جشن تئاتر در خاستگاه تئاتر ایران
جشن تئاتر در خاستگاه تئاتر ایران
مهر تبریز: بیست و هشتمین جشنواره تئاتر منطقه ای سهند با حضور 320 هنرمند از 8 استان روزهای 17 تا 19 دی ماه در تئاتر شهر تبریز برگزار می شود.
به گزارش مهر تبریز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ضمن اعلام این مطلب در آیین رونمایی از پوستر بیست و هشتمین جشنواره تئاتر منطقه ای سهند که روز گذشته با حضور تعدادی از هنرمندان و اصحاب رسانه در تالار خاقانی فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار کرد: آذربایجان شرقی در طول یکسال گذشته میزبان و برگزارکننده ۱۶ رویداد ملی، منطقه ای و هنری بوده که بخشی از این رویدادها راسا توسط اداره کل ارشاد استان و بخش از آنها هم با مشارکت سایر دستگاه های فرهنگی برگزار شده است.
سید محمدحسین بلاغی با اشاره به ظرفیت های بی بدیل هنر نمایش در استان افزود: امسال شاهد برگزاری پرقدرت رویدادها و جشنواره های متعدد نمایشی نظیر جشنواره های ملی تئاتر رضوی، ارسباران و کودک و نوجوان باغچه بان در تبریز بودیم که این مسئله بیانگر ظرفیت های بالای این شهر در حوزه نمایش است.
آذربایجان شرقی، قطب استانی رویدادهای نمایشی کشور
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: امروز با افتخار می توانیم بگوییم که آذربایجان شرقی به قطب استانی رویدادهای نمایشی در کشور تبدیل شده است.
افزایش ۳ برابری نمایشنامه های تولیدی
وی اضافه کرد: سال گذشته ۴۲ نمایشنامه در شورای نظارت بر نمایش اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مورد بررسی قرار گرفته بودند، در حالی که در شش ماه نخست سال جاری این رقم با رشد سه برابری به ۱۴۳ نمایشنامه افزایش یافته است و خوشبختانه شاهد رونق این چرخه هستیم.
بلاغی افزود: جریان نمایش، موسیقی، و هنرهای تجسمی پرشورتر از همیشه در این شهر در حال برگزاری است.
لزوم توسعه زیرساخت های فرهنگی هنری
وی تصریح کرد: البته کمبودهایی در بحث سخت افزاری داریم و اقداماتی را در راستای رفع این کمبودها طی ماه های اخیر آغاز کرده ایم و در تلاشیم تا زیرساخت های خود را در این حوزه توسعه دهیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان جشنواره تئاتر فجر را اصلی ترین و بزرگترین جشنواره حوزه هنرهای نمایشی کشور خواند و افزود: این جشنواره هر ساله در دهه فجر برگزار می شود که ورودی اصلی به این رویداد بزرگ از طریق جشنواره های استانی و منطقه ای است.
وی گفت: برگزاری جشنواره های منطقه ای پس از هشت سال وقفه از سال پیش از سر گرفته شده و امسال توفیق برگزاری یکی از جشنواره های منطقه ای نصیب تبریز شده است و خواهیم کوشید تا آن را به بهترین نحو برگزار و تبریز را به برندی در این عرصه تبدیل کنیم.
بلاغی در ادامه از همکاری شهرداری منطقه دو تبریز در برگزاری بیست و هشتمین جشنواره تئاتر منطقه ای سهند خبر داد و افزود: این جشنواره از ۱۷ تا ۱۹ دی ماه در تئاتر شهر تبریز برگزار و روزانه ۶ نمایش اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: ۱۸ اجرا طی این سه روز به روی صحنه خواهد رفت و بیستم دی ماه آئین اختتامیه این جشنواره در تالار اقبال آذر مجتمع ۲۹ بهمن تبریز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اضافه کرد: در این جشنواره ۱۸ گروه صحنه ای و ۱۱ گروه نمایش خیابانی از استان های آذربایجان غربی، گیلان، زنجان، اردبیل، همدان، خراسان رضوی، کردستان و قزوین حضور دارند.
حضور ۳۲۰ هنرمند در جشنواره سهند
وی تعداد هنرمندان حاضر در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر منطقه ای سهند را ۳۲۰ نفر اعلام کرد و گفت: ۱۲۰ نفر از این هنرمندان خانم هستند.
بلاغی یادآور شد: هم اینک ۵ گروه نمایشی هم از آذربایجان شرقی جهت شرکت در جشنواره منطقه ای خراسان رضوی (خاوران) در مشهد حضور دارند و از فردا آثار خود را به روی صحنه خواهند برد.
برنامه های جنبی جشنواره
وی همچنین درباره برنامه های جنبی جشنواره منطقه ای سهند گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی و بازدید از مجموعه های آموزشی تربیتی دانشگاه تبریز از جمله این برنامه هاست.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در پایان از عموم مردم استان دعوت کرد تا با حضور پرشور خود رونق بخش جشنواره سهند باشند.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵