بیش از 50 درصد صادرات استان از طریق گمرک تبریز انجام می‌گیرد
بیش از 50 درصد صادرات استان از طریق گمرک تبریز انجام می‌گیرد
مهر تبریز--ناظر گمرکات آذربایجانشرقی و مدیرکل گمرک تبریز گفت: بیش از 50 درصد صادرات استان از طریق گمرک تبریز انجام می‌گیرد و در این اثنا قریب به دو میلیون تن صادرات از گمرک تبریز، گمرک سهلان 800 میلیون تن، گمرک جلفا با 500 هزار تن، گمرک نوردوز یک میلیون 500 تن، و گمرک بناب 500 هزار تن و مراغه 150 هزار تن صادرات را  در لیست خود دارند.

مهر تبریز–ناظر گمرکات آذربایجانشرقی و مدیرکل گمرک تبریز گفت: بیش از 50 درصد صادرات استان از طریق گمرک تبریز انجام می‌گیرد و در این اثنا قریب به دو میلیون تن صادرات از گمرک تبریز، گمرک سهلان 800 میلیون تن، گمرک جلفا با 500 هزار تن، گمرک نوردوز یک میلیون 500 تن، و گمرک بناب 500 هزار تن و مراغه 150 هزار تن صادرات را  در لیست خود دارند.

به گزارش خبرنگار ما تبریز، لیلی اورنگی، ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی و مدیر کل گمرک تبریز در نشست خبری با خبرگزاری ها و اصحاب رسانه تصریح کرد: صادرات گمرکات استان بالغ بر 5 میلیون 600 هزار تن به ارزش بالغ بر 3 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده که از نظر ارزش دلاری 41 درصد افزایش نسبت به دو سال گذشته را در تراز خود نشان می هد.

وی تاکید کرد.گمرکات بر اساس وظایف ذاتی خود از کوچک‌ترین تا اثرگذارترین مصوبات را تائید می‌کند و در تمام امورات جامعه ساری و جاری است.

اورنگی، اشاره ای هم به چارت گمرک کرد و افزود: طبق قانون جاری کشور؛گمرکات جمهوری اسلامی ایران زیر مجموعه وزارت اقتصاد است و سازمانی است حاکمیتی که با حوزه کاری مختلف و بسیار پیچیده، و در عین حال اثرگذار در تمام امورات نقش آن قابل ملموس است.
مدیرکل گمرک تبریز در ادامه میزان واردات کالا را نیز این چنین  عنوان کرد و افزود:: میزان کالاهای وارداتی استان ۸۸۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار بوده در این بین بیشترین آمار واردات مربوطه به کشور  ترکیه با ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار بوده است که ۲۸ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال‌های گذشته افزایش یافته است.

وی با اشاره به رتبه بندی کشورهای مبدا وارداتی به گمرکات استان، اظهار داشت: کشور امارات با ۹۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار، آلمان با ۲۳ هزار تن به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار، چین با ۵۶ هزار تن به ارزش ۲۳۰ میلیون دلار، کره جنوبی با شش هزار تن به ارزش ۶۰ میلیون دلار و ایتالیا با سه هزار تن به ارزش ۳۵ میلیون دلار از کشورهای مبدا وارداتی به کمرگات آذربایجان شرقی هستند.

اورنگی مدت زمان ترخیص کالای صادراتی در گمرکات استان را چنین برشمرد؛ در صورتی که مدارک الزامی بر اساس مقرارات در اسرع وقت ارایه گردد در کمتر از یک روز کاری ترخص انجام می گیر و لی عمدتا  کالای وارداتی به دلیل نیاز اخذ مجوز از سازمان‌های مختلف در 72 ساعت انجام می‌گیرد و در کل میانگین مدت زمان ترخیص کالاهای صادراتی در کشور کمتر از یک ساعت است.

ناظر گمرکات آذربایجانشرقی و مدیرکل گمرک تبریز؛ خاطر نشان شد: بر اسا آمار طی چهارماه اول سال جاری وصول عوارض و حقوق دولتی در گمرکات استان ۹۸ درصد افزایش داشته  و این  درآمدهای حاصل از گمرکات استان به حساب خزانه واریز می‌شود.

وی در خصوص خدمات ارایه شده به مواکب اربعین گفت:  ۱۷۷ کامیون کالا نیز به مواکب اربعین ارسالی داشتیم که این میزان در مقایسه با دو سال قبل ۴۱ درصد افزایش یافته است.

​ناظر گمرکات در ارتباط با پیچدگی کار گمرکات افزود: این مجموعه حتی در مجوزهای هسته‌ای، ارشادی، بهداشتی و غیره  نقش داشته  و ما به عنوان مجری این قوانین از نقطه صفر مرزی تا وسط شهر این وظیفه را اجرا می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اخذ حقوق و عوارض دولت، خدمت‌گزاری و تسهیل‌گری جزو وظایف گمرک در جبهه‌های متفاوت کاری نمود دارد.

مدیرکل گمرک تبریز بیان داشت: مسائل مسافران، امانات پستی، خدمت‌رسانی به موکبین در حوزه مسوولیت اجتماعی نیز جز دیگری از وظالیف گمرک است.

وی با تاکید بر اینکه دقت بیشتر،  تخصص و ضریب هوشی بالا جوابگوی فعالیت در گمرک است، گفت: از بعد شان مملکت دیپلماسی مملکت و دقت و توجه به منافع ملی باید در گمرک مدنظر گرفته شود.

اورنگی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی قطب صنعتی کشور است، گفت: گمرک تبریز بنا به شرح وظایف خود در خدمت واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی است بتا جایی که همکاران بنده از مرز گرفته تا گمرک‌های موجود در کشور همچون فرودگاه در حال فعالیت و خدمت‌رسانی 24 ساعته هستند.

وی با اشاره به گمرک جلفا و نوردوز به عنوان دروازه اوراسیا گفت: همکاران بنده در بخش صادرات ترانزیت و غیره در این دو مرز در حال فعالیت هستند.

ناظر گمرکات استان به دو اداره کل گمرک در تبریز اشاره کرد و گفت: وجود ستاد نظارت، گمرک سهلان و منطقه وِیژه اقتصادی، گمرک جلفا، گمرک مراغه، خداآفرین و نوردوز از دیگر بخش‌های گمرک در آذربایجان‌شرقی می‌باشد.

وی در تشریح عملکرد گمرک تبریز در دوسال گذشته گفت: صادرات گمرکات استان بالغ بر 5 میلیون 600 هزار تن به ارزش بالغ بر 3 میلیارد و 200 میلیون دلار داشتیم که از نظر ارزش دلاری 41 درصد افزایش نسبت به دو سال گذشته داریم.

وی با بیان اینکه عمده کالاهای صادراتی استان اشیای پلاستیکی، چدن، آهن فولاد، خشکبار، سوخت‌های معدنی، مصنوعات مسی و فولادی، ماشین‌آلات، شیشه، شیرینی و شکلات است، ادامه داد: ترکیه با یک میلیون و 500 هزار تن و یک میلیارد و 100 میلیون دلار بیشترین کشور مورد هدف در صادرات است و یک میلیون 700 هزار تن ارمنستان یک میلیون 800 تن، افغانستان 190 هزار تن و  آذربایجان 135 هزار تن است.

اورنگی گفت:  76 درصد صادرات استان به ترکیه است و در عراق 12 درصد، آذربایجان 14 درصد، افغانستان 31 درصد می‌باشد.

وی با بیان اینکه میزان واردات اقلام در گمرک استان  880 هزار تن به ارزش دو میلیارد و 640 میلیون دلار ورادات است، گفت:  عمده کالای وارداتی وسایل نقلیه زمینی (کشنده‌ها)، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، توتون و تنباکو، قطعات منفصله ماشین آلات است.

ناظر گمرکات استان متذکر شد: کشورهای طرف معامله از لحاظ واردات ، ترکیه، امارات، آلمان، چین، کره جنوبی، روسیه، ایتالیا، ژاپن، اسپانیا و هند می باشند

وی در چهارماهه اول سال جاری بیش از نیمی از صادارت استان در گمرک تبریز است، گفت: افزایش بیش از دو درصدی از لحاظ ارزی نسبت به دو سال گذشته را شاهد هستیم.

مدیرکل گمرک تبریز گفت: رشد هشت درصدی صادرات ماشین آلات، رشد 68 درصدی واردات ماشین آلات، 16 درصد واردات گمرکات استان نسبت به مدت مشابه در صادرات با افزایش مواجهیم.

ناظر گمرکات آذربایجانشرقی و مدیرکل گمرک تبریز ادامه داد:  92 درصد صاردرات از نظر ارزشی در گمرک نوردوز نمودار رشد را در بردارد.

اورنگی در خاتمه یادآور شد: بیشترین میزان صادرات در چهار ماه اخیر مربوط به گمرک سهلان بوده و 25 درصد از کالاهای صادراتی شامل محصولات فولادی بوده است.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵