تبریز در تمام تاریخ پرعظمت ایران یک نقش بی بدیل و تمدن ساز داشته است
تبریز در تمام تاریخ پرعظمت ایران یک نقش بی بدیل و تمدن ساز داشته است

آرمان تبریز-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش ملی روز شعر و ادب فارسی و گرامیداشت مقام استاد شهریار در سالن پتروشیمی تبریز با بیان اینکه پروژه های فرهنگی عمرانی استان آذربایجان شرقی با شتاب خوبی در جریان است، گفت: یک مکان باشکوه در شان بلندای شعر در تبریز در حال آماده سازی است که […]

آرمان تبریز-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش ملی روز شعر و ادب فارسی و گرامیداشت مقام استاد شهریار در سالن پتروشیمی تبریز با بیان اینکه پروژه های فرهنگی عمرانی استان آذربایجان شرقی با شتاب خوبی در جریان است، گفت: یک مکان باشکوه در شان بلندای شعر در تبریز در حال آماده سازی است که امیدواریم به زودی شاهد بازسازی مقبره الشعرا به بهترین شکل باشیم.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب، افزود: تبریز تنها یک شهر و جغرافیا نیست بلکه مردمان این خطه در تمام تاریخ پرعظمت ایران یک نقش بی بدیل و تمدن ساز داشته اند.

وی ادامه داد: تبریز و آذربایجان نقش مهمی در داشته های فرهنگی و تمدنی ایران باعظمت ما دارد.

اسماعیلی گفت: وقتی از تبریز سخن می گوییم، منظورمان فقط میراث گرانقدر تاریخی نیست بلکه نام آوران و مردمان با فضیلت تبریز، گواه عظمت فرهنگی این خطه هستند.

وی با اشاره به مقبره الشعرای تبریز نیز گفت: تدفین ۴۰۰ شاعر در یک مجموعه، عظمت فرهنگی این شهر را به رخ جهانیان می کشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آذربایجان و تبریز را قلب تپنده ایران اسلامی عنوان کرده و گفت: در تاریخ ۵۰۰ ساله تاسیس ایران نوین، این خطه، مرزهای هویتی خود را تعریف کرده و در این مرزها، مذهب و ارادت به خاندان آل الله در محوریت این گفتمان جدید قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این دوران، حوزه فرهنگ و ادب جلوه جدیدی یافته و تولیدات مهم فرهنگی و هنری صورت گرفت و دوره زایش تمدنی در این منطقه آغاز شد.

اسماعیلی افزود: اگر ما امروز از مواریث تبریز و آذربایجان سخن می گوییم، از مواریث ایران حرف میزنیم. همه داشته های این خطه مفاخر ایران زمین هستند.

وی با بیان اینکه علم و پرچم استقلال و آزادی این مرز و بوم بر دوش مردمان این خطه بوده است، گفت: وقتی که روز شعر و ادب فارسی را به نام شهریار بزرگ نام می نهیم، آنچه به اذهان ساطع می شود، وحدت و انسجام ملی ایرانیان است و قطعا به شهریاری که فرزند خطه آذربایجان بوده و اشعار بی نظیر را سروده، افتخار می کنیم.

اسماعیلی با اشاره به دوران زندگی شهریار افزود: شهریار در دوره ای زندگی کرده که ایران در آماج ورود تفکرات جدید بوده اما شهریار در این بین، علم دار شعر آیینی می شود و در مدح مولا، اشعاری را به زبان می آورد که جز امداد الهی و کرامت الهی، این ارزش را نمی توان تبیین کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شهریار امروز در جایگاه نماد شعر و ادب فارسی نشسته و ما همه به او افتخار می کنیم که امروز یکی از نمادهای اصلی فرهنگ ایران، اشعار استاد است.

وی افزود: همه ما به وجود شهریار، به آثار، اشعار،سلوک، معنویت، شخصیت، عقلانیت، انقلابی گری و مردمی گرایی این استاد افتخار می کنیم.

اسماعیلی با بیان اینکه امروز در حوزه فرهنگ و ادب کشور، تبریز و آذربایجان می درخشد، گفت: در هنرهای نمایشی و تجسمی، فهرست بلندی از مفاخر تبریز در ذهن نقش می بندد که هر کدام نماینده مکتب ادبی و فرهنگی کشور هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر گرامیداشت هنرمندان در دولت مردمی گفت: امروز فرزندان تبریز باید با مواریث بی نظیر خود آشنا شده و با مفاخر ارجمند بیش از گذشته انس بگیرند.

وی ادامه داد: امسال دولت گام های بلندی را برای توسعه فرهنگ و هنر در کشور برداشته و گره های کوری نیز باز شده و راه برای شکوفایی هر چه بیشتر فرهنگ و هنر فراهم است.

اسماعیلی با بیان اینکه پروژه های فرهنگی عمرانی استان آذربایجان شرقی با شتاب خوبی در جریان است، گفت: یک مکان باشکوه در شان بلندای شعر در تبریز در حال آماده سازی است که امیدواریم به زودی شاهد بازسازی مقبره الشعرا به بهترین شکل باشیم.