تا زمانی که مسئولین پای کار نباشند مشکل حاشیه‌نشینی حل نخواهد شد
تا زمانی که مسئولین پای کار نباشند مشکل حاشیه‌نشینی حل نخواهد شد

​ مهرتبریز-شهردار منطقه ۱۰ تبریز گفت: قدم اول برای حل معضل حاشیه‌نشینی حل اسناد مالکیت ساکنین مناطق حاشیه‌نشین است تا به صورت قانونی و پرداخت هزینه املاک مورد نظر در اختیار شهرداری قرار گیرد. به گزارش خبرنگار ما در تبریز، حسن گنجی در واکنش به اهمیت حاشیه‌نشینی گفت: حدود ۹۰ درصد این منطقه از کلانشهر […]


مهرتبریز-شهردار منطقه ۱۰ تبریز گفت: قدم اول برای حل معضل حاشیه‌نشینی حل اسناد مالکیت ساکنین مناطق حاشیه‌نشین است تا به صورت قانونی و پرداخت هزینه املاک مورد نظر در اختیار شهرداری قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، حسن گنجی در واکنش به اهمیت حاشیه‌نشینی گفت: حدود ۹۰ درصد این منطقه از کلانشهر تبریز بافت ناکارآمد ‌شهری است که از این ۹۰ درصد، ۷۰ درصد آن حاشیه‌نشین و سکونت‌های غیر رسمی و بقیه مربوط به بافت فرسوده است. در مجموع ۱۰ درصد منطقه ۱۰ برای اجرای طرح‌های تفصیلی در دست ما است.
وی ادامه داد: از همان بافت فرسوده، ۲۵ درصد در محور بافت تاریخی و فرهنگی شهر است که متاسفانه علی رغم طرح تفصیلی آمده بافت تاریخی و فرهنگی طبق بخشنامه‌هایی که میراث فرهنگی صادر کرده است، اجازه صدور پروانه ساختمانی برای شهروندان را نمی‌دهد.
وی تاکید کرد: عامل ساخت و سازهای غیر مجاز در بافت فرسوده باعث ایجاد دردسر در منطقه ما است. بافت ناکارآمدی که در حاشیه‌نشینی هستند، عمده معضلات آنها این است که ساکنان آن مناطق اراضی ملی را تصرف کرده‌اند و این مربوط به زمان‌های قبل است، کسانی که اکنون در آن مناطق ساکن هستند، آنها تصرف نکرده‌اند بلکه افرادی از قبل این مناطق را تصرف کرده و به شهروندان به صورت قولنامه‌ای فروخته‌اند که چندین قولنامه برای یک زمین رد و بدل شده است.
گنجی ادامه داد: اخیراً نیز یک بخشنامه‌ای از سوی دیوان عدالت اداری صادر شده است که بر حسب این ابلاغیه نمی‌توانیم به اراضی قولنامه‌ای پروانه صادر کنیم.
وی افزود: دولت متاسفانه به این موضوع وارد نشده و نیاز است در هر صورت به ساکنان این مناطق سند تحویل داده شود تا شهرداری نیز بتواند پروانه صادر کند. متاسفانه شهروندان به صورت غیر اصولی در آنجا ساخت و سازهایی را انجام می‌دهند که باعث می‌شود چنین مشکلات حاشیه‌نشینی در شهر به وجود بیاید.
وی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم معضل حاشیه‌نشینی را درست کنیم، باید در مرحله اول مشکل اسناد مالکیت را حل کنیم، این را به همه مسئولین قبلاً گفته‌ام، اگر دولت، حاکمیت، شهرداری و نهادهای ngo همراه نباشند، معضل حاشیه‌نشینی را نمی‌توانیم حل کنیم.
شهردار منطقه ۱۰ ادامه داد: اگر در این شهر ngo هایی وجود دارد که از سگ‌های ولگرد حمایت و برای آنها هزینه می‌کنند که برای شهر ما لازم است و اصلاً ایرادی ندارد اما از سوی دیگر جان انسان‌ها در این شهر در خطر است. خدای ناکرده اگر یک زلزله ۳ ریشتری به مدت ۳۰ ثانیه در تبریز بیاید، در مناطق حاشیه‌نشین فاجعه انسانی رخ خواهد داد. پس چرا به این مسائل پرداخت نمی‌شود؟
وی تصریح کرد: قدم اول برای حل معضل حاشیه‌نشینی حل اسناد مالکیت ساکنین مناطق حاشیه‌نشین است تا به صورت قانونی و پرداخت هزینه املاک مورد نظر در اختیار شهرداری قرار گیرد.
وی افزود: فعلا بحث جابجایی را نمی‌کنیم، در مرحله اول باید راهگشایی‌ها را انجام دهیم تا بتوانیم به مناطق حاشیه‌نشین دسترسی داشته و اگر خدای نکرده اتفاقی بیفتد، ماشین‌های امدادرسان بتوانند به راحتی حرکت کنند.
شهردار منطقه ۱۰ کلانشهر تبریز با اشاره به اولویت‌بندی برنامه‌های این منطقه گفت: در این وضعیت اولویت اول تبریز حمایت از حیوانات نیست، بلکه حمایت از انسان‌ها است. انسان‌هایی که در مناطق حاشیه‌نشین شهر سکونت دارند و در صورت بروز یک حادثه هیچ راهی برای امداد و نجات آنها نیست.
گنجی گفت: به نظرم کسی که نظام را دوست دارد باید مسئله حاشیه‌نشینی در تبریز را که اکنون به یک معضل امنیتی تبدیل شده است، جدی بگیرد؛ جان انسان‌ها در خطر است، انسان‌هایی که روی خط گسل هستند.
وی افزود: اینکه می‌گویند حاشیه‌نشینی را به شهرک جوانان انتقال دهیم، حداقل هزار میلیارد تومان نیاز است تا زیرساخت‌های آن شهرک را فراهم کنیم، چرا این کار را می‌کنیم؟ بهتر نیست در همین جاهایی که در مناطق حاشیه‌نشین وجود دارد، درجا سازی کنیم؟ راه‌گشایی کرده و با وجود زیرساخت‌های لازم ساخت و ساز اصولی انجام دهیم؟ تا زمانی که مسئولین پای کار نباشند و پشت میز تصمیم‌گیری کنند، مشکل حاشیه‌نشینی حل نخواهد شد.