برگزاری ۳۰ برنامۀ محوری در استان به مناسبت سالروز تاسیس بنیاد شهید
برگزاری ۳۰ برنامۀ محوری در استان به مناسبت سالروز تاسیس بنیاد شهید

مهرتبریز-سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی از برگزاری ۳۰ برنامۀ محوری در استان به مناسبت ۲۲ اسفند، سالروز تاسیس بنیاد شهید و روز بزرگداشت شهدا خبر داد. به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ علی اکبر سلمانی در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه که بعدازظهر امروز، چهارشنبه در سالن جلسات اداره کل بنیاد […]

مهرتبریز-سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی از برگزاری ۳۰ برنامۀ محوری در استان به مناسبت ۲۲ اسفند، سالروز تاسیس بنیاد شهید و روز بزرگداشت شهدا خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ علی اکبر سلمانی در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه که بعدازظهر امروز، چهارشنبه در سالن جلسات اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی برگزار شد و در آن محمدرضا محمدیان، مدیر بیمه دی در استان نیز حضور داشت، اظهار کرد: ۲۲ اسفند، سالروز تأسیس بنیاد شهید به فرمان حضرت امام خمینی(ره) تحت عنوان «روز بزرگداشت شهدا» نامگذاری شده است که ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران، سالانه برنامه‌هایی را به این مناسبت، با عنوان هفته شهید برگزار می‌کنیم و امسال هم این مناسبت با شعار «همپای جانبازان، به پای عهد و پیمان، تا پای جان هستیم در راه شهیدان» مزین شده است.

وی با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی بیش از ۳۰ برنامۀ شاخص برای هفتۀ بزرگداشت شهید در نظر گرفته است، یادآوری کرد: این برنامه ها از ۱۵ اسفند شروع شده و تا ۲۲ اسفند ادامه خواهد داشت.

سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی عنوان کرد: پویش سراسری «سلام شهید» از برنامه‌های مهمی است که اجرا خواهد شد. با توجه به اهمیت و ضرورت تجلیل و تکریم شهدای معظم، این برنامه با تائید و تاکید رئیس جمهور محترم انجام می شود.

سلمانی ادامه داد: بر اساس این برنامه همۀ مسئولان در سطوح مختلف مدیریتی با حضور در منازل شهدای والامقام ضمن ادای احترام، یاد و خاطرۀ آن بزرگواران که در عرصه های انقلاب، دفاع مقدس، امنیت، سلامت و … جانفشانی کرده اند را گرامی می دارند.

سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی افزود: پویش دیدار با خانواده شهدا در سراسر کشور توسط مردم، برنامه‌ای است که از سال گذشته آغاز شد و در این مسیر با هیئت‌های مذهبی، تشکل‌های خودجوش و مساجد هماهنگی‌هایی صورت گرفته که برنامه اصلی این هفته را تشکیل می‌دهد تا شاهد قدردانی از خانواده‌های شهدا باشیم.

سلمانی گفت: از نخستین سال نامگذاریِ ۲۲ اسفند به نام روز شهدا، همواره مردمی بودن برگزاری مراسم های این روز مورد تاکید بوده و همان طور که اشاره شد امسال نیز حرکت در مسیر تحقق این هدفگذاری، سر لوحۀ فعالیت های ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران است و به همۀ همکاران در ستاد استان و شهرستان ها یادآوری کرده ایم که در این مسیر می‌توان از ظرفیت مساجد، بسیج و تشکل‌های مردمی به ویژه تشکل‌های ایثارگری استفاده کرد.

وی اضافه کرد: ضرورت دارد مشارکت سایر دستگاه‌های اجرایی و اداری در برنامه های مربوط به روز شهدا افزایش یابد چراکه مقوله ایثار و شهادت به همۀ مردم، همۀ دستگاه های اجرایی و همۀ مسئولان ارتباط دارد و همه، در برابر حفظ یاد و نام شهدا مسئول هستیم.

سلمانی افزود: ایثارگران سرمایه‌های انقلاب اسلامی هستند که در راستای حفظ ارزش‌های نظام اسلامی و صیانت از تمامیت ارضی و امنیت کشور از بهترین هستی خود گذشتند. انتظار بنیاد شهید و امور ایثارگران از مسئولان، تداوم دیدار با این عزیزان و تکریم این قشر معظم است. در همین راستا تجلیل از خانواده شهدا و ایثارگران، برنامۀ دیگرِ تدارک شدۀ هفته شهید است و طرح سپاس از ایثارگران را در این هفته به شکل ویژه پیگیری خواهیم کرد.

سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی اظهار کرد: از دیگر برنامه‌های هفته شهید در استان، برگزاری میزهای خدمت بنیاد در ستاد استان و ادارات شهرستانی است.

سلمانی از برپایی ۵۴ میز خدمتِ معاضدت قضایی در سطح استان به مناسبت هفتۀ شهید هم خبر داد و گفت: در این میزها، مشاوره و خدمات حقوقی رایگان به عموم مردم ارائه خواهد شد.

سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی افزود: بنده در تبریز و روسای ادارات در شهرستان ها، پس فردا، ۱۸ اسفند پیش از خطبه‌های نماز جمعه، گزارشی از عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران به ویژه در زمینۀ ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ارائه خواهیم داد که این برنامه نیز به مناسبت هفته شهید انجام می شود.

سلمانی خاطرنشان کرد: تجلیل از والدین تک فرزند شهید، کاشت نهال به نام شهدا، تبلیغات محیطی، برپایی نمایشگاه های مختلف در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و مراسم گلباران گلزار شهدا توسط مردم و مسئولان از دیگر برنامه‌های هفته شهید در آذربایجان شرقی است.

سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی گفت: علاوه بر این، راویان و پیام‌آوران ایثار در مدارس برای روایت زیست شهدا حضور پیدا می کنند و این برنامه، از اقدامات ویژه‌ای است که در این ایام انجام می‌شود.

به گفته سلمانی، اجرای مسابقات مختلف فرهنگی و ورزشی، اجرای پویش قرآنی با هدف تلاوت قرآن به یاد شهدا، دیدار جداگانه با نماینده ولی فقیه در استان و استاندار و اخذ رهنمود از ایشان، برگزاری همایش یکصد نفرۀ نخبگان ایثارگر استان و اجرای طرح پایش سلامتِ جامعه ایثارگری عناوینِ دیگر برنامه‌های مهم هفته شهید در آذربایجان شرقی است.
 
آخرین وضعیت ساماندهی گلزارهای شهدا
سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین وضعیت ساماندهی گلزارهای شهدای استان گفت: در استان هزار و ۱۶۶  گلزار مطهر شهدا وجود دارد که ۱۳۷ گلزار از این تعداد در مناطق شهری واقع شده و مابقی در مناطق روستایی است.

سلمانی گفت: تنها ۲۳ گلزار از همۀ گلزارهای شهدای مناطق شهری و روستایی استان ساماندهی نشده است که یکی از آنها فاز دوم گلزار شهدای آرامستان وادی رحمت تبریز است که ساماندهی آن در اولویت قرار دارد.
 
فرایند استخدام فرزندان شاهد و ایثارگر
وی همچنین در پاسخ به سوالی دربارۀ فرایند استخدام فرزندان شهدا و جانبازان اظهار کرد: از سال ۱۳۸۸ به این سمت و با مصوبۀ مجلس هر استخدامی در کشور از طریق آزمون صورت می گیرد. آزمون‌های استخدامی کشور را نیز سازمان سنجش برگزار می‌کند که در آن امتیازات ویژۀ خانواده های شهدا و ایثارگران طبق قانون، لحاظ می شود.
 
شرایط واردات خودرو توسط جانبازان
سلمانی پیرامون واردات خودرو جانبازان هم عنوان کرد: با توجه به مقررات ابلاغی، جانبازان معزز جسمی حرکتی می‌توانند بر اساس سطح‌بندی که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شده است خودروی مورد نظر خود را انتخاب کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به قانون بودجه سال ۱۴۰۲ و آیین نامه اجرایی آن، جانبازانِ ۷۰ درصد ویژه و بالاتر تا سقف ۳۵ هزار یورو، جانبازان ۷۰ درصد غیر ویژه تا سقف ۳۰ هزار یورو و جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد تا سقف ۲۵هزار یورو می‌توانند خودروی وارداتی انتخاب کنند.

فعالیت های فرهنگی بنیاد آذربایجان شرقی
سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص فعالیت های فرهنگی بنیاد استان گفت: رسالت اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران، فعالیت های فرهنگی با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است. در همین راستا ده ها عنوان کتاب چاپ شده است. برگزاری ۷۴ نمایشگاه وصایای شهدا با ۱۲۰ اثر، اجرای ۲۵ نقاشی دیواری در ۲۰۵ مترمربع و انعقاد قرارداد پروژه های تولید فیلم های مرتبط با حوزۀ فرهنگ ایثار و شهادت گوشه ای از فعالیت های این حوزه است.
 
تامین مسکن ایثارگران
سلمانی در خصوص تامین مسکن ایثارگران نیز گفت: فعالیت های دامنه داری در این زمینه شروع شده و رایزنی های انجام شده با دستگاه های مسئول، به مرحلۀ عقد تفاهم نامه نیز رسیده است که به محض اتمام تشریفات اداری و آغاز واگذاری ها، مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.
 
اشتغال ایثارگران
سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی به بسته های تشویقیِ در نظر گرفته شده برای کارفرمایان برای جذب ایثارگران نیز اشاره کرد و گفت: تسهیلات، تخفیفات و تشویقات قانونی برای این دسته از کارفرمایان واحدهای صنعتی در نظر گرفته شده است که متقضایان، می توانند از آنها بهره مند شوند.

سلمانی یادآوری کرد: به منظور تشویق کارفرمایان واحدهای تولیدی به جذب ایثارگران و ایجاد اشتغال، حق بیمه سهم کارفرما برای جانبازان و آزادگان و فرزندان شاهد حداقل به مدت ۵ سال توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت می شود و مالیات کارفرمایان این گونه کارگاه ها نیز به مدت پنج سال کاهش می یابد ضمن اینکه پرداخت یارانه حقوق و دستمزد و اِعطای وام از دیگر موارد این بسته تشویقی است.

وی با بیان اینکه برای ترغیب جامعۀ هدف نیز برنامه ای تحت عنوان اردوی راه اشتغال اجرا می شود، عنوان کرد: اردوی راه اشتغال در راستای ایجاد و ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی و به منظور آشنایی ایثارگران با طرح‌های کسب و کار، افزایش اطلاعات شغلی جامعه هدف، ایجاد انگیزه و افزایش آمادگی ورود آنان به بازار کسب و کار اجرا می شود و در یکی از همین اردوها که به میزبانی یکی از واحدهای تولیدکنندۀ آبگرمکن و بخاری در مراغه برگزار شد، شخصاً حاضر بودم.

سلمانی، دربارۀ مغایرت آمار ۱۶۷ هزار نفریِ جامعۀ ایثارگری آذربایجان شرقی با آمار  حدود ۶۰ هزار ایثارگرِ تحت پوششِ قرارداد بیمۀ تکمیلی درمانِ بیمۀ دی نیز گفت: برابر قانون، بنیاد شهید و امور ایثارگران امکان بیمه کردنِ نیروهای لشکری و وزارت کشور را ندارد و آن دسته از ایثارگرانی که تحت پوشش بیمۀ درمانِ تکمیلی بیمۀ دی نیستند، جزو همین افرادند.

سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی از خاطره نگاری تصویری ۲۷۰۰ ایثارگر استان طی دو سال گذشته خبر داد و گفت: برای اجرای این پروژه تاکنون ۳ میلیارد تومان هزینه شده است.

سلمانی در واکنش به سوالی دربارۀ زمان عملی شدن وعدۀ مسئولان مبنی بر بازگرداندن حجله های شهدای آرمیده در گلزار شهدای ستارخان تبریز گفت: کارشناسان بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی در حال کارِ کارشناسی در این زمینه هستند و سال آینده، اقدام خواهد شد.

والدین در قید حیات شهدا و جانبازان ۷۰درصد استان
سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی در خصوص آمار والدینِ در قید حیاتِ شهدا و جانبازان ۷۰درصد استان گفت: طبق آمارِ استخراج شده تا سی ام بهمن ۱۴۰۲، تعداد ۲۹۸۹ مادر شهید در سطح استان، در قید حیات هستند که ۱۲۳۳ نفر از آنان ساکن تبریزند. شمار پدران شهدایِ در قید حیات استان نیز ۹۷۴ نفر است که ۴۲۱ نفر از آنان در مرکز استان سکونت دارند. تعداد جانبازان ۷۰درصد استان هم ۲۹۰ نفر است که پروندۀ محل شهرستانِ ۱۹۲ نفر از آنان، تبریز است.

فرایند فعالیت کمیسیون پزشکی جانبازی، نحوۀ ارائۀ تجهیزات پزشکی به ایثارگران، چگونگی تعیین حقوق و مستمری برای ایثارگرانِ حائز شرایط، نحوۀ اختصاص یک درصدِ اعتبارات دستگاه‌های اجرایی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ضرورت تصویر‌گری اصولی شهدا در فضاسازی های شهری محور سوال های دیگر اصحاب رسانه بود که سلمانی به آنها پاسخ داد.

در این نشست محمدرضا محمدیان، مدیر بیمۀ دی در آذربایجان شرقی هم ضمن بیان گزارشی از عملکرد مجموعۀ تحت مدیریتش، پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵