تأمین اجتماعی، از شاخص های توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی است/بخشودگی ۶۵ میلیارد تومان از جرائم کارفرمایان خوش حساب 
تأمین اجتماعی، از شاخص های توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی است/بخشودگی ۶۵ میلیارد تومان از جرائم کارفرمایان خوش حساب 

مهر تبریز: در آستانه هفته تأمین اجتماعی، نشست خبری مدیران تأمین اجتماعی استان در جهت ارائه گزارش عملکرد سال اخیر و برنامه های عملیاتی سال ١٣٩۶ برگزار شد.

 به گزارش مهر تبریز، مدیر کل تأمین اجتماعی استان آذربایجان شرقی در این نشست خبری با بیان اینکه عدالت اجتماعی، ایجاد امنیت و آرامش خاطر، نوع دوستی، همبستگی اجتماعی، رفع محرومین و فقر و مسئولیت پذیری را از مبانی و اهداف تأمین اجتماعی که منجر به تأمین فضایل اخلاقی در سطح جامعه می شود دانسته و اذعان داشت: سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بازوی توانمند دولت، در تعمیم و گسترش پوشش بیمه ای،  شاخصهای توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی را محقق نموده و با ارائه خدمات مطلوبتر و تسهیل دسترسی مخاطبان به خدمات توأم با حفظ کرامت انسانی و حقوق شهروندی، نقش مهمی را در تولید ملی و تأمین معیشت مردم، ایفا می نماید.

تأمین اجتماعی، از شاخص های توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی است .

بیش از ۵۴ درصد جمعیت استان تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند
جعفر سمساری، با بیان اینکه ۶٧٣١٩٩ نفر بیمه شده اصلی تحت پوشش تأمین اجتماعی استان هستند، تصریح کرد: این تعداد بیمه شده با احتساب افراد تحت تکفل بیش از ۵۴ درصد از جمعیت استان را شامل می گردد.
وی تعداد بیمه شدگان شاغل در کارگاهها را به عنوان شاخصی از وضعیت اشتغال استان دانسته و ادامه داد: تعداد بیمه شدگان اجباری استان با افزایش ٧ درصدی از تعداد ٣۵٣ هزار نفر در سال ٩٢ به ٣٧٨ هزار نفر در سال ٩۵ بالغ گردیده است.
مدیر کل تأمین اجتماعی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه بیش از ١۵١ هزار مستمری بگیر و بازنشسته  تحت پوشش اداره کل تأمین اجتماعی استان می باشند، میزان تعهدات پرداخت شده به بیمه شدگان و بازنشستگان طی سال ١٣٩۵ را بالغ بر ١٧٣٠  میلیارد تومان اعلام نموده و افزود: ماهانه ١۵٠ میلیارد تومان از بابت حقوق بیمه بیکاری به مقرری بگیران، پرداخت می شود.
بخشودگی ۶۵ میلیارد تومان از جرائم کارفرمایان خوش حساب
وی با تشریح اقدامات سازمان تأمین اجتماعی در جهت رونق تولید و اشتغال و بهبود فضای کسب و کار، با اعلام اینکه مطالبات معوق اداره کل تأمین اجتماعی استان از کارگاههای تحت پوشش بالغ بر ۴٠٠ میلیارد تومان می باشد، اجرای طرح بخشودگی جرائم در سال ٩۵ را اقدامی در جهت حمایت از کارفرمایان دانسته و افزود: در این طرح ٢٢٠ میلیارد تومان از بدهی کارفرمایان خوش حساب بررسی و ۶۵ میلیارد تومان از جرائم تأخیر پرداخت در استان بخشوده شد.
جعفر سمساری، تغییر رویه در اجرای ماده ۴٧ قانون تأمین اجتماعی مبنی بر بازرسی از دفاتر قانونی و نیز اجرای ماده ۴٠ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در جهت رفع مشکلات کارگاههای تولیدی، صنعتی و فنی در زمینه قراردادها را از دیگر اقدامات اساسی سازمان تأمین اجتماعی در حوزه کارفرمایی بیان نموده و افزود: بازبینی و اصلاح بخشنامه ها، اصلاح مجموعه مقررات مربوط به مشاغل سخت و زیان آور و مساعدت با بخش صنعت و تولید در تقسیط دیون بیمه ای کارگاههای بحران زده از دیگر اقدامات مهم سازمان بوده است.
مدیر کل تأمین اجتماعی استان با اشاره به اینکه بر اساس بند واو ماده هشتاد قانون برنامه توسعه پنجم بالغ بر ١٠٣ میلیارد تومان به کارفرمایان، کمک دولت تعلق گرفته است، اذعان داشت: در برنامه توسعه ششم نیز حمایتهای ویژه ای برای حمایت از کارفرمایان و جذب نیروی کار پیش بینی گردیده است که پس از ابلاغ آیین نامه های مربوطه اجرایی خواهد گردید.
وی برگزاری کارگاه های آموزشی و هم اندیشی با تشکلهای کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی در جهت ارتقای آگاهی عمومی مخاطبین از حقوق متقابل خود نسبت به سازمان تأمین اجتماعی، در سالهای اخیر را بسیار حائز اهمیت عنوان داشته و تصریح کرد: تدوین منشور اخلاقی در جهت ارتقای سطوح رفتار اجتماعی و سازمانی و اعتماد سازی فی ما بین سازمان و شرکای اجتماعی در دستور کار قرار گرفته است.
توسعه خدمات غیرحضوری، گامی در جهت تسهیل امور مخاطبان
مدیر کل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی، توسعه خدمات غیرحضوری و الکترونیکی در جهت افزایش سطوح دسترسی و تسهیل امور مخاطبین را از جمله مطالبات عمومی جامعه دانسته و افزود: سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به این مطالبه، اقدامات گسترده ای را طی سالهای اخیر انجام داده و در حال حاضر بالغ بر ٩۵ درصد از اخذ لیستهای حق بیمه و صدور برگ پرداخت حق بیمه به صورت غیرحضوری صورت می پذیرد.
جعفر سمساری افزود: ابلاغ الکترونیکی احکام مطالباتی، مشاهده سوابق بیمه شدگان، صدور احکام و فیش حقوقی بازنشستگان و مستمری بگیران از دیگر خدمات الکترونیکی سازمان در طی سالهای اخیر است و در آینده نزدیک نیز با تکمیل پروژه پرونده الکترونیک، اجرای طرح کارت هوشمند سلامت نیز عملیاتی خواهد گردید.
مدیر کل تأمین اجتماعی استان همچنین از توافق به عمل آمده بین صندوق اعتباری هنرمندان و سازمان تأمین اجتماعی خبر داده و تصریح کرد ١٢ هزار نفر از هنرمندان و خبرنگاران در صورت معرفی صندوق اعتباری هنرمندان می توانند تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی بر اساس ضوابط و مقررات مقرر قرار گیرند.
وی تعمیم و گسترش پوشش بیمه و توسعه بیمه ای صاحبان حرف و مشاغل آزاد و اختیاری، هوشمند سازی کنترل لیست، اصلاح و تلخیص قوانین و آیین نامه ها، تکمیل طرح جامع بازرسی و تشکیل و توسعه پرونده الکترونیک را از جمله اولویتهای راهبردی و عملیاتی سازمان در بخش بیمه ای اعلام نموده و افزود طراحی و اجرای طرح متمرکز واحد اجرائیات و ایجاد سامانه متمرکز برقراری مستمری  و سامانه جامع مستمری مشاغل سخت و زیان آور و نیز سامانه بررسی و اطلاع رسانی سوابق بیمه ای تأمین اجتماعی از جمله برنامه های عملیاتی سازمان در سال جاری می باشد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵