جزئیات گزارش سفر اعضای شورای اسلامی شهر تبریز به تهران ارائه شد
جزئیات گزارش سفر اعضای شورای اسلامی شهر تبریز به تهران ارائه شد

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛فریدون بابایی اقدم شامگاه سه شنبه در سی و یکمین جلسه علنی شورای شهر با ارائه گزارشی از سفر گذشته اعضا به تهران عنوان کرد: در این سفر، در دیدار با معاون مسکن وزارت راه وشهرسازی در خصوص نحوه استفاده از ظرفیت‌های دولتی در قالب سیاست جهش تولید مسکن برای […]

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛فریدون بابایی اقدم شامگاه سه شنبه در سی و یکمین جلسه علنی شورای شهر با ارائه گزارشی از سفر گذشته اعضا به تهران عنوان کرد: در این سفر، در دیدار با معاون مسکن وزارت راه وشهرسازی در خصوص نحوه استفاده از ظرفیت‌های دولتی در قالب سیاست جهش تولید مسکن برای بهبود وضعیت مشکلات حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده شهری تبریز و رفع معضلات بدمسکنی تبادل نظر شد.
وی با اشاره به مباحث مطرح شده، اضافه کرد: استفاده از تسهیلات بانکی ۴۰۰ میلیونی با دوره بازپرداخت ۲۰ ساله، زمین ۹۹ ساله و تسهیلات با کارمزد پنج درصد و سیاست اجاره‌داری حرفه‌ای از اهم پیشنهادات معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی بود.
بابایی اقدم ادامه داد: وضعیت نامناسب مناطق حاشیه‌نشین و ناکارآمد شهری و اختصاص همه سهم مسکن تبریز برای ساخت در شهرهای جدید از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسات بود.
وی گفت: در این جلسه معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی از الزام اختصاص ۵۰ درصد مساکن احداثی طرح جهش ملی تولید مسکن در اراضی درون شهری در قالب احداث مسکن و تسهیلات خودمالکی خبر داده و خواستار استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مدیریت شهری در این راستا شد. در کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران جلسه‌ای در خصوص اینکه تبریز میزبان کمیسیون های شهرسازی و معماری کشور باشد، داشتیم و قرار شد جزییات برگزاری آن و محور موضوعات جلسات را صحبت کرده و تاریخ مشخصی برای برگزاری اعلام شود. پیشنهاد ما هفته اول ماه آینده است که با حضور وزیر راه و شهرسازی و یا معاونان این وزارت همراه خواهد بود.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهار کرد: همچنین در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نگرانی‌هایی در مورد مکان‌یابی طرح ملی جهش مسکن مطرح شد تا مشکلات مسکن مهر مجددا تکرار نشود، باید سیاست های مسکن دولت جدید را به سمت اصلاح بافت‌های مساله‌دار تبریز سوق دهیم.
بابایی اقدم در ادامه اظهار کرد: موضوع بعدی که در تهران مورد بررسی قرار گرفت، موضوع الحاق بخش باسمنج که در واقع دغدغه شورای اسلامی شهر تبریز و همچنین کمیسیون شهرسازی و معماری است، مطرح شد.
وی در ادامه با بیان اینکه جلسه خوبی در حضور نمایندگان مجلس در وزارت کشور پیرامون باسمنج داشتیم، ادامه داد: پیشنهاد مشخص برای ابطال مصوبه و الحاق باسمنج به تبریز این بود که شهرداری منطقه ۹ را در شهرداری باسمنج مستقر کنیم.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: در این خصوص کارگروهی تشکیل شد و مقرر شد اعضا این کارگروه نمایندگان معاونت عمرانی و سیاسی امنیتی وزارت کشور و شورای شهر و استانداری باشند.
فریدون بابایی اقدم همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازدید از شهر جدید پردیس و پروژه ساخت مسکن مهر اظهار کرد: این منطقه به لحاظ توپوگرافی، شرایط مشابهی با مناطق حاشیه‌نشین شهر تبریز دارد و بخاطر همین موضوع باید پیش از شروع به ساخت مسکن در این مناطق تهمیدات لازم برای جلوگیری از نشست زمین در شرایط مشابه صورت گیرد.
روح‌الله رشیدی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز هم در ادامه این جلسه بیان کرد: مدیریت شهری باید با مجلس و دولت به صورت مستمر در ارتباط باشد، ما نیز باید همچون سایر شهرها که دائما در حال رفت و آمد به مجلس هستند این ارتباط را دوچندان کنیم.
وی در ادامه در خصوص سهمیه اتوبوس کلانشهرها اظهار کرد: در این رابطه گفتیم که تعداد قابل توجهی از این وسایل نقلیه به تبریز اختصاص یابد، با توجه به اینکه هنوز ساز و کار توزیع اتوبوس‌ها مطرح نشده و حتی خریداری هم نشده، فعلا موضوع روشن نیست اما ما خواستار سهم تبریز شدیم که لازم است پیگیر موضوع باشیم.
در ادامه علیرضا نوای باغبان تاکید کرد: اینکه جلسه مشترک غیررسمی با شورای باسمنج داشته باشیم، یک حلقه مفقوده است که باید انجام شود و آنها هم موافق هستند.
وی اضافه کرد: لازم است که شورا و شهرداری موضوع را به شکل جدی در جلسه با استاندار پیگیر باشند. هرچقدر صدای واحد از استان انعکاس یابد، وزارت کشور هم به موقع تصمیم می‌گیرد.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: باید در جلسه غیر رسمی با شورای باسمنج صحبت شود و نکته نظرات منتقل شود. در چند جلسه با هماهنگی نظرات این عزیزان را بشنویم، شاید با تصمیم مشترک بتوانیم ۵۰ درصد موضوع را حل کنیم.
باغبان اضافه کرد: لازم است تا موضوعات و نظرات را پیگیر شویم و نگذاریم که به فراموشی سپرده شوند.
رسول برگی، رییس شورای اسلامی شهر تبریز هم در ادامه این جلسه اظهار کرد: ظاهرا در پیشنویش پیشنهادی بودجه ۱۴۰۱ که در سازمان برنامه و بودجه تدوین شده، ردیف‌های حمایتی شهرداری‌های کشور حذف شده و همه کلانشهرها از این موضوع گلایه‌مند هستند. این موضوع می‌تواند باعث افزایش ضرر و مشکلات مالی شهرداری‌ها در شرایط اقتصادی فعلی شود.
وی بیان کرد: شهرداری‌ها به حد کافی گرفتاری مالی دارند، پیشنهاد دادیم که در این راستا اعتراضی به سازمان برنامه و بودجه داده شود.