بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان میزان خسارات وارده به زیربخش کشاورزی در مناطق زلزله زده میانه و سراب
بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان میزان خسارات وارده به زیربخش کشاورزی در مناطق زلزله زده میانه و سراب
مهرتبریز-معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: استان آذربایجان شرقی به لحاظ اقلیمی، جغرافیایی و وجود مراکز علمی و تحقیقاتی، از ظرفیت ویژه ای برای توسعه بخش کشاورزی استان برخوردار است.

مهرتبریز-معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: استان آذربایجان شرقی به لحاظ اقلیمی، جغرافیایی و وجود مراکز علمی و تحقیقاتی، از ظرفیت ویژه ای برای توسعه بخش کشاورزی استان برخوردار است.

به گزارش خبرنگار ما؛  مهندس فیروز باقرزاده در کارگروه اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی استان که در اتاق جلسه سازمان برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: هدف از تشکیل جلسات کارگروه اقتصادمقاومتی که در آن دستگاههای اجرایی استان اعم از سازمان آب منطقه ای، سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری، اداره کل محیط زیست، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان حضور دارند، ایجاد تعامل بیشتر، منطقی و سازنده هرچه تمام تر بین این دستگاهها می باشد تا سرمایه گذار بخش کشاورزی در مراجعه به هر یک از این دستگاهها با واکنش های ضد و نقیض مواجه نشده و سردرگم نگردد و در واقع تسهیل امور گردد.

وی ضمن تقدیر و تشکر از تمامی افراد و دستگاههایی که تلاش می کنند تا بخش کشاورزی استان سهم خود را از منابع دولتی و ملی دریافت کرده و در راستای توسعه کشاورزی استان گام بردارد، ادامه داد: بانک کشاورزی به عنوان بانک تخصصی در این حوزه از عملکرد خوبی برخوردار است و ان شاء الله این روند ادامه خواهد داشت، سرمایه گذاران دارای تجربه اقتصادی و بازرگانی وارد بخش کشاورزی می شوند که می بایستی از این فرصت و ظرفیت استفاده گردد و با حمایتمنطقی و تسهیل امورات مربوطه بر مزیت های اقتصادی بخش کشاورزی افزوده گردد که خوشبختانه این نوید امیدوارکننده ای است.

مهندس باقرزاده ، اظهار کرد: همه ما موظف به اجرای وظایف قانونی، دستورالعملها، قانون پنجساله ششم، قانون بودجه، قوانین بالا دستی و پایین دستی هستیم و وقتی این قوانین و مقررات ابلاغ شد باید اجرا گردند، و اجرای قوانین در بین دستگاه ها با هماهنگی و تعامل منجر به رضایت مندی ارباب رجوع و جذب سرمایه و در نهایت توسعه پایدار را به دنبال خواهد داشت.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان در خصوص مناطق زلزله زده شهرستانهای میانه و سراب، گفت: پس از جمع بندی گزارشات واصله، میزان خسارات وارده به زیربخش کشاورزی اعم از امور دام و اماکن دامی بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان برآورد شد.

وی عنوان نمود: برای بیش از ۲۰۰۰ واحد دامی، مبلغ پنج میلیون تومان وام بلاعوض و پانزده میلیون تومان تسهیلات کم بهره در نظر گرفته شده است.

مهندس باقرزاده با اشاره به اینکه طبق تفاهمنامه موجود بین سازمان جهادکشاورزی و بنیاد مسکن استان، تشکیل پرونده، شناسایی دامدار و برآورد خسارت برعهده سازمان جهادکشاورزی بوده و ساخت و ساز اماکن دامی مانند اماکن مسکونی بر عهده بنیاد مسکن می باشد، گفت: پس از وقوع زلزله در شهرستانهای میانه و سراب، در هریک از این شهرستانها تعداد ۱۰۰۰ پرونده جمعاً ۲۰۰۰ پرونده خسارت دیدگان توسط مدیریتهای شهرستان و سازمان نظام مهندسی تشکیل و تحویل بنیاد مسکن شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان افزود: توسعه گلخانه ها از اولویت های سازمان جهادکشاورزی و مدیریت ارشد استان است و تا الآن اقدامات مطلوبی در این زمینه انجام شده است و با توجه به پتانسیل و ظرفیت های بالقوه استان و بحران حوضه دریاچه ارومیه و اهداف تعیین شده اقتصاد مقاومتی، کشت گیاهان دارویی، گل محمدی، زعفران و توسعه مجتمع های گلخانه ای به دلیل صرفه جویی در مصرف آب و بالا بودن بهره وری از برنامه های اولویت دار می باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: بخش کشاورزی موتور محرکه اقتصاد کشور است، اگر این بخش تحرک و پتانسیل خود را از دست داده و راکد باشد، کشور با معضلات عدیده ای در بخش اقتصاد، تامین امنیت غذایی و معیشتی مواجه خواهد شد.

 مهندس باقرزاده در بخش پایانی سخنان خود گفت: ارتقاء مکانیزاسیون در بخش های دام و طیور، آبزیان، گلخانه ها بخصوص گلخانه های کوچک مقیاس، موجب افزایش بهره وری و ارتقاء راندمان عملکرد در واحد سطح خواهد شد.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                             

 

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان