برگزاری نمایشگاه سهم کتاب را در سبد مصرف خانوار تقویت می‌کند
برگزاری نمایشگاه سهم کتاب را در سبد مصرف خانوار تقویت می‌کند
مهرتبریز-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: نمایشگاه کتاب تبریز بزرگ‌ترین اتفاق در حوزه گردشگری فرهنگی است .

مهرتبریز-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: نمایشگاه کتاب تبریز بزرگ‌ترین اتفاق در حوزه گردشگری فرهنگی است .

به گزارش خبرنگار ما در تبریز”محمد محمدپور” در رابطه با برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز اظهار داشت: این نمایشگاه علاوه بر اینکه می‌خواهد نشان دهد چه اتفاقاتی در عرصه قلم ایران و دنیا رخ داده و کدام موضوعات جدید علمی و فکری در فضای عمومی جامعه وجود دارد، می‌خواهد دسترسی آسان و کم هزینه‌ای را نیز برای مخاطبان و علاقمندان به کتاب فراهم کند.

وی افزود: بر همین اساس می‌خواهیم نمایشگاه کتاب نه تنها به رسالت خود یعنی معرفی آخرین پدیده‌های حوزه نشر عمل کند، بلکه می‌خواهیم اساتید، دانشجویان و مخاطبان به‌راحتی و با هزینه‌ای کم به کتاب‌های موردنیاز خود دسترسی پیدا کنند. این موضوع هم برای تقویت اقتصاد کتاب و نشریات مفید است و هم به نوعی در آن گردشگری فرهنگی رخ می‌دهد.

محمدپور تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه سهم کتاب را در سبد مصرف خانوار تقویت می‌کند.

وی با اشاره به لزوم توجه خانواده‌ها به موضوع کتاب و کتاب‌خوانی خاطرنشان کرد: اقتصاد نشر موضوعی پراهمیت است. سرانه مطالعه نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و هدف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همراه با تمام دستگاه‌های فرهنگی استان این است که بتوانیم شاخص سرانه مطالعه آحاد مردم را ارتقا دهیم و مردم در سبد خانوار خود به سهم کتاب توجه بیشتری داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تصریح کرد: نمایشگاه کتاب علاوه بر کمک به ناشر و اقتصاد نشر، نقش کتاب را در سبد مصرف خانوار تقویت می‌کند. اگر مردم برای کتاب هزینه کنند، هم به صورت مستقیم نقشی آموزشی برای نسل‌های آتی خواهند داشت و هم اگر کتاب در معرض دید باشد، رغبت بیشتری به آن ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به خرید کتاب توسط بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب گفت: علی‌رغم تمام تنگناها، در سال ۹۷ شاهد فروش حدود ۸٫۵ میلیارد تومانی در نمایشگاه کتاب تبریز بودیم . هدف این است که کتاب‌های عمومی و غیردرسی مطالعه شوند. در واقع همین کتاب‌ها در سرانه مطالعه محاسبه می‌شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در پاسخ به سؤالی مبنی بر نحوه توزیع بن‌های تخفیف هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز اظهار داشت: یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان طبق توافق با موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده اما استقبال فوق‌العاده بوده و در روز نخست رقم قابل توجهی از بن‌ها توسط مردم تهیه شد که در روزهای بعدی این روند به صورت تصاعدی ادامه داشت به همین دلیل درخواست کردیم که این مبلغ تا ۲ میلیارد تومان افزایش یابد.

وی افزود: ما باید این مقدار بن تخفیف را در اختیار حجم عظیمی از مخاطبان قرار دهیم. جا دارد از مردم عزیز استان و استان‌های هم‌جوار تشکر کنم که حقیقتاً افتخار و حماسه‌ای فرهنگی خلق کرده و در روز نخست استقبال قابل توجهی از نمایشگاه بین‌المللی کتاب داشتند. این موضوع نشان می‌دهد اگر رویداد و اتفاق فرهنگی رخ دهد، مردم از آن استقبال می‌کنند که به معنی رشد و تعالی و غیرت فرهنگی مردم عزیزمان است.

محمدپور ادامه داد: در سال گذشته سقف بن‌های تخفیفی ۱۰۰ هزار تومان بود اما امسال با توافقاتی که صورت گرفت، این مبلغ ۵۰ هزار تومان افزایش یافت. بدین ترتیب بن‌های اختصاص‌یافته به عزیزانی که دارای مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر به همراه مدارک معادل حوزوی هستند از ۱۰۰ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان افزایش یافت. ۲۰ درصد این بن‌ها تخفیف بوده و علاوه بر آن، در داخل نمایشگاه نیز ناشران موظف به ارائه حداقل ۱۰ درصد تخفیف هستند که برخی‌ها تا ۴۰ درصد هم تخفیف می‌دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی با اشاره به عدالت در توزیع بن‌های تخفیف نمایشگاه کتاب تبریز گفت: حجم خرید از نمایشگاه چند برابر بن‌های دریافتی است و برخی که کتاب‌های زیادی نیاز دارند از این بن‌ها استفاده نمی‌کنند. به همین دلیل به نوعی عدالت در توزیع بن‌ها نیز مطرح است و تلاش کردیم بانک مستقر در نمایشگاه با سرعت بیشتری در خدمت بازدیدکنندگان عزیز باشد.

وی در رابطه با حضور ۹۰۰ ناشر داخلی در هفدهمین نمایشگاه کتاب تبریز خاطرنشان کرد: ناشری که در فضای نشر کشور حضور تأثیرگذار و تعیین‌کننده‌ای دارد، قطعاً نمی‌خواهد فرصت حضور در نمایشگاه کتاب تبریز را از دست بدهد و بر اساس گفته ناشران، نمایشگاه تبریز برای فعالان حوزه نشر توجیه اقتصادی نیز دارد.

محمدپور ادامه داد: تلاش شد ناشرانی که معمولاً موردتوجه مخاطبان بوده و شناخته شده هستند، در این نمایشگاه حضور داشته باشند. اکثریت بازدیدکنندگان، غرفه ناشران برجسته کشوری را مشاهده کرده و در گفت‌وگوهایی که با آن‌ها داشتیم، می‌گفتند که نمایشگاه هفدهم نسبت به دوره قبلی از نظر کیفی بهتر شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به حضور ناشران استانی در نمایشگاه کتاب تبریز اظهار داشت: ما ۲۰۲ ناشر در استان داریم که از بین آن‌ها ۸۰ ناشر در نمایشگاه حضور پیدا کرده‌اند. بنابراین نمی‌توان گفت همه ناشران فعال هستند یا به اندازه حضور در نمایشگاه انتشارات داشته‌اند. هرچند ما تلاش می‌کنیم ناشرانی که غیرفعال هستند نیز تعیین تکلیف شوند.

محمدپور ادامه داد: به منظور صرفه‌جویی در وقت مراجعه‌کنندگان و دستیابی آسان‌تر بازدیدکنندگان به غرفه‌های موردنظر، در ورودی تمام سالن‌ها، واحد اطلاع‌رسانی مستقر است و بر اساس ناشر و موضوع می‌توانند بازدیدکنندگان را راهنمایی کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به جایگاه نمایشگاه کتاب تبریز گفت: تنها نمایشگاه استانی که وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی در آن حضور پیدا می‌کنند، نمایشگاه کتاب تبریز است. موضوع کتاب و کتاب‌خوانی مهم است و ما باید به این سمت حرکت کنیم. نمی‌توان بدون مطالعه و کتاب‌خوانی امیدوار به افزایش رفاه، طی کردن پله‌های ترقی و… باشیم. حتی اگر دین‌داری و ایمان مردم نیز بدون آگاهی و معرفت باشد، پایدار نخواهد بود. ما در مقابل سرانه ۱۱۲ دقیقه‌ای هند، میانگین ۱۰-۱۱ دقیقه‌ای مطالعه را در استان داریم که این موضوع به منزله یک زنگ خطر برای ما است.

وی ادامه داد: انتظار داشتیم در صداوسیمای استان که برای ما عزیز هستند، از یک ماه گذشته هر روز به مدت چند ساعت برنامه‌های مربوط به مقوله کتاب تولید شود. ضمن اینکه شبکه‌های رسانه ملی نیز پای کار باشند چرا که نمایشگاه کتاب تبریز دومین اتفاق مهم کشور در حوزه کتاب و نشر است که اتفاق می‌افتد. همه باید دست به دست هم بدهیم چرا که این زنگ خطر برای همه ما به صدا در آمده است.

محمدپور افزود: نمایشگاه کتاب تبریز بزرگ‌ترین اتفاق در حوزه گردشگری فرهنگی است. ۸۰۰-۹۰۰ ناشر از سراسر کشور و حتی کشورهای همجوار در تبریز حضور پیدا کرده و در این همایش بزرگ فرهنگی شرکت می‌کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در رابطه با برگزاری دهمین نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌های استان گفت: به تأیید تمام بازدیدکنندگان امسال تحول خوبی در نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان رخ داده و جا دارد از حضور مقتدر و همه‌جانبه رسانه‌های استان تشکر کنم.

وی ادامه داد: امروز ۴۹۰ رسانه مکتوب و برخط در استان آذربایجان شرقی وجود دارند که این آمار موجب شده بعد از تهران در رده دوم کشوری قرار بگیریم. قطعاً در کنار آمار کمّی، اتفاقاتی نیز در بخش کیفی روی داده است. حقیقتاً رسانه‌های استان فعال و علاقه‌مند هستند. رویش‌های قابل توجهی در آن‌ها ایجاد شده است.
محمدپور با اشاره به انتخاب ستادی برای برگزاری دهمین نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌های استان گفت: نمایشگاه مطبوعات فرصتی است که می‌تواند توانمندی‌ها و تلاش اصحاب رسانه را در دید عموم قرار دهد و متعلق به شخص یا رسانه و تشکل خاصی نیست. با اعتمادی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به تشکل‌های مطبوعاتی دارد، ستادی از خانه مطبوعات، انجمن مدیران مسئول و انجمن روزنامه‌نگاران تشکیل یافته و کل مجموعه نمایشگاه مطبوعات به این ستاد واگذار و غرفه‌ها به صورت قرعه‌کشی مشخص شد.

محمدپور در پایان گفت: به گواه مسئولان، نمایندگان مجلس و سایر بازدیدکنندگان، این دوره از نمایشگاه مطبوعات گسترده‌تر و جامع از دوره‌های گذشته بوده است.

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب امروز به کار خود پایان خواهد داد.