آموزش مهارت به بیش از 12 هزار دانشجو در آذربایجان شرقی
آموزش مهارت به بیش از 12 هزار دانشجو در آذربایجان شرقی
مهر تبریز: مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی گفت: در سال 1401 و در 6 ماهه اول 1402 بالغ بر 12 هزار نفر از دانشجویان خلاق، فناور و توانمند استان آذربایجان شرقی در این مرکز به زینت مهارت آراسته شده اند و توانسته اند وارد بنگاههای اقتصادی شوند.

به گزارش مهر تبریز،علی مشایخی در خصوص اهمیت آموزش های مهارتی گفت: اگر امروز در جامعه ایران یکی از چالش های جدی ما مسئله بهره وری است، رکن رکین بهره وری نیروی انسانی کارآمد ، خلاق و فناور و در عین حال، نوآور است. این نیروی انسانی بدون پیوست آموزش و بدون توانمندی های بر مدار مهارت، فناوری و نوآوری و خلاقیت قطعا نمی تواند آنچه که مورد نیاز اقتصاد کشور ماست تامین کند. پس مسئله آموزش بر مدار مهارت آموزش های دانش بنیان و مهارت محور یکی از نیازهای جدی جامعه ماست.

وی در خصوص سیاست های پیش روی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت: در حوزه تحولی که ما در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دو سال اخیر آغاز کرده ایم ارائه آموزش ها و رویکرد آموزش های ما کاملا متناسب با نیاز بازارکار و به سمت آموزش های نوآورانه است. آنچه که بتواند هم در تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی که یکی از رویکردهای اصلی دولت مردمی است موثر باشد و هم بتوانیم در ارتقای شاخص های بهره وری کشورمان و استان آذربایجان شرقی موثر باشیم و در تحقق این امر در شهر تبریز مرکزی را تجهیز کرده ایم با عنوان مرکز نوآوری مهارت که وظیفه ارائه مهارت های پیشرفته و آموزش های خلاق در آن به علاقمندان آموزش داده خواهد شد.

وی با اشاره به شعار ” آموزش های فنی و حرفه ای توانایی تبدیل علم نافع به عمل صالح است ” عنوان کرد: بالغ بر 90 درصد مخاطبین ما در این مرکز دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا و فارغ التحصیلان دانشگاههای طراز اول کشور هستند. چراکه اتفاقی که در دانشگاههای ما رقم می خورد؛ تبدیل نوآوری به فناوری است. اما جایی ما می توانیم از رشد اقتصادی 8 درصد و بهره وری صحبت کنیم که به سمت تجاری سازی دانش فنی برویم.

مشایخی اذعان داشت: مجموعه فنی و حرفه ای ایجاد شده است که حلقه مفقوده ارتباط فناوری، نوآوری در صنعت و جامعه را بتواند با آموزشهای مهارت محور خود تکمیل کند؛ این مرکز متشکل از کارگاههای به روز چون؛ مکاترونیک، رباتیک، plc، سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان، انرژی های خورشیدی، تجهیزات ابزار دقیق و امثال اینها به دنبال این است که آموزش های مهارت محور را به سمت فناوری و نوآوری هدایت کند.

وی در ادامه با اشاره به حضور پرشور دانشجویان در کارگاههای مهارت آموزی این اداره کل افزود: در سال 1401 و در 6 ماهه اول 1402 بالغ بر 12 هزار نفر از دانشجویان خلاق، فناور و توانمند استان آذربایجان شرقی در این مرکز به زینت مهارت آراسته شده اند و توانسته اند وارد بنگاههای اقتصادی شوند.

وی با اشاره به اهمیت و تاثیر بسزای نمایشگاه فناوری و برگزاری نمایشگاه در توسعه زیست بوم فناوری استان و کشورمان گفت: وقتی صحبت از رینوتکس می شود اولین چیزی که به ذهن می رسد مجموعه دانشی ربع رشیدی است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی افزود: نمایشگاه رینوتکس در یازدهمین دوره خودش با یک رویکرد کاملا جدید و با یک گستره ملی و بین المللی پای در عرصه معرفی توانممندی های شرکت های دانش بنیان، مجموعه های فناور و نوآور استان آذربایجان شرقی گذاشته و یک محملی است برای ارتباط این مجموعه ها و بنگاههای اقتصادی است.

مشایخی خاطرنشان کرد: اگر ما امروز از چالش ارتباط صنعت و دانشگاه، صنعت و فناوری، صنعت و دانش بنیان ها، جامعه و دانش بنیان ها حرف می زنیم محل و مراحل این مساله نمایشگاه رینوتکس است و ما در این نمایشگاه یک محمل و دریایی بزرگ از توانمندی های فناوری استان را خواهیم دید و در این مجموعه قطع به یقین بنگاههای اقتصادی سرآمد در عرصه ملی و بین المللی می توانند نسبت به حل مسائل و گره گشایی از مشکلاتشان به دست توانمند شرکت های فناور و دانش بنیان استان آذربایجان شرقی و کل مجموعه های خلاقی که در استان ما مشغول فعالیت هستند، اقدام نمایند.

وی در ادامه اظهار داشت: مجموعه های تحقیق و توسعه بنگاههای اقتصادی باید بیایند و از این مجموعه و رویداد بزرگ بین المللی و فرصت و ظرفیت بهره لازم را ببرند. تا بتوانیم نسبت به حل مسائل این بنگاههای اقتصادی و شرکت هایی که در حوزه دانش و تجاری سازی دانش فنی با چالش روبه رو هستند از این مجموعه نهایت استفاده را ببرند.

وی با اشاره به نخبه پروری به عنوان یکی از مولفه های اصلی در آموزش های مهارتی افزود: در این نمایشگاه یک رویداد خلاق و جدیدی به نام رینو فست یا رویداد دانش آموزی هم اتفاق خواهد افتاد که ما در مجموعه فنی و حرفه ای استان هم نسبت به این مسئله از طرف ستاد داریم تا نسبت به شناسایی استعدادهای دانش آموزی در رده مدارس و مجموعه های دانش آموزی اقدام کنیم. چراکه یکی از رسالت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مسابقات ملی و بین المللی مهارت است که بهترین محمل برای شناسایی نخبگان و استعداد های برتر جهت حضور در المپیاد بین المللی که در سال 2024 در شهر لیون فرانسه برگزار خواهد شد ما از این محمل نهایت بهره برداری را خواهیم کرد و نخبگان عزیز شناسایی و در قالب اردوهای آمادگی جهت اعزام به این مسابقات در مجموعه آموزش فنی و حرفه ای استان در خدمت دانش آموزان عزیز خواهیم بود.
مشایخی در پایان از کلیه مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی، مدیران کل آموزش فنی و حرفه ای سراسر کشور، آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد، مراکز جوار کارگاهی و بین کارگاهای و بنگاههای اقتصادی که از محل قوانین ماده 110 قانون کار که نسبت به آموزش نیروهای کارگری خود اقدام کرده اند، جهت ثبت نام و ارائه توانمندی ها و تخصص خود و هم جهت بازدید مخاطبین، کارآموزان، مهارت آموزان و کارگران درخواست کرد تا در این رویداد ملی و نمایشگاه فناوری حضوری فعال داشته باشند.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵