تنها راه نجات کشور حمایت از شرکت های دانش بنیان است
تنها راه نجات کشور حمایت از شرکت های دانش بنیان است
مهرتبریز-رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی تنها راه حل نجات کشور را حمایت از شرکت های دانش بنیان دانست.

به گزارش خبرنگار ما ،سعید جعفری راد در جمع خبرنگاران، با اعلام این خبر افزود: علوم دانش بنیان بر فرسایش سطح خاک، کمبود آب و گرمایش زمین که امروزه تهدید کننده زندگی بشر هستند می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد چنانکه اکنون تولید نهاده های کشاورزی و گونه های خاص گندم به عنوان محصول استراتژیک مورد توجه جوامع در امنیت غذایی است.

وی به افزایش ۲ برابری ردیف بودجه پارک علم و فناوری استان در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: در سال جاری بودجه این مجموعه با ۱۰۰ درصد رشد، ۷۲۰ میلیارد ریال تعیین شد که موفقیت بزرگی این این مجموعه محسوب می گردد.

وی  فعالیت‌های عمرانی را در صدر اولویت برنامه های سال ۱۴۰۲ این مجموعه عنوان کرد و افزود: حفر چاه عمیق و تجهیز و بهره‌برداری از آن جهت رفع مشکل آب مجتمع عصر انقلاب، اجرای شبکه فاضلاب، اجرای شبکه آب شرب و فضای سبز و آتش‌نشانی، اصلاح شبکه گازرسانی به قسمتی از قطعات فاز دوم، انجام مطالعات و تهیه نقشه‌های اجرایی سازه فضاکار، جدول‌کشی، انجام مطالعات کارخانه نوآوری و تامین اعتبار احداث رمپ دسترسی به پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی از آزاد راه تبریز- سهند، از اهم کارهای عمرانی صورت گرفته در سال جاری بوده است.

رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی همچنین از ایجاد و راه‌اندازی سرزمین علوم و فناوری اطلاعات هوش مصنوعی و زیر ساخت داده مابین مجتمع عصر انقلاب تا آزادراه سهند خبر داد و گفت: ۵۰۰ میلیارد ریال برای راه دسترسی آزاد راه تبریز سهند به مجتمع عصر انقلاب تامین شده است که ۱۸۰ میلیارد ریال آن از محل مصوبات سفر رئیس جمهور، ۱۰۰ میلیارد ریال از محل برنامه و بودجه و مابقی از محل اعتبارات معاونت عمرانی استانداری تامین شده است.

جعفری راد  افزود: درجریان سفر رئیس جمهور به استان چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای اکوسیستم فناوری استان مصوب شد که تاکنون ۱۰ درصد آن محقق شده است و تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم اعتبارات بیشتری را جذب کنیم.

وی در ادامه سخنان خود، به عناوین برنامه‌های در دست اقدام و آتی پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی اشاره نمود و گفت: توسعه زیست‌بوم فناوری استان و توانمندسازی و تقویت شرکت‌ها، دو سرفصل اصلی مورد نظر پارک علم و فناوری است و شامل برنامه‌هایی همچون ایجاد و راه‌اندازی پردیس مشترک با شرکت شهرک‌های صنعتی، پردیس مشترک تخصصی در حوزه صنایع مس و معدن با مجتمع مس آذربایجان، ارائه خدمات تجاری‌سازی، بازاریابی و فروش و خدمات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان توسط کارگزاران صادراتی و فروش، و برگزاری همایش‌ها و دوره‌های جدید توانمندسازی شرکت‌ها می‌باشد.

وی با اشاره به اهمیت مسئله توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان گفت: در یک سال اخیر محصولات شرکت های دانش بنیان در بازارهای داخلی ۲/۷همت و میزان صادرات ۹/۵میلیون دلار بوده است.

جعفری راد در ادامه به پرداخت تسهیلات حمایتی به شرکت‌های دانش بنیان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: علاوه بر اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به طور مستقیم به این شرکت‌ها تسهیلات می‌دهد، صندوق پژوهش و فناوری استان نیز به صورت مشارکت مدنی با این شرکت‌ها همکاری دارد.

رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی ادامه داد:براساس موافقت به عمل آمده از سوی این صندوق برای نمونه سازی تا پنج میلیارد ریال تسهیلات پرداخت می‌شود که کارمزد آن چهار درصد است.

وی تعامل با پارک‌های استان گیلان، گلستان، سمنان و هرمزگان و دعوت از آن ها برای حضور در نمایشگاه رینوتکس را از دیگر اقدامات پارک استان خواند و گفت: این پارک ها و همه پارک های دیگر استان ها در  صورت تمایل با تخفیف ۴۰درصدی می توانند در این نمایشگاه حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ۳۱۲ شرکت فناور و ۱۰۵ شرکت دانش بنیان در پارک مستقر است، افزود: تعهد پارک برای اشتغال در سال ۱۴۰۲، ۳۰۰نفر بوده که تا به حال ۲۶۳نفر آن محقق شده است که  حدود ۸۸درصد آن را شامل می شود.

جعفری راد وجود برخی از مشکلات از جمله بیمه تامین اجتماعی را از مشکلات فراروی شرکت های دانش بنیان خواند و افزود: اغلب شرکت هایی که زیر پنج نفر نیرو دارند با این مشکل روبرو هستند و در این راستا کارگروهی با بیمه داریم و درصدد رفع آن هستیم.

گفتنی است؛ در انتهای این نشست، به پرسش‌های خبرنگاران و مدیرمسئولان اصحاب رسانه در زمینه‌های مختلف پاسخ داده شد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵