توافق‌نامه بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز بین ایران و کره جنوبی امضا شد
توافق‌نامه بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز بین ایران و کره جنوبی امضا شد

مهرتبریز: توافق‌نامه همکاری برای تأمین فاینانس و اجرای پروژه ارتقای تکنولوژی و کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه تبریز میان ایران و کره جنوبی به امضا رسید.

به گزارش مهرتبریز،این توافق‌نامه میان شرکت پالایش نفت تبریز و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های مهندسی و ساختمان اسکی (SKEC) از کره جنوبی و طراحی و ساختمان نفت (ODCC) از ایران، امروز شنبه با حضور مقامات عالی‌رتبه دولتی و پارلمانی دو کشور در تهران امضا شد.

توافق‌نامه بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز با هدف تبدیل نفت کوره به فرآورده‌های با ارزش بالاتر مطابق استاندارد یورو ۵ منعقد شده است و برای اجرای مفاد آن بالغ بر ۱.۶ میلیارد یورو اعتبار پیش‌بینی شده است.

پروژه‌های هدف‌گذاری‌شده در این توافق‌نامه از طریق طراحی و مهندسی، خرید، تأمین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب توسط کنسرسیوم ایرانی کره‌ای و تأمین فاینانس از منابع مالی بانکهای کره جنوبی اجرا خواهد شد.

با امضای این توافق‌نامه ۴۸ ماهه، تولید نفت کوره از ۲۰ درصد ظرفیت فعلی پالایشگاه تبریز به کمتر از ۲ درصد کاهش خواهد یافت و ارتقای کیفی فرآورده‌های پالایشگاه از جمله بنزین، گازوئیل، تأسیسات گوگردزدایی و دیگر تأسیسات این پالایشگاه وارد فاز اجرایی و عملیاتی می‌شود.

پیش از این با توافق میان کارفرما و پیمانکار، قراردادی به منظور عملیات امکان‌سنجی فنی اقتصادی با هدف کاهش تولید نفت کوره و ارتقای کیفی فرآورده‌ها با شرکت SKEC کره جنوبی به امضا رسیده بود که پس از گذشت یک سال با تکمیل مطالعات، توافقنامه این همکاری با اعلام آمادگی بانک اکسیم کره جنوبی نهایی و امروز به امضای طرفین رسید.