تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سال ۱۴۰۰ توسط شورای ۱۰ نفره
تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سال ۱۴۰۰ توسط شورای ۱۰ نفره
مهرتبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی  از تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سال ۱۴۰۰ توسط شورای ۱۰ نفره خبر داد.

مهرتبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی  از تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سال ۱۴۰۰ توسط شورای ۱۰ نفره خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز؛ مهندس اکبر فتحی همزمان با ۲۲ بهمن ماه مصادف با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور در جمع شوراهای اسلامی و نمایندگان کشاورزان در مسجد جامع روستای مایان سفلی از توابع بخش مرکزی شهرستان تبریز که دکتر مهدوی فرماندارتبریز ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر میرتاج الدینی و دکترمتفکرآزاد نمایندگان مردم شهرستانهای تبریز ، آذرشهر و اسکودرمجلس شورای اسلامی وتعدادی ازمدیران استانی نیز حضورداشتند در خصوص مشکل آب کشاورزی و سازه های مرتبط با آن در منطقه مایان شهرستان تبریز اظهار داشت: در گذشته سرمایه گذاریهای خوبی در دشت تبریز صورت گرفته و شرکت آب منطقه ای در جهت ایجاد سد شهید مدنی و سازمان جهادکشاورزی استان در جهت ایجاد شبکه های آبیاری و زهکشی در این منطقه اقدامات مناسبی انجام داده اند که مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه منجر به نیمه کاره ماندن طرح های مذکور گردیده است.

وی با بیان اینکه اعتراض کشاورزان این منطقه در قبال ستاد احیای دریاچه ارومیه مبنی بر اینکه  نیمه کاره ماندن طرح های فوق زمین های زهدار سابق را از حیز انتفاع ساقط کرده است، وارد دانست و در همین راستا خواستار برگزاری نشستی با حضور نمایندگان ستاد احیا ، محیط زیست و نیز نمایندگان شورای اسلامی تبریز گردید تا از آب زهکشی این زمینها که وارد کانال می شود به این کشاورزان دسترسی داده شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: در قالب کارگروه استانی مشکل این اراضی که در حال حاضر زیرکشت دانه های روغنی به عنوان کالای استراتژیک تامین روغن مورد نیاز جامعه است مرتفع خواهد گردید

مهندس فتحی در ادامه با بیان اینکه کود ازته که مشمول یارانه دولتی است، متقاضی بیشتری دارد اما کود فسفاته که بدلیل خروج از مشمولیت یارانه دولتی افزایش قیمت داشته است، با اقبال کمتری رو به روست افزود: اگر کار کارشناسی مورد توجه و اهمیت قرار گیرد کود فسفاته همراه با کود ازته دارای ارزش بوده و می تواند ارزش غذایی زمین را ارتقا بخشد لذا اگر ترکیب این دو باهم بر مبنای فرمولی کودی که کارشناسان ارائه می دهند درخواست گردد مشکلی در تامین کود وجود ندارد اما در صورتی که تنها کود یارانه ای مورد درخواست قرار گیرد، طبیعتاً محدودیت ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در رابطه با بیمه های کشاورزی بیان داشت: این بیمه به دو بخش بیمه محصولات کشاورزی و بیمه خود کشاورزان قابل تقسیم است صندوق بیمه روستایی و عشایری ذیل حوزه  وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در مورد بیمه خود کشاورزان فعالیت دارد درارتباط با بیمه محصولات کشاورزی نیز صندوق بیمه محصولات کشاورزی فعال است که بخشی از تعرفه را دولت تقبل می نماید و بخشی را خود بهره بردار.

 وی در ادامه با بیان اینکه تا دو سال اخیر این امکان وجود داشت که هنگام اخذ غرامت، غرامت واقعی برآورد نشود اما با تغییراتی که در دو سال  گذشته در ساختارصندوق بیمه محصولات کشاورزی صورت گرفته این مشکل مرتفع گردیده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه به کشاورزان توصیه نمود که تمام محصولات کشاورزی خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند.

وی با بیان اینکه تمام بهره برداران و کشاورزانی که تسهیلات دریافت کرده اند ولی بنا به دلایلی از جمله خشکسالی، سرمازدگی و سیل و .. تسهیلات آنها با تاخیر مواجه شده است می توانند از بند خ ماده۳۳ قانون بودجه استفاده نموده و وامهایشان را استمهال نمایند.

وی در ارتباط با قیمت محصولات کشاورزی، ضمن قدردانی از تلاش مجلس شورای اسلامی در جهت ایجاد شورایی ۱۰ نفره به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و حضور وزیر اقتصاد و دارایی و دو تن از نمایندگان کشاورزان بیان داشت: در مورد قیمت های تضمینی محصولات کشاورزی در این شورا تصمیم گیری خواهد شد و به این طریق شاهد حل شدن مشکل قیمتها برای همیشه خواهیم بود.

مهندس فتحی در خصوص نهاده های دامی تصریح نمود: دامداری های موجود در منطقه به دو شکل صنعتی و یا سنتی می باشند دامداری های صنعتی  نهاده های خود را از سامانه بازارگاه دریافت می دارند و در طی دو ماه اخیر هیچ دامداری ای نمی تواند ادعای عدم دریافت نهاده داشته باشد در مورد دامداری های سنتی راهکاری که ارائه شده است به این صورت است که این دامداری ها پلاک کوبی خواهند شد تا با مشخص شدن تعداد دقیق دام های آنها، نهاده های مورد نیازشان به کارخانه های خوراک دام تحویل داده می شود کارخانه های خوراک دام این نهاده ها را تبدیل به کنسانتره نموده و با مراجعه دامداری های فوق به مدیریت جهادکشاورزی به کارخانه های مربوطه ارجاع داده خواهند شد تا کنسانتره مورد نیاز خود را دریافت نمایند.

وی با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان هیچ گونه محدودیتی در مورد صدور پروانه گلخانه و واحدهای دامپروری ندارد ادامه داد: در مورد منابع تسهیلاتی گلخانه از بند الف تبصره۱۸ قانون بودجه تسهیلات ۱۴ درصد برای مناطق برخوردار و ۱۲ درصد برای مناطق کم برخوردار در نظر گرفته می شود و صدور این پروانه ها تقاضا محور بوده و بر مبنای درخواست متقاضیان صادر می گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در خاتمه حوزه سرمایه گذاری گلخانه را حوزه ای مقدس برای حل بحران اشتغال و تولید کشور برشمرد و اظهار امیدواری کرد با پیگیری و حل مشکلات مطرح شده نه تنها مشکلات این منطقه و استان بلکه مسایل و مشکلات کشاورزی کشور رفع گردد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵