بهره ‏برداری ۸۱ پروژه با صرف اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریال در هفته دولت
بهره ‏برداری ۸۱ پروژه با صرف اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریال در هفته دولت

مهر تبریز: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از بهره ‏برداری ۸۱ پروژه با صرف اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریال در هفته دولت خبر ‏داد.  

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،  مهندس کریم مهری صبح امروز در ‏نشستی با خبرنگاران و اصحاب رسانه ها و مطبوعات که با هدف اطلاع ‏رسانی عملکرد و دستاوردهای دولت تدبیر و امید در طول ۳۶ ماه خدمت در ‏بخش کشاورزی آذربایجان شرقی صورت پذیرفته بود با اشاره فرمایشات ‏رهبر معظم انقلاب پیرامون اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: با توجه به اینکه ‏در اواخر سال ۹۲ رهبر معظم انقلاب بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند ‏بر همین اساس در ۶ ماهه اول سال ۹۳ ستاد سازمان جهاد کشاورزی نقشه ‏راه کشاورزی مقاومتی را تدوین کرد .
وی افزود: برای این نقشه راه اقتصاد مقاومتی جهاد کشاورزی ۹ هسته کلیدی ‏در نظر گرفته شده و بر همین اساس در تمامی روستاها حضور داشتیم.
مهری درون زایی ، برون گرایی، دانش بنیان بودن، عدالت محوری و مردمی ‏بودن را ۵ مولفه اصلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و خاطرنشان کرد : یکی از ‏شاخصه های مدیریت جهادی ، احصاء مشکلات از نزدیک است و بر این ‏اساس بایستی جهاد در مناطق روستایی حضور پیدا کند.
مهندس مهری توفیقات بخش کشاورزی را مرهون لطف خدا، همراهی ‏مسئولین ، زحمات شبانه روزی تولیدکنندگان و تلاش همکاران دانست و ‏یادآور شد: با توجه به عنایات مسئولین ارشد، در بخش تخصیص اعتبارات و ‏جذب نیرو اقدامات خوبی صورت گرفته به طوریکه ۴۷۰ نفر کارشناس جذب ‏و در مناطق روستایی استقرار یافتند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی به اصلاح الگوی کشت ‏پیرامون دریاچه ارومیه اشاره کرد و بیان داشت: با توجه اقدامات خوب ‏پیرامون احیای دریاچه ارومیه، سازمان جهاد کشاورزی نیز اقداماتی را انجام ‏داده است که از جمله آنها می توان به تغییر الگوی کشت از محصولات ‏پرمصرف آب همچون سیب زمینی و پیاز به کلزا اشاره کرد.
‏ وی خاطر نشان کرد: برای کاشت اصولی کلزا کشاورزان نیازمند دستگاه ‏های مخصوصی هستند و قیمت این دستگاه ۱۵ میلیون تومان می‌باشد که ‏نصف این مبلغ را دولت به صورت بلاعوض پرداخت می‌کند. ‏
مهندس مهری با بیان اینکه تا دوم شهریورماه ۵۰۱ هزار و ۴۳۱ تن گندم ‏خریداری شده است، افزود: در سال ۹۲ میزان ۱۶۵هزار تن، سال ۹۳ حدود ‏‏۱۹۷هزار تن ، سال گذشته ۴۰۰ هزار تن و در سالجاری بیش از ۵۰۰ ‏هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کردیم و پیش بینی می‌شود بیش از ‏‏۸۰۰ هزار تن گندم در استان خریداری شود و نیاز استان نیز ۴۰۰ هزار تن ‏می‌باشد که مابقی گندم ها را به استان‌های همجوار ارسال خواهیم نمود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، به عرضه مواد اولیه صنایع ‏غذایی از جمله شکر در بورس اشاره کرد و افزود: جهاد کشاورزی اکثر ‏محصولات خود را در بورس عرضه می کند و هیچ گونه محدودیتی ندارد ‏ولی خریداران باید شرایط حضور در بورس را داشته باشند.
مهندس مهری تصریح کرد: اگر بخواهیم شفاف سازی در معاملات صورت ‏گیرد باید این معاملات در بورس انجام شود که در پی آن از برخی رانت ‏خواری و سوء استفاده‌ها جلوگیری خواهد شد.
‏ وی افزود: هدف از عرضه مواد اولیه و نهاده ها در بورس پیشگیری از ‏رانتخواری ها و برخی سوء استفاده هاست اگر می خواهیم در کشور شفافیت ‏حاکم شود، باید چنین معاملاتی در بورس انجام شود. رئیس سازمان جهاد ‏کشاورزی با بیان اینکه در کشور کمبود شکر نداریم بیان کرد: شکر در ‏بورس به وفور یافت می شود و در ۵۰ روز گذشته ۲۸۰ هزار تن شکر در ‏بورس عرضه شده است.
‏ مهندس مهری از استفاده از اعتبارات صندوق ذخیره ارزی برای مهار آب ‏های مرزی در استان خبر داد و گفت: در شهرستان جلفا از این فرصت برای ‏انتقال آب به زمین های کشاورزی استفاده شده است. وی استفاده از اعتبارات ‏صندوق ذخیره ارزی برای آب های مرزی را اتفاق مبارکی برشمرد و افزود: ‏بر این اساس حدود ۵ هزار و ۲۳۰ هکتار در فاز اول هدفگذاری و عملیات ‏اجرایی آن آغاز شده است.
‏ رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به بحران دریاچه ‏ارومیه، گفت: به هیچ وجه در حوضه دریاچه ارومیه مایل به توسعه باغات ‏نیستیم و اجازه توسعه باغات در این حوزه را نمی دهیم. رئیس سازمان جهاد ‏کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: ما از توسعه باغات دیم با الگوی کشت ‏انواع کم مصرف در حوضه های خارج از دریاچه ارومیه استقبال می کنیم.
‏وی با اشاره به تهیه اصلاح الگوی کشت شهرستانی در بخش های مختلف ‏تولیدی تصریح کرد : بر این اساس ، هر روستا با توجه به وضعیت موجودش ‏اصلاح الگوی کشت مخصوص به خود دارد. رییس سازمان جهادکشاورزی ‏آذربایجان شرقی افتتاح نمایشگاه توانمندی و عملکرد ۳۶ ماهه خدمت سازمان ‏در دولت تدبیر و امید با حضور معاون عمرانی استاندار، افتتاح باشگاه ‏کشاورزان، افتتاح طرح توسعه شرکت گلشهد بسته بندی عسل با ظرفیت ۵ ‏هزار تن ، افتتاح طرح تجمیعی آبیاری قطره ای ۵۵ هکتاری، مراسم عطر ‏افشانی و غبارروبی مزار مطهر شهدا و دیدار با خانواده معظم شهدا و ‏ایثارگران ، افتتاح مرغداری تخمگذار به ظرفیت ۵۲ هزار قطعه، بهره ‏برداری از پایاب سد علویان- احداث کانال آبیاری به طول ۷ هزار و ۴۳۷ ‏متر مربع ، افتتاح واحد بوجاری و تولید بذر، بهره برداری از کانال آبیاری و ‏زه کشی به طول ۱۷ هزار و ۳۸۰ متر مربع ، پرورش ماهیان سردآبی، ‏افتتاح گلخانه شاخه بریده به مساحت ۶ هزار مترمربع ، افتتاح پروژه سیستم ‏آبیاری سنترپیوت شرکت آذر نگین ۵۰ هکتار و حضور در مراسم و مجالس ‏بزرگداشت شهدای دولت شهیدان رجایی و باهنر را از جمله برنامه های ‏سازمان جهاد کشاورزی استان در گرامیداشت هفته دولت عنوان کرد.‏

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵