تبریز۲۰۱۸ جایگاه گردشگری آذربایجان شرقی را ارتقا داد
تبریز۲۰۱۸ جایگاه گردشگری آذربایجان شرقی را ارتقا داد

مهر تبریز- مرتضی آبدار امروز شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ با حضور در دفتر خبرگزاری ایرنا آذربایجان شرقی با بیان اینکه رویداد تبریز ۲۰۱۸ فرصت طلایی است که نه تنها تبریز، بلکه آذربایجان را نیز به دنیا بشناسانیم، افزود: بزرگ ترین دستاورد این رویداد، افزایش چشمگیر درصد اشغال مراکز اقامتی و رشد میزان گردشگر ورودی به استان است.

مهر تبریز- مرتضی آبدار امروز شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ با حضور در دفتر خبرگزاری ایرنا آذربایجان شرقی با بیان اینکه رویداد تبریز ۲۰۱۸ فرصت طلایی است که نه تنها تبریز، بلکه آذربایجان را نیز به دنیا بشناسانیم، افزود: بزرگ ترین دستاورد این رویداد، افزایش چشمگیر درصد اشغال مراکز اقامتی و رشد میزان گردشگر ورودی به استان است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛مدیر کل میراث فرهنگی استان گفت: در دو سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ تخت به تعداد تخت‌های مراکز اقامتی استان افزوده شده و این رقم تا سال ۱۴۰۰ به ۱۳ هزار و ۱۰۰ تخت خواهد رسید.

آبدار گفت: خوشبختانه استان ما بخاطر رویداد تبریز ۲۰۱۸ در مسیر گردشگری قرار گرفته و اقدامات صورت گرفته باعث شده است تا شاهد افزایش چشمگیر گردشگر ورودی به استان باشیم.

آبدار از افزایش ۱۱ درصدی اشغال هتل ها و رشد ۲۵ درصدی اشغال هتل آپارتمان ها در نیمه نخست سال جاری خبر داد و افزود: میزان اشغال تخت هتل ها در شش ماهه نخست سال گذشته ۶۱ درصد بود که امسال به ۶۸ درصد و در هتل آپارتمان ها از ۶۸ درصد به ۸۵ درصد رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: میانگین درصد اشغال تخت هتل های آذربایجان شرقی در ۶ ماهه اول سال گذشته ۶۴/۵ درصد بود که این رقم در مدت مشابه سال جاری به ۷۶ درصد ارتقا یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به رشد ورود گردشگر داخلی به استان گفت: در ۶ ماهه نخست سال گذشته ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر نفر وارد استان شدند که این رقم در سال جاری با ۴۲ درصد رشد به ۴ میلیون و ۴۰۲ هزار نفر رسید.

آبدار ادامه داد: در ۶ ماهه اول سال گذشته ۴۲۰ هزار گردشگر خارجی از تبریز بازدید کردند که این رقم امسال با ۱۷ درصد رشد به ۴۹۲ هزار گردشگر افزایش یافته است.

آبدار با بیان اینکه در جذب گردشگر و نیز در حوزه اقامتی رشد چشمگیری در استان داشتیم، افزود: طبق مصوبه ستاد ملی تبریز ۲۰۱۸ رویدادهای حائز اهمیت ملی و بین المللی اعم از علمی، ورزشی و فرهنگی به تبریز منتقل و برگزار شده است و در ماه‌های آتی برگزار خواهد شد.

وی میزان سرمایه گذاری ها در حوزه گردشگری آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۵ را ۱۱۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: امسال این رقم به ۳۸۳ میلیارد تومان رسیده است.

آبدار، مرمت و بازسازی اماکنی همچون ربع رشیدی، مسجد کبود، بازار تبریز، چهارمنار و حسن پادشاه را از جمله بزرگ ترین طرح ها به مناسبت تبریز ۲۰۱۸ اعلام کرد و گفت: در سال جاری اهتمام و برنامه فشرده و ویژه ای در زمینه پروژه های مرمت و احیا داریم که تنها در یک مورد ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای تملک حاشیه ربع رشیدی اختصاص پیدا کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از جمله برنامه های شاخص اداره کل در حوزه صنایع دستی و حمایت از کالای ایرانی را احداث سه باب بازارچه صنایع دستی در مناطق قزلجه میدان و بعثت و روستای تاریخی کندوان، اعلام کرد و از انتشار فراخوان آن خبر داد.

آبدار با بیان اینکه ۱۶۳ رویداد منطقه ای، ملی و بین المللی برای تبریز ۲۰۱۸ با همکاری دستگاه های اجرایی تعریف شده، اظهار داشت: از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون بیش از ۶۴ درصد این رویدادها عملیاتی شده و تا پایان سال جاری تمامی این رویدادها اجرا خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی همچنین از برگزاری همایش بین المللی جاده ابریشم با عنوان «باستان شناسی در امتداد راه ابریشم» از ۲۳ تا ۲۵ آبان ماه سال جاری در تبریز خبر داد.

وی با بیان اینکه در مجموع ۱۲۵ پروژه برای تبریز ۲۰۱۸ تعریف شده است که در صورت تخصیص اعتبار تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد، خاطرنشان کرد: ۵۰ میلیارد تومان پروژه در حوزه گردشگری شهرستان ها تعریف شده است.

آبدار با بیان اینکه اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به برکت رویداد تبریز ۲۰۱۸ در مقایسه با سال ۱۳۹۴ هفت و نیم برابر رشد داشته است، افزود: در سال ۱۳۹۴ بودجه اداره کل ، ۱۴ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۲۲ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۶ به ۵۵ میلیارد تومان و در سال جاری به ۱۰۵ میلیارد تومان افزایش یافته است.