تولید ۲۰ میلیون نهال در آذربایجان شرقی در سال جاری
تولید ۲۰ میلیون نهال در آذربایجان شرقی در سال جاری
مهرتبریز-رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه تبریز گفت: در سال گذشته بیش از 20 میلیون نهال در آذربایجان شرقی تولید شد.

 

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ اکبر فتحی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تبریز به مناسبت هفته منابع طبیعی با اشاره به حضور پرشور مردم تبریز در پای صندوق های رای گفت: باید برای این حضور پرشور و لبیک گفتن به رهبر معظم انقلاب اسلامی به مردم آذربایجان و تبریز تبریک گفت.
وی با اشاره به نام گذاری ۱۵ الی ۲۳ اسفند به نام هفته منابع طبیعی و تبریک این هفته گفت: وقتی از امنیت غذایی صحبت می شود عمدتا همه توجهات به اراضی قابل کشت معطوف می شود که از محصولات آنها استفاده می شود اما باید به این مسئله توجه کرد که اراضی ملی و مراتع نیز نقش و تاثیر بسیار زیادی در امنیت غذایی دارد. اگر ظرفیت این مراتع و اراضی نبود، فعالیت های کشاورزان به تنهایی نمی توانست امنیت غذایی را تامین کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: وقتی از امنیت غذایی بحث می شود باید به دو عامل تولید بیشتر توجه کنیم. هر چند که عوامل مختلف در تولید تاثیرگذار است اما آب و خاک بیشترین تاثیر را در تولید دارند. در خصوص آب اطلاع رسانی مناسبی انجام شده است و همگان به این باور رسیده اند که اگر آب نباشد حیات هم وجود نخواهد داشت اما در مورد خاک این اتفاق آنچنان که باید رخ نداده است و نتوانسته ایم حساسیت موضوع را به صورت کامل منتقل کنیم.
فتحی اضافه کرد: این خاک است که باید آب را در خود نگه دارد، از تبخیر آن جلوگیری کند و آن را با فعل و انفعالاتی که انجام می دهد در اختیار گیاهان و حیوانات قرار دهد تا غذای مورد نیاز تامین شود بنابراین اگر به این مسئله توجه داشته باشیم به ارزش و اهمیت منابع طبیعی بیشتر پی می بریم.
وی افزود: مساحت آذربایجان شرقی ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار هکتار است که از این میزان حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و زراعی است که کشاورزان عزیز در این اراضی با تلاش و کوشش غذای مورد نیاز مردم را تامین می کنند. نزدیک به ۱۱۵ هزار هکتار مساحت باغات و ۲ میلیون و ۷۳۰ هزار هکتار مرتع داریم و ۱۶۴ هزار هکتار نیز مساحت جنگل های استان است. جمعیت استان حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که سرانه اراضی زراعی، باغی و جنگلی نزدیک به یک هکتار اختصاص می یابد. این آمار می تواند حساسیت موضوع را به ما نشان دهد که باید تلاش کنیم تا این اراضی را حفظ کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اضافه کرد: سازمان مراتع و جنگلها در سطح کشور و ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری در سطح استانها ملزم به انجام سه وظیفه عمده برای حراست از اراضی شدند. حفظ و نگهداری از عرصه های ملی، احیا جنگلها و عرصه های ملی و توسعه و بهره برداری از این جنگلها دیگر وظیفه ای است که برای ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری تعریف شده است.
فتحی اضافه کرد: اولین وظیفه که حفظ و نگهداری است با توجه به تعداد نیرویی که این ادارات بر عهده دارند به خوبی انجام می شود البته نباید از این مسئله غافل شد که نقش مردم و استفاده از ظرفیت تشکل های مردم نهاد در حفظ و نگهداری مراتع و جنگل ها بسیار مهم و حیاتی است.
وی ادامه داد: یکی از وظایف منابع طبیعی و آبخیزداری جلوگیری از تعرض افراد سودجو و فرصت طلب به اراضی ملی و جنگل هاست. در سال جاری نزدیک به ۳ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی که توسط افراد سودجو تصرف شده بود رفع تصرف شده و به دولت بازگردانده شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با قدردانی از رئیس کل دادگستری استان و شورای حفظ بیت المال برای اهتمام ویژه در صیانت از اراضی ملی و اجرای قانون حدنگار گفت: اقدام ویژه ای دیگری که در این حوزه اتفاق افتاد سنددار کردن اراضی ملی بود که برای همه عرصه های ملی سند ششدانگ صادر شد که با تلاش های رئیس کل دادگستری و همکاری اداره کل ثبت اسناد و منابع طبیعی و آبخیزداری انجام دادند میسر شد که این اقدام یکی از روشهای پیشگیری از تعرض به اراضی ملی است.
فتحی بیان کرد: وظیفه دیگر حفظ و احیا اراضی ملی و جنگل هاست که اگر احیا این عرصه ها صورت نگیرد و طرح تعادل دام و مرتع اجرا نشود و بهینه استفاده نکنیم نسل های بعد و حتی نسل حاضر با مشکل مواجه خواهند شد اگر چه که فعالیت های دامداران، روستاییان و عشایر در تولید پروتئین مورد نیاز مردم شایسته تجلیل و تقدیر است اما نباید مصرف بهینه و تعادل بین مرتع و دام را فراموش کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: طرحی به نام دام و مرتع اجرایی می شود تا بین ظرفیت موجود و استفاده‌ای که از منابع طبیعی و مراتع اتفاق می‌افتد تعادل برقرار شود. همکاران منابع طبیعی با همکاری جوامع محلی در مراتع بذرپاشی می‌کنند تا بتوانند این مراتع را همیشه حفظ کنند. چون این اقدامات خارج از شهرها و روستاها اتفاق می‌افتد شاید در نگاه و افکار عمومی چندان جایگاه نداشته باشد ولی اقداماتی است که با تلاش همکاران ما انجام می‌شود تا مراتع از پوشش گیاهی مناسب برخوردار باشند. پوشش گیاهی مناسب در مراتع باعث می شود که کوچکترین بارندگی به سیل ها منجر نشود.
فتحی ادامه داد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی امسال۸۲ میلیارد تومان برای طرح های آبخیزداری در قالب ۱۶ پروژه هزینه کرده است و این طرح ها با همکاری جوامع محلی در بیشتر شهرستان ها اجرایی شده است. این طرح ها به تغذیه آب های زیرزمینی و جلوگیری از پر شدن سدها با رسوبات کمک می کند.
وی اظهار کرد: همکاران ما در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی علاوه بر اینکه برای حفاظت از اراضی و منابع طبیعی تلاش می کنند، در راستای توسعه و بهره برداری از این منابع نیز کوشش می کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تمامی فعالیت های بشری روی زمین
اتفاق می افتد ادامه داد: همکاران خدوم ما در منابع طبیعی تلاش می کنند به منظور توسعه پایدار، اراضی را در اختیار بخش های مختلف اقتصادی و خدماتی قرار دهند و امسال۱۴ هزار هکتار اراضی برای مسکن ملی، ۲۲۰ هزار هکتار توسعه مسکن روستایی، ۸ هزار هکتار برای توسعه فعالیت های کشاورزی و غیرکشاورزی مثل طرح های صنعتی، دامپروری، گلخانه، احداث باغات و … اختصاص یافته است.
فتحی به اقدامات کمیسیون رفع تداخل استان نیز اشاره کرد و گفت: این کمیسیون در تلاش است تا در زمینه اراضی حق کسی ضایع نشود.
وی با اشاره به مساحت ۱۳۰ هزار هکتاری جنگل های ارسباران افزود: قبل از انقلاب ظلمی که به جنگل های ارسباران شده است در تاریخ ماندگار است. اشخاص بومی مجبور بودند برای تامین سوخت مورد نیاز از چوب جنگل ها استفاده کنند چون سوخت جایگزین تعریف نشده بود قسمت عمده ای از جنگل ها از بین می رفت و رژیم منحوس پهلوی به حوزه حفاظت از محیط زیست توجه نداشت. اما بعد از انقلاب سوخت های جایگزین و حتی انرژی های خورشیدی باعث شد تا شاهد احیای جنگل ها باشیم.
فتحی ادامه داد: در حوزه جنگل دولت محترم کاشت یک میلیارد اصله نهال را در اوایل خدمتش مطرح کرد و
در استان حدود ۲۰ میلیون اصله نهال تولید شده است که نسبت به سال های گذشته در حوزه جنگل کاری رشد چشمگیری وجود داشته است و بیشتر از ۵۰ سال گذشته همکاران منابع طبیعی با همکاری بخش خصوصی و تشکل ها و عموم مردم به کاشت نهال اقدام کرده اند.
وی با اشاره به اینکه کاشت نهال در آموزه های دینی نیز تاکید شده است گفت: در هفته منابع طبیعی با همکاری شهرداری و آموزش و پرورش به منظور درختکاری اقدامات خوبی انجام می گیرد تا بتوانیم فضای سبز شهری را توسعه بدهیم و همچنین گونه های سازگار با شرایط کم آبی مثل عناب و سنجد را بکاریم تا ضمن توسعه فضای سبز، حفاظت از منابع آبی نیز مدنظر باشد.
فتحی اظهار کرد: ما باید تلاش کنیم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری فرهنگ منابع طبیعی را به فرهنگ عمومی تبدیل کنیم تا با بهره گیری از ظرفیت عامه مردم در احیا و حفظ منابع طبیعی کوشا باشم و منابع را برای استفاده نسل حاضر و برای نسل های آتی حفظ کنیم.