برگزاری رویداد «فضا و زمان» یک حرکت تاثیرگذار بین المللی در تاریخ تبریز است
برگزاری رویداد «فضا و زمان» یک حرکت تاثیرگذار بین المللی در تاریخ تبریز است
مهر تبریز: رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: برگزاری رویداد بین المللی «فضا و زمان» در جاده ابریشم یک حرکت بسیار مهم و تاثیرگذار بین المللی در تاریخ تبریز است.

به گزارش مهر تبریز، دکتر سجاد پاکزاد رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز در خصوص روند برگزاری این رویداد بین المللی اظهار داشت: دانشگاه هنر اسلامی تبریز به عنوان تنها دانشگاه هنر اسلامی کشور بر اساس اسناد بالادستی و فرمایشات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و با استناد به بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب ایجاد روابط بین المللی با رویکر انتقال فرهنگ ایرانی اسلامی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است که تحقق اینگونه ارتباطات با مراکز دانشگاهی و با استفاده ظرفیت فرهیختگان و نخبگان با سرعت و دقت بیشتری محقق می شود و آرمانها و ارزشها سریعتر گسترش و موثر تر انتقال پیدا می کند. لذا رویداد بین المللی «فضا و زمان» ایران در جاده ابریشم که در تبریز به میزبانی دانشگاه هنر اسلامی و مشارکت و حمایت سایر مرکز علمی و اجرایی برگزار خواهد شد یکی از برنامه هایی است که در راستای رسالت، اهداف و ماموریت این دانشگاه به اجرا در خواهد آمد.
وی در مورد رویداد بین المللی «فضا و زمان» در جاده ابریشم تصریح کرد: این رویداد که به اختصار MA نامیده می شود به صورت همایش و نمایشگاه برگزار خواهد شد یکی از معدود تجربیات و برنامه های فرهنگی و علمی است که به صورت مشترک بین ایران و ژاپن در شهر تبریز اجرا می گردد و با توجه به منحصر به فرد بودن برنامه و حضور فعال اساتید و هنرمندان بین المللی متصوریم که افراد زیادی اعم از اقشار مختلف مردم هم از داخل کشور و هم از بیرون از این برنامه استقبال خواهند نمود. آشنایی با فرهنگ و هنر و معماری و شهرسازی بین دو کشور ایران و ژاپن در قالب سمینارها، کارگاه های فنی و جلسات متعدد و همچنین تبادل تجربیات از جمله اهداف مهم این برنامه می باشد.

رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز با اشاره به قدمت رویداد بین المللی «فضا و زمان» گفت: رویداد بین المللی «فضا و زمان» برای اولین بار در سال 1978 در موزه لوور پاریس برگزار شده است. این نمایشگاه برای دومین بار در سال 2000 در شهر توکیو ژاپن مجددا برگزار گردید. MA با نشان دادن فضاسازی مفهومی مرتبط با گذشته و حال فرهنگی، تأثیر شگرفی بر جامعه فرهنگی بین المللی گذاشته است. MA به معنای “در بین بودن” است، ایده ای یکپارچه از مکان و زمان، که با شیوه دوگانگی مفهوم سازی غرب متفاوت است. این نمایشگاه تاریخی با سفر به دور دنیا در سال های بعد مورد استقبال بسیاری از جوامع خلاق جهان قرار گرفت. شورای سیاست گذاری بین المللی این نمایشگاه در تولدی دوباره پس از 20 سال، نسخه جدیدی از “MA” را برای ایران طراحی کرده اند که به عنوان یک نمایشگاه سیار تا گرجستان و چین و در انتها تا ژاپن ادامه پیدا خواهد کرد.
دکتر پاکزاد تصریح کرد: مفهوم MA که دلالت بر»ابهام یا محدود بودن مکان-زمان» دارد و خود را در تقابل با منطق غربی ادراک فرهنگی قرار می دهد، قطعا در میان این حوزه های متعلق به فرهنگ شرق مشترک است. برخلاف رویداد 40 سال پیش، این همایش و نمایشگاه با ابتکارات دوجانبه دو کشور ایران و ژاپن تشکیل می شود. اساتید و هنرمندان از هر دو کشور بر اساس ایده های مقایسه ای فضا-زمان که بر اساس زمینه های فلسفی و ایدئولوژیکی هر دو فرهنگ تفسیر می شوند، انتخاب شده اند. تبریز محل اولیه شروع این رویداد علمی – فرهنگی و هنری است و بازار بزرگ آن که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، نماد فرهنگ تجارت جاده ابریشم است.

رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز خاطر نشان کرد: سال گذشته پیش برنامه این رویداد بین المللی در شهریور 1401 با حضور سفیر ژاپن در تبریز به میزبانی دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد و در جلسه ای با حضور سفیر ژاپن، استاندار محترم و دبیر شورای سیاستگذاری بین المللی پروفسور ریچی میاکه مقدمات برگزاری “نمایشگاه و همایش بزرگ فضا و زمان در جاده ابریشم” در تبریز مطرح گردید و به دلیل برگزاری موفقیت آمیز این پیش برنامه، شورای بین المللی این رویداد Akira Tatehata رئیس بین المللی رویداد MA و رئیس دانشگاه تاما ژاپن، Riichi Miyake دبیر کل رویداد MA میزبانی برگزاری نمایشگاه هنری معماری فضا – زمان “MA” را در شهریور 1402 به شهر تبریز و به میزبانی دانشگاه هنر اسلامی تبریز اختصاص دادند. بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته، دانشگاه هنر اسلامی تبریز بعد از اخذ مجوزهای مربوطه از مراجع صلاح، میزبان این نمایشگاه از مورخ 18/06/1402 به مدت 6 هفته تا مورخ 30/07/1402 در 9 محور خواهد بود.

وی تصریح کرد: در بخش نمایشگاهی، در شهریور سال گذشته بعد از هماهنگی های به عمل آمده با شهرداری کلانشهر تبریز، 3 خانه تاریخی علی مسیو، نیکدل و ختائی انتخاب شده و مشخصات معماری داخلی هر سه بناء برداشت گردید. در این نمایشگاه به طور همزمان، بر اساس هماهنگی های به عمل آمده با شهرداری تبریز، المان های معماری بر اساس پلان های معماری آمیخته با فرهنگ ایرانی و ژاپنی که قبلا طراحی شده اند در بخش های داخلی مشخص شده در هر سه خانه تاریخی توسط معماران بنام ژاپنی به نام هایShigeru Ban ،Chiharu Shiota ، Hiro koKusunoki و Motoi Yamamoto ساخته، نصب، اجراء و به مدت تقریبا 45 روز در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. در بخش دیگر این رویداد، المان معماری با عنوان Gate (نمادی از ورودی مسیری که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد) به صورت مسقف که دارای سیستم سازه ای متحرک می باشد با همکاری اساتید دانشکده در محل محوطه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اسلامی تبریز توسط هنرمند بنام ژاپنی Tadashi Kawamata طراحی، ساخته و اجراء خواهد شد. فرآیند عملیاتی این موضوع 9 روز مانده به برگزاری مراسم افتتاحیه (10 شهریور) شروع خواهد شد و در 18 شهریور همزمان با مراسم افتتاحیه که در محوطه دانشکده معماری و شهرسازی برگزار خواهد شد رونمائی خواهد گردید.
رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز اظهار داشت: در بخش دیگر این رویداد، به دلیل حضور اساتید و متخصصان حوزه های معماری، شهرسازی و ترافیک از دانشگاه مطرح ژاپن و چین، سمینارهای تخصصی علمی با حضور اساتید و دانشجویان داخلی و خارجی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز و سایر نهاد هائی که در برگزاری این رویداد مشارکت دارند برگزار خواهد گردید.
دکتر پاکزاد تاکید کرد: این رویداد پتانسیل عظیمی از آورده های علمی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و سیاسی را برای ایران علی الخصوص تبریز به ارمغان خواهد آورد. کشور ژاپن به دلیل سیاست دوستانه طولانی مدت خود در قبال ایران، سیاست دیپلماتیک خود را بسیار منحصر به فرد نگه داشته است. در واقع شهر تبریز و سازمان های مرتبط با آن برای مدت طولانی با شرکای ژاپنی خود در زمینه های آکادمیک، فرهنگی و هنری روابط خوب و تثبیت شده ای داشته اند. نمایشگاه ” MA ” در ایران پتانسیل بالایی برای ارتقای روابط خوب از طریق تعهد دوجانبه تمام عیار دارد. همچنین برگزاری نشست های رسمی با روسای دانشگاه های شرکت کننده در رویداد، عقد تفاهم نامه های همکاری در زمینه های دانشگاهی با رویکرد تخصصی، فرهنگی، هنری و اقتصادی (تبادل استاد، دانشجو، فرصت های مطالعاتی و …) جهت مشارکت در برگزاری رویدادهای مشابه در آینده، عقد تفاهم نامه همکاری در زمینه تعریف و انجام پروژه های اجرائی مشترک و تاسیس و افتتاح دبیرخانه بسیار مهم لیگ شهر های تاریخی جهان در تبریز می تواند از مهمترین دستاورد های برگزاری این رویداد بین المللی باشد.
رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز در پایان تاکید کرد: رویداد بین المللی «فضا و زمان» در جاده ابریشم یک حرکت بسیار مهم و تاثیرگذار بین المللی در تاریخ تبریز است که نیازمند همکاری تمامی دستگاه های دولتی و حتی بخش خصوصی برای اجرای با شکوه و به نحو احسن آن است تا برگ زرین دیگری در تاریخ پرافتخار تبریز رقم بخورد.
گزارش روابط عمومی رویداد بین المللی «فضا و زمان» می افزاید؛ این رویداد از 18 شهریور تا 30 مهر سال جاری به میزبانی دانشگاه هنر اسلامی تبریز و با مشارکت استانداری آذربایجان شرقی، شهرداری و شورای اسلامی کلانشهر تبریز، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، فرمانداری تبریز، نمایندگی وزارت امور خارجه در شمالغرب کشور و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار خواهد شد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵