بهره برداری از تونل انرژِی تبریز تا اردیبشهت سال آینده /محدودیت سوخت گاز، عامل اصلی تاخیر در اجرای طرح های توسعه نیروگاهی استان
بهره برداری از تونل انرژِی تبریز تا اردیبشهت سال آینده /محدودیت سوخت گاز، عامل اصلی تاخیر در اجرای طرح های توسعه نیروگاهی استان

مهر تبریز: مدیر عامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان با بیان اینکه محدودیت سوخت گاز، عامل اصلی تاخیر در اجرای طرح های توسعه نیروگاهی استان است،گفت: در صورت افزایش نیافتن سهمیه گاز استان آذربایجان شرقی اجرای طرح های نیروگاهی با وقفه مواجه می شود و در حال حاضر  تنها با تخصیص انرژی گاز برای نیروگاه صوفیان موافقت شده است.

به گزارش مهرتبریز،روشن میلانی با اعلام اینکه تلفات شبکه برق شرکت های توزیع برق منطقه در سه سال گذشته از ۱۳ به ۱۰ درصد کاهش یافته است، گفت: تونل انرژِی تبریز تا اردیبشهت سال آینده بهره برداری می شود.

وی دربخش دیگری از سخنان خود عبور از پیک بار تابستانی را از چالش های وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: تقاضای مصرف برق در ساعت های مختلف شبانه روز و فصل های مختلف سال متغیر است و امکان ذخیره انرژِی الکتریکی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه واحدهای صنعتی و تولیدی با مشارکت در طرح های تشویقی از جمله طرح تعطیلات و تعمیرات تابستانی، طرح ذخیره عملیاتی و طرح صنایع خود تامین از پاداش های وزارت نیرو بهره مند می شوند، گفت: مشترکان خانگی و کشاورزی هم با جابجایی زمانی مصرف وسایل برقی از زمان اوج بار به ساعت های کم بار از تخفیف در هزینه مصرفی بهره مند می شوند.
میلانی از افزایش ۱۳ درصدی مصرف برق در هفته جاری در حوزه مدیریت برق منطقه ای آذربایجان به واسطه افزایش دمای هوا خبر داد و گفت: مشترکان با کاهش مصرف ۱۰ درصدی و پرهیز از مصرف وسایل برقی در ساعت های پربار کمک قابل توجهی به مدیریت این انرژِی خواهند کرد.
ویبه کاهش مصرف ۲۶۵ مگاواتی مصرف برق توسط واحدهای صنعتی، کشاورزی و ادارات در تابستان سال گذشته اشاره کرد و گفت: پیش بینی پیک بار تابستان امسال سه هزار و ۹۳ مگاوات است.
وی با اشاره به سهم ۱۱ درصدی بخش عمومی و اداری در مصرف برق حوزه مدیریت شرکت برق منطقه ای آذربایجان، گفت: در صورت تغییر ساعت کار اداری ۴ تا ۵ درصد کاهش مصرف برق در زمان پیک بار خواهیم داشت.
روشن میلانی اعلام کرد: تغییر ساعت کار ادارات به ۷ صبح تا ۱۴ ظهر به مدیریت ارشد استان پیشنهاد شده است.

واردات ۴۵۰ مگاوات برق از ارمنستان و جمهوری آذربایجان

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان با اشاره به اینکه تبادل برق با کشورهای همسایه از رویکردهای وزارت نیروست و در زمستان به کشورهایی مانند ارمنستان و جمهوری آذربایجان برق صادر کرده و در تابستان وارد می کنیم، گفت: تابستان امسال ۳۰۰ مگاوات از ارمنستان و ۱۵۰ مگاوات از جمهوری آذربایجان واردات خواهیم داشت.
میلانیبا بیان اینکه تبادل انرژی یکی از راه های بهره وری از افق متفاوت کشورهای همسایه است، گفت: برای تبادل برق پولی رد و بدل نمی شود.
روشن میلانی با اشاره به اینکه تبادل برق با کشور ترکیه متوقف شده است، گفت: به عراق تنها صادرات داریم.
وی سربه سر شدن تولید و مصرف انرژی را از بحران های آینده کشور عنوان کرد و گفت: چنانچه این شیوه مصرف و کم توجهی به بهره وری ادامه داشته باشد تا سال ۱۴۰۵ وارد کننده نفت خواهیم شد.
میلانی با اعلام اینکه وزارت نیرو مشوق های ویژه ای برای تولید برق از مولدهای مقیاس کوچک در نظر گرفته است، گفت: در زمان حاضر ۲۰ مگاوات برق در منطقه آذربایجان از طریق این مولدها تولید می شود و تا پایان سال به ۱۰۰ مگاوات خواهد رسید .
وی با بیان اینکه تولید انرژی سبز از رویکردهای وزرات نیروست، از امضای موافقت نامه اصولی برای تولید ۸۰ مگاوات برق از طریق ایجاد نیروگاه بادی در این منطقه خبرداد و گفت: مجوز تولید ۳۵۰ مگاوات برق از طریق پنل های خورشیدی گرفته شده و ۶۰ مگاوات هم با شیوه زمین گرمایی در مشکین شهر تولید خواهد شد.
وی با اعلام اینکه ۲۰ درصد برق مصرفی ساختمان های ادرای تا سه سال آینده باید از انرژی خورشیدی تامین شود، گفت: بازدهی انرژِی خورشیدی در استان آذربایجان شرقی با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی بالاست.
روشن میلانی اظهارکرد: نرخ خرید انرژِی از تولیدکننده های خورشیدی ۱۰ برابر نرخ فروش برق توسط شرکت است.