• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Sunday - 3 December - 2023
0

تشریح برنامه های بخش کشاورزی سفر ریاست جمهوری به استان آذربایجان شرقی

  • کد خبر : 60843
  • 16 خرداد 1402 - 14:20
تشریح برنامه های بخش کشاورزی سفر ریاست جمهوری به استان آذربایجان شرقی

مهرتبریز-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی  با مغتنم شمردن فرصت سفر ریاست جمهوری به این استان، گفت: در این سفر چهار مگاپروژه در قالب ۷۱ طرح در حوزه کشاورزی با اعتبار بالغ بر ۱۰ هزار و ۷۴۲ میلیارد  ریال و ایجاد و تثبیت اشتغال برای ۴۱ هزار و ۳۱۶ نفر که در بیش از […]

مهرتبریز-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی  با مغتنم شمردن فرصت سفر ریاست جمهوری به این استان، گفت: در این سفر چهار مگاپروژه در قالب ۷۱ طرح در حوزه کشاورزی با اعتبار بالغ بر ۱۰ هزار و ۷۴۲ میلیارد  ریال و ایجاد و تثبیت اشتغال برای ۴۱ هزار و ۳۱۶ نفر که در بیش از ۱۰ هزار و ۹۸۰ هکتار از اراضی استان اجرا شده است، افتتاح خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز؛ اکبر فتحی در برنامه زنده تلویزیونی تراز ضمن تشریح برنامه های بخش کشاورزی سفر ریاست جمهوری به استان آذربایجان شرقی افزود: در سال گذشته با کمک همه فعالان بخش کشاورزی به خصوص مسئولان ارشد استان، سعی کردیم از ظرفیت سفر به نفع بخش کشاورزی بتوانیم کمک بگیریم، در نهایت جلسات مختلفی که هم در استان و هم در کشور اتفاق افتاد، دو هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان برای بخش کشاورزی پروژه تعریف و مصوب شد. اعتبار پروژه های عمرانی از سه محل قرار بود تامین شود که یکی سازمان برنامه و بودجه کشور بود که از اعتبارات کشوری تامین شود، سهم وزارت خانه بود، در نهایت اعتبارات و منابعی بود که استان تامین خواهد کرد. پروژه های عمرانی بخش کشاورزی که شامل پروژه‌های زیربنایی است ، از اعتبارات تملک دارایی، سرمایه ای بود که عمدتا اعتبارات، اعتبارات دولتی است.

وی ادامه داد: در سفر قبلی رییس جمهور، در بخش کشاورزی پروژه هایی که تعریف شده بود شامل کانالهای آبیاری عمومی، شبکه های آبیاری، سیستم های نوین آبیاری، قنوات، جاده های دسترسی به مزارع، ایل راه ها  برای عشایر، تامین آب آشامیدنی عشایر و طرح های آبخیزداری منابع طبیعی، تجهیز آزمایشگاه شبکه دامپزشکی بود که یک آزمایشگاه مرجع در منطقه شمالغرب کشور است. با پیگیری های صورت گرفته هم از طریق سازمان برنامه بودجه کشور و هم از طریق سازمان برنامه بودجه استان و با حمایت‌های استاندار محترم به این نکته بیشتر توجه شد که ما باید ظرفیت های بالقوه بخش کشاورزی را به بالفعل تبدیل کنیم تا هم ارزش افزوده بخش را بالا ببریم و هم در پایاب سدها شبکه ها را راه اندازی کنیم. این دیدگاه باعث شد تخصیص اعتبار سفر ریاست جمهوری، برای بخش کشاورزی با نگاه ویژه‌ای باشد.

فتحی بیان کرد: منابعی که برای شرکت آب منطقه ای در حوزه کشاورزی تخصیص یافت تا سدها یا شبکه های اصلی مربوط به اراضی کشاورزی را تکمیل کند، جزء زیرساخت برای تامین آب کشاورزی است که اینها هم در اعتبارات بخش کشاورزی لحاظ می شود.

وی با اشاره به اینکه سهم وزارت جهاد کشاورزی ۱۲۲۰ میلیارد بود افزود: در کشور سهم وزارت خانه محقق نشد، به این علت که این سهم از محل مولدسازی بود، املاک در سطح کشور شناسایی شده است ولی چون به فروش نرفت اخیراً مصوبه ای داده اند که ما در پروژه استانی پیش ببریم. وزارت خانه بیشتر به دنبال تهاتر بود و می خواست با شرکت ها و هولدینگ های توانمند قرارداد ببندد تا املاک بدهد و ما به ازای آنها پروژه راه اندازی کند. علیرغم اینکه وزارت خانه سهم خودش را تاکنون نداده ولی به تعهدش پابرجاست. ۱۳۰۰ میلیارد تومان منابع بخش کشاورزی است. پروژه های نیمه تمام مثلا پروژه‌ای با ۹۰ درصد پیشرفت که ۴ سال پشت سرهم متوقف شده بود مخصوصا در شهرستان های جلفا، خداآفرین، ورزقان که در حوزه ارس واقع شده بودند، تکمیل شدند. ۱۹ هزار هکتار شبکه فرعی اراضی کشاورزی که بالای ۹۰ درصد پیشرفت داشت  تکمیل و تحویل بهره برداران شد و یک پروژه که در یکانات است هم در حال اجرست و تا شهریور تکمیل می شود. در کل شهرستانها برای قنوات پروژه تعریف شده است و فعالیت وجود دارد.  از محل این منابع، جاده های دسترسی به مزارع و کانال های آبیاری عمومی احداث می شود. در تمام شهرستانها برای کانال های آبیاری از محل مصوبات سفر پروژه تعریف شده است یک قسمتی تمام شده و یک قسمتی در دست اجراست. کمیته استانی برای مولدسازی املاک نیز در سازمان جهاد کشاورزی استان تشکیل شده است.

فتحی افزود: ۱۹ هزار هکتار اراضی که در مورد آن صحبت کردم که تحویل یک هزار و ۲۰۰ هکتار از آن به بهره برداران باقی مانده است از مواردی است که ما پروژه تعریف کرده ایم و ایجاد دین شده است و پروژه نیز خاتمه یافته است و ما فقط باید از محل مولد سازی مطالبات پیمانکار را پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: من از پیمانکاران عذرخواهی میکنم که تاخیر در پرداخت ایجاد شده است و امیدوارم امسال از محل مولدسازی بتوانیم به قرارداد خود با پیمانکاران عمل کنیم.

​رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: علاوه بر پروژه های عمرانی مانند شبکه های آبیاری، سیستم های نوین آبیاری و … که دولت راسا اقدام به ایجاد زیرساخت می کند، پروژه های اقتصادی بخش کشاورزی توسط بخش خصوصی با پشتیبانی تسهیلاتی که بخش دولتی اعطا می کند اجرایی می شود.

فتحی ادامه داد: در حوزه پروژه های اقتصادی نیز اتفاقات بسیار خوبی صورت گرفته است و نزدیک به ۱۰۰ هکتار در یک سال اخیر به مجموعه گلخانه های استان اضافه شده است.

وی ادامه داد: صد هکتار افزایش گلخانه ها یک رشد بسیار عالی برای این حوزه است و عدد بزرگی برای این حوزه محسوب می شود که باید از سرمایه گذاران بخش خصوصی قدردانی کنم که در این حوزه سرمایه گذاری کرده اند.

فتحی ادامه داد: منابع تسهیلاتی که به این پروژه های ترریق شده اند از محل داخلی بانک ها خصوصا بانک کشاورزی و منابع تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ که در سال ۱۴۰۱ توانستیم استفاده کنیم، بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی افزود: بانک کشاورزی ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز از محل منابع داخلی بانک در نظر گرفته است که به زودی تزریق خواهد شد.

فتحی در خصوص مگاپروژه های حوزه دام و طیور در استان گفت: یکی از این مگاپروژه ها گاوداری های ۶ هزار راسی است که بنیاد مستضعفان سرمایه گذاری آن را انجام داده است و آماده شدن زیرساخت های آن در طول یک سال یک رکورد ویژه محسوب می شود.

وی افزود: زیرساخت های مختلف این پروژه از قبیل آب، برق و گاز در قالب شهرک دامپروری به خوبی تامین شد و شهریور ماه سال جاری ۶ هزار راس آن تحویل خواهد شد هر چند که ۳ هزار راس آن در حال حاضر آماده می باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به بهره برداری از مرغداری ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه ای در این استان، گفت: بهره برداری از این مرغداری یک اتفاق بی نظیر در شمال غرب کشور بود که توسط یکی از شرکتهای بزرگ انجام شد و پیشرفت بسیار خوبی دارد و در این سفر ریاست جمهوری نیز مورد بازدید قرار خواهد گرفت.

فتحی صنایع تبدیلی را از دیگر حوزه های مورد توجه سرمایه گذاران در سال جاری معرفی کرد و ادامه داد: سال گذشته برای بخش کشاورزی از نظر سرمایه گذاری بخش خصوصی سال بسیار خوبی بود چرا که در زیربخش های مختلف کشاورزی سرمایه گذاری شد که برخی از پروژه های آن به بهره برداری رسید و برخی نیز در حال اجرا است.

وی ماهیت سفر دوم ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی را اقتصادی و با تکیه بر ظرفیت های بخش خصوصی و بانک ها دانست و افزود: در این سفر علاوه بر پروژه های عمرانی که حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای شبکه های فرعی آبیاری حوزه ارس لحاظ شده است، از محل مسئولیت های اجتماعی مس سونگون نیز مبلغی برای کانال های آبیاری عمومی بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: همچنین پروژه ای که در سال قبل نتوانستیم تعهداتمان را در خصوص آن انجام دهیم از قبیل شهرک گلخانه ای پایاب سد حاجیلر ورزقان نیز در دستور کار قرار دارد که در این پروژه، شبکه اصلی به عهده سازمان آب منطقه ای استان می باشد و شبکه فرعی و ایجاد زیرساخت های گلخانه ای نیز به عهده سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی است که خوشبختانه مصوب شده است و طرح های کوچک تامین آب در شهرستان هریس نیز از دیگر پروژه های این سفر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی افزود: عمده برنامه ما برای استفاده از فرصت این سفر در حوزه مجوزهاست، چرا که ۱۸ طرح در استان داریم که اجرای آن خاتمه یافته است و به خاطر موانع جزئی امکان بهره برداری آن محقق نشده است و بنا داریم با کسب مجوز این واحدها که خاتمه یافته از ریاست محترم جمهوری، امکان بهره برداری از این واحدها را فراهم کنیم.

فتحی قدرت رقابت واحدهای کوچک دامپروری را بسیار پایین دانست و افزود: اگر حمایت لازم از واحدهای کوچک انجام نشود، این واحدهای کوچک در عرصه رقابت با واحدهای بزرگ نابود خواهند شد، بنابراین با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد دامپروری های استان را واحدهای کوچک تشکیل می دهند، اولویت ما در استان بهسازی و نوسازی این دامپروری هاست تا بتوانیم با استفاده از تسهیلات کم بهره، به این واحدها کمک کنیم تا با استفاده از منابع بانکی واحد خود را بهداشتی کنند و در عرصه رقابت بتوانند به تولید پایدار ادامه دهند و این نیز از دیگر مواردی است که برای این سفر مصوب شده است.

وی با اشاره به استقبال سرمایه گذاران از زیربخش های مختلف کشاورزی گفت: در شهرستانهای تبریز، سراب، اهر، کلیبر،  و خداآفرین و دیگر شهرستانهای استان نیز درخواست هایی برای دریافت مجوز واحدهای دامپروری با ظرفیت بالا وجود دارد.

فتحی ادامه داد: در حوزه دام و طیور، عمدتا مناطق بکر استان مدنظر قرار دارد چرا که در این حوزه باید حریم مشخصی برای ایجاد واحد تولیدی رعایت شود و به همین دلیل سرمایه گذاران خود مناطق کمتر برخوردار را برای اجرای طرح در این حوزه مد نظر قرار می دهند چرا که در این مناطق بکر، منابع به حد کافی وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی بیان کرد: هلدینگ های بزرگ نیز با جلساتی که با استاندار محترم آذربایجان شرقی و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری داشته اند، برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف دعوت شده اند.

وی اضافه کرد: از ظرفیت هلدینگ های بزرگ علاوه بر دام و طیور، در حوزه های دیگر از قبیل احداث باغات، گلخانه ها و … استفاده می کنیم که شرکت های بزرگ و هلدینگ کشاورزی یکی از  شرکت های هواپیمایی با استفاده از منابع داخلی خود مجوزهای لازم را دریافت و برخی پروژه ها را اجرایی کرده اند ما نیز در این زمینه تسهیلگری می کنیم تا این هولدینگ ها بتوانند با استفاده از ظرفیت استان برای نیروی انسانی منطقه اشتغالزایی کنند و در این زمینه از ظرفیت بانک ها نیز استفاده می کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: معاون اجرایی رییس جمهور در سفری که به تبریز داشت و از شرکت تراکتورسازی ایران بازدید کرد، تصمیم گرفته شد از ظرفیت ۵ عاملیت بانک ها استفاده شود و برای کشاورزان استان ما تسهیلاتی در نظر گرفته شود تا برای خرید تراکتور از شرکت تراکتورسازی ایران اقدام کنند. حدود ۸ هزار دستگاه تراکتور از این محل به کشاورزان ارائه می شود.

فتحی با اشاره به اینکه ضریب مکانیزاسیون استان ما از میانگین کشوری بالاست افزود: پراکنش ماشین آلات در استان مناسب نیست. در این سفر سعی کردیم برای شهرستان هایی که نیاز دارند به خصوص چاراویماق، کلیبر و خداآفرین توجه شود تا ضریب مکانیزاسیون را در تمام شهرستان ها بالا ببریم. برای این کار هم تفاهم نامه با بانک ها امضا شده است و شرکت تراکتورسازی ایران نیز برای تامین تراکتورها متعهد شده است.

لینک کوتاه : https://www.mehrtabriz.ir/?p=60843

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.