشریفات گمرکی می شود.
وی در ادامه اظهار داشت: ماموریت و وظیفه پلیس امنیت اقتصادی صرفا” در حوزه مبارزه با قاچاق است.
خدرویسی با تبیین بند چ ماده یک قانون امور گمرکی موضوع تشریفات گمرکی گفت: به استناد مواد ۲ و ۳ همین قانون ، اجرای مقررات گمرکی بر عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران می باشد.
وی افزود: در شیوه نامه مذکور مقرر گردیده پلیس امنیت اقتصادی مباحثی را که در خصوص قاچاق کالا و ارز هست را براساس ماده ۴۷ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بایستی به گمرک منعکس تا اقدامات مقتضی از طریق گمرک صورت پذیرد.
همچنین مدیرکل دفتر حقوقی گمرک ایران بر ضرورت عمل به شیوه نامه و دستورالعمل به عنوان عنصر قانونی استقرار پلیس امنیت اقتصادی تاکید و خواستار تعامل مدیران و مسئولین ذیمدخل در این شرایط حساس اقتصادی شد.
وی افزود نبایستی با موازی کاری سازمانهای ذیمدخل در مبادی رسمی ، در فرایند تشریفات گمرکی و تسهیل تجارت خارجی به خصوص در حوزه کالاهای نظام تولید اختلالی ایجاد شود.
همچنین در این نشست ناظران و مدیران گمرکات حاضر در جلسه نیز به ارائه نظرات و بیان مسائل مشکلات مربوطه پرداختند.
در این نشست زارعی مدیرکل اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را خدرویسی مدیرکل دفترحقوقی گمرک ایران، رفیعی کیا رئیس پلیس گمرک ناجا و حسین حسینی نماینده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای همراهی می کردند.