بزرگداشت روزحکیم نظامی گنجوی درتبریز/جغرافیای ایران فرهنگی به خیلی از بزرگان درطول تاریخ وطن بوده است
بزرگداشت روزحکیم نظامی گنجوی درتبریز/جغرافیای ایران فرهنگی به خیلی از بزرگان درطول تاریخ وطن بوده است

 مهرتبریز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت؛درکل دنیا ،کشورها به ویژه کشورهای تازه تاسیس شده به دنبال هویت یابی و یا هویت سازی هستند. سید قاسم نظمی در نشست خبری که به مناست بزرگداشت روزحکیم نظامی گنجوی با خبرگزاری ها برگزارشده بود افزود : این یک قاعده است و ملت ها بدون هویت […]

 مهرتبریز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت؛درکل دنیا ،کشورها به ویژه کشورهای تازه تاسیس شده به دنبال هویت یابی و یا هویت سازی هستند.
سید قاسم نظمی در نشست خبری که به مناست بزرگداشت روزحکیم نظامی گنجوی با خبرگزاری ها برگزارشده بود افزود : این یک قاعده است و ملت ها بدون هویت و ریشه تاریخی حرفی برای گفتن و فرصت سازی فرهنگی ندارند اما کشور ما سرشار از فرصت های فرهنگی و گنجیه تاریخ ساز با وجود شخصیت های علمی، ادیبان، شاعران، فیلسوفان، ریاضی دانان و … می باشد.
وی تصریح کرد: ما جغرافیای ایران فرهنگی داریم که به خیلی از بزرگان در طول تاریخ وطن شده ایم و در جغرافیای ایران فرهنگی، شخصیت های علمی، ادیبان، شاعران، فیلسوفان، ریاضی دانان و بزرگان زیادی پرورش یافته و در دوره های مختلف تاریخی برای ملت و کشور خود به عنوان سرمایه اجتماعی و فرهنگی تاریخ ساز بوده اند.
ناظمی خاطر نشان شد؛ ممکن است در برخی کشورها ما و کشور عراق را جدا  از هم جدا ندانند اما وقتی نام “خواجه حافظ ” و یا برخی شاعران می آید نام خوش آوازه آنان بر تارک ایران عزیز می درخشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد : برنامه های بزرگداشت نظامی گنجوی فردا در تبریز با گشایش نمایشگاه نگاره های نظامی در مجتمع سینمایی ۲۹ بهمن تبریز آغاز می‌شود و در آن قریب به  ۱۰۰ قطعه نگاره چاپی از آثار این شاعر توانمند به نمایش گذاشته  خواهد شد.

ناظمی همچنین یاد آور شد؛مقرر شده است در طول برنامه های نمایشگاه، نسخ خطی موجود در نهاد کتابخانه های استان، جشنواره ادبی نیایش و تحمیدیه از سوی انجمن ادبی تبریز، همایش علمی نظامی از سوی نهاد کتابخانه های استان، همایش معرفی نظامی پژوهان خارجی از سوی موسسه نظامی و بزرگداشت پروین اعتصامی و نظامی از سوی بنیاد فرهنگ پروین اعتصامی را برای بزرگداشت نظامی گنجوی در متن برنامه ها قرار گیرد.

وی همچنین خبر از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آذربایجان شرقی به این مناسبت داد و گفت؛ به مناسبت فرا رسیدن ۲۱ اسفند روز بزرگداشت نظامی گنجوی، برنامه های متعددی در سطح کشور و این استان تدارک دیده شده است و این برنامه ها از فردا به شکل رسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت تهران و به تبع آن در استان های مختلف و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور آغاز می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی تاکید کرد : نمایشگاهی تخصصی به صورت محدود برای بازدید اصحاب رسانه و پژوهشگران در مخزن این مرکز دایر خواهد شد و در کتابخانه ملی تبریز نیز تعدادی از نسخه های خطی مربوط به نظامی گنجوی نگهداری می شود که مورد بازدید این گروه قرار خواهد گرفت .

وی اذعان کرد؛ آذربایجان شرقی و به ویژه  تبریز به خاطر آرمیدن حدود ۴۰۰ شاعر، حکیم و عارف معروف در مقبره الشعرا امتیاز ویژه ای  را درسطح ملی و جهانی نصیب تبریز نموده و این خطه از ایران همواره  به داشتن چنین سرمایه های معنوی با افتخار می بالد و به حق نیز ارزش بالیدن دارد.

ناظمی اظهار داشت؛ این شخصیت ها با آثار خود توانسته اند فرصتی را برای ملت ها رقم بزنند که زبان فرهنگ، غالب بر همه گفتمان شود و دنیا به جای اینکه با زبان خشونت، اسلحه و سیاست با هم مجادله کنند با زبان فرهنگ با هم گفت و گو کنند.

وی با بیان اینکه شخصیت هایی همچون نظامی گنجوی،حافظ، شهریار،  ابن سینا، رودکی، خسرو دهلوی و بیدل دهلوی از سرمایه های مشترک معنوی و جهانی هستند، افزود:این شخصیت ها در محدوده جغرافیایی نمی گنجند بلکه سرمایه ها و افتخارات بشری به شمار می روند و در فراتر از محدوه جغرافیایی خاص قرار دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی تاکید کرد؛ از رسانه ملی ؛خبرگزاری ها و صاحبان قلم انتظار می رورد با ورود به تحقیقات میدانی و تهیه کلیپ های مناسب در معرفی این شخصیت ها و به ویژه حکیم نظامی بیش از این گام بردارند و با تهیه برنامه های مزتبط و محتوایی در معرفی این سرمایه های فرا ملی و معنوی به نسل جدید پیشگام باشند.

گفتنی است حکیم نظامی، شاعر و داستان سرای پارسی گوی در سده ششم هجری بوده است. از نظامی گنجوی به عنوان صاحب سبک و پیشوای داستان سرایی در ادبیات پارسی یاد می شود؛ چرا که شاعران و نویسندگان بسیاری از آثار او الهام گرفته اند یا به تقلید از سبک او پرداخته اند.

نظامی گنجوی در اواخر سده ششم خورشیدی یا اوایل قرن هفتم درگذشت و در شهر گنجه به خاک سپرده شد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵