جشنواره فیلم فجر در تبریز کلید خورد/ میزبانی سه سینما از ۱۸ فیلم
جشنواره فیلم فجر در تبریز کلید خورد/ میزبانی سه سینما از ۱۸ فیلم
مهر تبریز: با برگزاری مراسم افتتاحیه، تبریز میزبان 18 فیلم از جشنواره فیلم فجر شد.

به گزارش مهرتبریز، ثانیه شماری ها برای آغاز اکران مجموعه آثار جشنواره فیلم فجر در تبریز پایان یافت. چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار شده و استان های مختلف کشور نیز میزبان فیلم هایی از این جشنواره خواهند بود.

در شهر تبریز پردیس سینمایی ستاره باران، پردیس سینمایی ۲۹ بهمن و سینما ناجی میزبان ۱۸ فیلم از بخش سودای سیمرغ، نگاه نو و پویانمایی خواهند بود و از روز دوشنبه ۱۶ بهمن الی ۲۲ بهمن، هر کدام از این سه سینما هر روز در دو سانس، فیلم هایی از جشنواره را برای تماشاگران و علاقه مندان این حوزه اکران خواهند کرد.

ایین افتتاحیه این جشنواره شامگاه یکشنبه ۱۵ بهمن در پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز برگزار شده و طی آن ضمن اکران فیلم آپاراتچی از عوامل این فیلم به کارگردانی قربانعلی طاهرفر قدردانی شد.

امروز اهمیت هنر بر هیچکس پوشیده نیست

مالک رحمتی در این مراسم، تبریز را شهر اولین ها دانسته و گفت: انتخاب یک سوژه خوب از شهر تبریز جای قدردانی دارد که امیدواریم جامعه هنری کشور به این ظرفیت های بی بدیل آذربایجان شرقی در حوزه های هنر و فرهنگ توجه کند.

 استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: امروز اهمیت هنر در جامعه بر هیچکس پوشیده نیست و اگر در دوره ای در خصوص اثرگذاری هنر ابهاماتی وجود داشت، امروز حجت بر همگان تمام شده است.

 وی افزود: امروز اگر بخواهیم پیامی را منتقل و فرهنگی را ماندگار کرده و تمدنی را بر رخ عالمیان بکشیم، جز زبان هنر ابزاری نداریم که یکی از این ابزار سینماست.

 رحمتی  با تاکید بر گرامیداشت هنرمندان بزرگ در استان ها گفت: امروز همگان متوجه سرمایه های ارزشمند هنری در کشور و این خطه شده اند و مفتخریم که امروز پای فیلم آپاراتچی، در کنار هنرمندان خود باشیم.

 استاندار آذربایجان شرقی افزود: این فیلم حتما در کشورهای همسایه نیز پخش خواهد شد تا فرهنگ آذربایجان که مملو از هنر و اگاهی است را به جهانیان نشان دهیم.

  

 

حضور سه فیلم مرتبط با آذربایجان شرقی در جشنواره

 سید محمد حسین بلاغی نیز در این آیین گفت: در این مدت در جهت توسعه عدالت فرهنگی در استان کارهای خوبی شده که از آن جمله می توان به رشد ۷۵ درصدی تعداد مخاطبان سینما در استان اشاره داشت.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: سال گذشته سینماهای استان ۳۳۰ هزار مخاطب داشت که این مقدار تا این روز از سال ۱۴۰۲ به ۵۶۰ هزار نفر رسیده که پیش بینی می شود تا پایان سال شاهد رشد ۸۲ درصدی باشیم.

 وی به افتتاح سینما در محروم ترین نقطه استان، چاراویماق در ماه های ابتدایی سال جاری اشاره کرد و گفت: توسعه فیلم ها و سینما سیار را در برنامه های اداره کل قرار داده و می توان گفت که تقریبا نقطه ای در استان نیست که فیلم در آن اکران نشود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: البته ظرفیت های بی بدیلی در چند شهر همچون مراغه، مرند و سراب داریم که باید شاهد فعال سازی زیرساخت های لازم در آن ها باشیم.

  وی بر درخشش فیلمسازان جوان استان در حوزه تولید فیلم طی چند سال اخیر تاکید کرد و گفت: امسال سه فیلم مرتبط با استان در جشنواره فیلم فجر داریم که اپاراتچی مهم ترین این فیلم ها است که نویسنده، راوی و کارگردان آن از استان است.

 بلاغی ادامه داد: فیلم معجزه پروین با موضوع پروین اعتصامی و شور عاشقی با کارگردانی داریوش یاری، کارگردان استان دیگر فیلم های مرتبط با استان در این جشنواره هستند.

 وی افزود: امروز در طلیعه جشنواره فیلم فجر میزبان اساتید و هنرمندان هستیم که امیدواریم سال های بعد از لحاظ تولید فیلم و زیرساخت های سینمایی، وضعیت بهتری داشته باشیم.

بازیگری که روز فوت پدرش هم سر صحنه آمد

قربانعلی طاهرفر نیز در این مراسم اظهار داشت: این فیلم، فیلم تبریز بوده و تلاش شده تا چهره ای از استان در دهه ۶۰ ارائه شود که جرقه این فیلم را می توان مربوط به دفتر مطالعات فرهنگی و در راس آن روح الله رشیدی، نویسنده کتاب آپاراتچی دانست.

کارگردان فیلم آپاراتچی، جلیل طائفی را یکی از چهره های شاخص فرهنگی تبریز در دهه ۶۰ عنوان کرده و گفت: او تلاش کرد تا با تکیه بر هنر مردمی خود، عشق به سینما را دنبال کند و همین موضوعات، سیر زندگی قهرمان فیلم را دنبالمی کند.

طاهرفر همچنین در ادامه بر لزوم توجه بیشتر به استعدادهای سینمایی شهرستان ها و همچنین فیلم اولی ها در جشنواره فیلم فجر تاکید کرد.

این هنرمند تبریزی همچنین با اشاره به سوال برخی ها مبنی بر اینکه چرا زبان فیلم، ترکی نیست، گفت: دوست داشتم این روایت از تبریز را تمامی مردم ایران متوجه شوند. زمانی که زیرنویس به فیلم اضافه می شود، بخش عمده ای از موضوع از دست می رود و به همین دلیل زبان فیلم، فارسی است.

وی بر همت تمامی بازیگران این اثر تاکید کرده و با ارائه خاطره ای در این موضوع گفت: در میانه ضبط این فیلم، پدر آقای برق نورد بازیگر این اثر فوت کردند. در روز فوت، اقای برق نورد ضبط داشتند، اما ما برای راحتی ایشان، ضبط صحنه مربوط به وی را لغو و به روز دیگری موکول کردیم اما ایشان صبح زود سرکار آمده و معترض بودند که چرا ضبط مربوط به من را موکول به روز دیگری کرده اید! تمامی بازیگران چنین تعصبی نسبت به فیلم داشتند.

در این آیین، فیلم آپاراتچی برای حاضران به نمایش درآمده و همچنین از عوامل این فیلم تجلیل به عمل آمد.

علاقه مندان و مخاطبان می‌توانند با مراجعه به سکوهای فروش بلیت آی‌تیک (iticket.ir)، ایران‌تیک (irantic.com)، سینماتیکت (cinematicket.org) و گیشه هفت (gisheh7.ir) نسبت به خرید بلیت مورد نظر خود اقدام کنند.

فائزه زنجانی