تفاهم نامه مشترک همکاری با پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی امضاشد
تفاهم نامه مشترک همکاری با پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی امضاشد

مهرتبریز: مدیرعامل شرکت بهره برداری قطارشهری تبریز ازامضای تفاهم نامه مشترک همکاری با پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی خبرداد و گفت: با پشتوانه علمی نهادهای دانش بنیان، ارائه خدمات حمل و نقل قطار شهری تبریز با حداکثر بهره وری محقق خواهد شد.

به گزارش مهرتبریز، یعقوب وحیدکیا در آیین انعقاد این تفاهم نامه با اعلام این مطلب ؛ اظهار داشت: بهره گیری از یافته های علمی در ارائه خدمات و نگهداری از سیستم قطار شهری می تواند ضمن بومی سازی تکنولوژی از هزینه های بیشتر جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر روزانه ۴ هزار مسافر برای سفرهای درون شهری خود از مترو استفاده می کنند گفت: خوشحالیم با سیستم حمل و نفل پاک روند اجرای سیاست های زیست محیطی به همت شهرداری تبریز تسریع می شود.

وحید کیا همچنین اظهار داشت: سیستم حمل و نقل ریلی درون شهری یک شبکه بزرگ سخت افزاری و نرم افزاری را می طلبد تا ضمن رعایت نکات ایمنی در ارائه خدمات، بهره گیری از تکنولوژی روز جهت نگهداری از این شبکه را با حداقل هزینه به همراه داشته باشد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری قطارشهری تبریز و حومه ادامه داد: همکاری مشترک با پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی می تواند هزینه خرید تجهیزات نگهداری و بهره برداری از قطار شهری تبریز را به حداقل برساند و به جای خروج ارز از کشور، تمامی تجهیزات در ایران و استان آذربایجان شرقی تولید شود.

وحید کیا متذکر شد: تجاری سازی ،‌ اشتغال زایی ،‌ ایجاد ارزش افزوده با پایداری و ماندگاری می تواند نتیجه همکاری و پشتوانه علمی نهاد های دانش بنیان و دانشگاهی با قطار شهری تبریز باشد.

وی افزود :‌ در کشورما نیز استعدادهای زیادی وجود دارد که در حوزه هایی مثل انرژی هسته ای بسیار موفق عمل کرده ایم و اینکه بدخواهان ما به انتشار ویروس هایی مثل استاکس نت و ترور دانشمندان هسته ای متوسل شده اند نیز نشان از دستیابی ما به علوم روز جهانی می باشد.

وحیدکیا با اشاره به روند توسعه پروژه مترو تبریز تصریح کرد : قطارشهری تبریز در سال ۸۶ به طول ۵۶ کیلومتر مصوب شده بود که با تغییراتی که در ادامه صورت گرفت این رقم به ۶۵ افزایش یافت که هم اکنون عملیاتی اجرایی آن در ۲ خط در حال پیشرفت بوده و با سرعت بیشتری نسبت به قبل ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری قطارشهری تبریز و حومه خاطرنشان کرد: مترو با برخورداری از مزایایی نظیر استفاده از انرژی پاک ، سرعت ، ایمنی علیرغم هزینه های بسیار احداث آن در بیشتر کشورهای جهان با سابقه ی زیادی در حال فعالیت بوده و ما نیز امیدواریم به همت جوانان این عقب افتادگی ها جبران شود.

وی افزود :‌ خوشحالیم که بیشتر نیازهای ما توسط شرکت های داخلی تامین شده و ابزارهایی که ما از کشورهای خارجی وارد می کنیم نیز قابلیت تولید داخلی دارند و با شناختی که از دانش فنی و علمی شهر صنعتی خود داریم انتظار می رود در آینده نزدیک از واردات در این حوزه بی نیاز شویم.

وحیدکیا در پایان ضمن درخواست برای تسریع در عملیاتی کردن تفاهم نامه ابراز امیدواری کرد که با صرفه جویی در هزینه های شرکت بهره برداری قطارشهری ضمن افزایش بهره وری ؛‌ آهنگ توسعه مترو بیش از پیش در شهر طنین انداز شود.