تاثیرتحریم‌ها بر استفاده از نژاد و بذر مرغوب اقتصادی حذف
تاثیرتحریم‌ها بر استفاده از نژاد و بذر مرغوب اقتصادی حذف
مهرتبریز-رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تحریم ها در استفاده از نژاد و بذر مرغوب تاثیراتی داشته و ناچار شدیم فقط از توان استان و کشور استفاده کنیم، تنها در اوایل دولت به دلیل امضای برجام و برداشته شدن بخشی از تحریم ها، از فرانسه بذر وارد کردیم که سه برابر عملکرد بهتری داشت.

مهرتبریز-رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تحریم ها در استفاده از نژاد و بذر مرغوب تاثیراتی داشته و ناچار شدیم فقط از توان استان و کشور استفاده کنیم، تنها در اوایل دولت به دلیل امضای برجام و برداشته شدن بخشی از تحریم ها، از فرانسه بذر وارد کردیم که سه برابر عملکرد بهتری داشت.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز؛ به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس اکبر فتحی در شصت و نهمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان که با موضوع ظرفیت ها و چالش های حوزه‌ کشاورزی استان برگزار شد، اظهار کرد: اگر قرار باشد بخش کشاورزی استان را با کشوری مانند هلند مقایسه کنیم، باید به پتانسیل آبی دو کشور نیز اشاره کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از خاک به عنوان ماده نگهدارنده‌ محصول استفاده می‌شود، ادامه داد: اکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار زمین داریم حتی اگر ۱۰ میلیون هکتار زمین نیز داشتیم، در صورت نبود آب، انجام هرگونه مقایسه معنا و مفهومی ندارد.

وی اضافه کرد: اکنون ما به سمت بهینه سازی آب کشاورزی حرکت می‌کنیم و در حد اعلا صرفه جویی می‌کنیم و اگر در میزان محصولات نیز کاهشی وجود داشته باشد، علتش محدود بودن منابع آبی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه پتانسیل آبی استان حدود ۵ میلیارد مترمکعب است، گفت: با توجه به وضعیت دریاچه ارومیه و در نظرگرفتن موضوع سازگاری با کم آبی، به میزان استفاده از ۳ میلیون متر مکعب رسیده ایم.

مهندس فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۷ میلیون واحد دامی در استان وجود دارد، متذکر شد: حدود ۲۸۵ هزار راس آمیخته با نژادهای جدید وجود دارد و همچنین ۳۸ هزار گاو اصیل وجود دارد که وارداتی بوده و صرفا به سمت آمیخته گری حرکت کرده ایم.

وی در رابطه با ظرفیت صنایع تبدیلی نیز گفت: اگر میزان تولید را ۵ میلیون تن در نظر بگیریم، حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن ظرفیت صنایع تبدیلی وجود دارد اما آنچه که مد نظر ما است، این صنایع باید به صورت هایتک یعنی آخرین مرحلهی بهره برداری باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص مقایسه‌ میزان تولید برخی محصولات در استان با کشور هلند تاکید کرد: باید ببینیم آیا ظرفیت وجود دارد و استفاده نمی‌شود؟ با وجود همه مشکلات میزان تولید خیار، گوجه و سیب تفاوت چندانی با کشور هلند ندارد و انصاف نیست در ارائه گزارش از کلمه‌ عدم استفاده شود.

وی در رابطه با فرایند صدور مجوز اظهار کرد: این روند در سازمان جهادکشاورزی کاملا شفاف است و بعد از انجام استعلام هفت مرحله ای مجوز داده می‌شود اما مجوز ساخت در اختیار ما نیست و از طریق فرمانداری ها و بخشداری ها اقدام می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه تنها پنج درصد از سرمایه گذاری ها در کل کشور در بخش کشاورزی انجام می‌شود، گفت: نباید از این پنج درصد انتظار شق القمر داشته باشیم ولی با این وجود سرمایه گذاران عالی کار کرده اند و جای تقدیر دارد.

مهندس فتحی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: صندوق حمایت از بخش کشاورزی استان تنها صندوقی بود که به موضوع نهاده های دامی ورود کرد که جا دارد از رویکرد دوسال اخیر سازمان برنامه و بودجه نیز تقدیر کنیم.

وی به اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پایاب سد خداآفرین نیز اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری مناسبی برای خطوط اصلی و شبکه داخلی مزرعه انجام شده و حدود ۹۵ درصد پروژه پیشرفت داشته است و تنها ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که انصاف نیست بخاطر این مبلغ اراضی بلاتکلیف بمانند در صورت تکمیل این پروژه، سالیانه حدود ‌۲۰۰ هزار تن میزان تولید محصول افزایش خواهد یافت.

وی نظام بهره برداری مناسب و ناکارآیی بازار محصولات کشاورزی را علت های اصلی وجود مشکل در بخش کشاورزی برشمرد و اظهار کرد: اگر این دو معضل حل شود، تمامی مشکلات حل خواهد شد اکنون حدود ۱۳۰ هزار تن سیب در سردخانه ها مانده است که بعد از دو ماه خراب خواهد شد. چون کشاورزان با بازار آشنایی ندارند و این وظیفه اتاق بازرگانی است که به این قضیه ورود پیدا کند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در خاتمه این جلسه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه در جلسه شورای گفتکوی دولت و بخش کشاورزی که با موضوع کشاورزی تشکیل شده بود اقدامات انجام یافته در زمینه ایجاد ظرفیتهای جدید در مورد زیرساختهای کشاورزی و صنایع تبدیلی کشاورزی و مکانیزاسیون و توسعه گلخانه ها و گیاهان دارویی و نظام بهره برداری کشاورزی توضیح داده شد گفت: در مورد اجرای کشاورزی قراردادی و کارآمد نمودن بازرگانی محصولات کشاورزی از اعضا اتاق تبریز درخواستهایی داشتیم که درصورت محقق شدن کشاورزان عزیز آمادگی دارند براساس استانداردهای اعلامی از جانب تجار محترم تولید کنند و تصمیماتی نیز در این جلسه گرفته شدکه مهم ترین آنها حذف پروانه ساخت برای فعالیتهای کشاورزی و الزام بانکهای غیرتخصصی برای پرداخت ۱۵ درصد منابع خودبه طرحهای کشاورزی و تجدیدنظر در سهم بری فصل کشاورزی ازاعتبارات استانی از مهم ترین آنها بوده است.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵